Kicsit elhúztam ezt az adagot, egyéb teendők miatt.
Temnodontosaurus az Egyesült Királyságból. Kép a publikációjából. |
Kicsit elhúztam ezt az adagot, egyéb teendők miatt.
Temnodontosaurus az Egyesült Királyságból. Kép a publikációjából. |
Agyon mondogattam már ezt a Tyrannosaurus rex leuralta az életterét és más Tyrannosauridae-k is így jártak el. A helyzet az, hogy a T. rex mellett is volt legalább egy nagy Dromaeosauridae mely falkában nagyobb prédára is vadászhatott. Ám van rá esély, hogy kettő volt. Ez a kiegészítés már bekerült a Tyrannosaurus ökoszisztémája V3 c. cikkbe. Ázsiában olyan “kettő szabálya” volt, hogy egy-egy 10 méter fölötti és az alatti Tyrannosauidae élt egymás mellett, ám nem volt például nagy termetű Dromaeosauridae. A helyzet tehát az, hogy az egész koncepció, hogy egy faj leuralta az összes nagy és közepes ökológiai fülkét lehet kuka. Gorgosaurus és Daspletosaurus dualizmusa pedig újabb ok.
Huitzilin Flores alkotása. |
Ha csak az ismert elterjedést nézzük, akkor lehet, hogy a Tyrannosaurus rex-nek királysága volt, ám az Acrocanthosaurus atokensis-nek birodalma. Blog tulajtól volt már 2015-ben egy cikk az állatról, ám több okból is szükséges alaposabban megszemlézni ezt az állatot. Személy szerint én nagyon sokáig nem kedveltem ezt a jószágot, ám idővel hozzászoktam létének tényéhez. Ráadásul e közel 110 millió éves Carcharodontosauridae elég fontos több szempontból is.
ABelov2014 alkotása. |
Van néhány eltervezett, ám sosem belekezdett cikk. Vannak mikbe belekezdtem és végül nem fejeztem be őket. Ennek több oka is lehet. Most jutottam el oda, hogy egy ilyet meg kell írnom.
Szóval hogyan is állunk a légköri oxigén szintjével a Föld történelme során? Nem kell túl hosszú cikkre számítani, mivel elintézhetjük annyival is, hogy: Nem tudjuk.
Amennyire fontos állat, annyira nem kapott elég fényt. Amikor pedig megkapta, bár ne kapta volna. Lesz itt mit javítani a jövőben, jelenben és múltban. Lássuk ezt a különleges állatot.
ABelov2014 alkotása. |
Lezárult a nyár, lássuk lezárultáig míly újdonságok voltak. Meglepő, de nincs Tyrannosaurus. Ellenben van kis kavaras pteroszauruszok utódgondozása terén, illetve az Archosauria-k mellső végtag 4. és 5. ujjának karomtalansága körül.
Szöveg formázás pedig ismét úgy gondolta, hogy nem olyan lesz, mint amilyennek papír forma szerint kellene lennie.
Kép Sakka Weerataweemat alkotása a Minimocursor phunoiensis publikációjából. |
Az 1960-as The Lost World olcsó módját választotta a dinoszaurusz készítésnek. Mindenféle hüllőre rá ragasztottak kiegészítőket. Ezt összevágták az emberes jelenetekkel és kész is. No meg állat harc, ami miatt ma már rágyújtanánk a stúdiót a stábra. Ebben a filmben volt egy “dinoszaurusz” mely kísértetiesen hasonlít egy 2017-ben leírt Allokotosauria-ra, mely egy ága az Archosauromorpha-knak.
Legutóbbi hírösszefoglaló óta eltelt kis idő, így elég sok minden gyűlt össze. Mondhatni mára a Tyrannosaurus vs. Spinosaurus dolog kihalt, mivel egyik erősen félvízi, másik szárazföldi ragadozó volt. Ha egy helyen és időben is lennének, minimális lenne a konfrontáció kifejlett és egészséges példányok közt. Vagy nem. Úgy tűnik a T. rex-et nem csak intelligencia terén lehet tigrisként kezelni könnyedén. Illetve az Ankylosauria-k családfája összetettebb lehet, mint gondoljuk. Illetve igen, helyes bálnákhoz hasonlítani bizonyos Sauropoda-kat.
Továbbá ajánlom a "Nem csak az awesombro problémáról, avagy a nagy rédzs cikk" cikkem, mivel néhány hír bőven elfért volna benne a problémák szemléltetésére.
Gyakrabban is úszhatott, mint azt gondolnánk. |
Az Udanoceratops amennyire “karakteres”, annyira nem ismert. Ez persze köszönhető lehet a kevés megtalált leletnek is. Ám szerintem csak szimplán nem kap elég figyelmet, szereplést. Egy őslényes dolgot sem tudok mondani miben helyet kapott volna. (És lenne minősége.)
Batavotyrannus alkotása. |
Podcastben már volt szó arról, hogy vannak emberek kik tudósokat is betámadnak, mert “fúj tollak!”. Illetve többször volt szó az awesombrokról. Gondoltam írok kicsit erről a jelenségről. Ez a probléma súlyosabb, mint gondoltam, sőt nem kizárt, hogy komolyabban érintettek vagyunk benne. Arszenita kifejezést nem használtuk még a blogon, ideje megismerkedni vele. Továbbá teljessége igénye nélkül, de önkritika is lesz a “mi” oldalunk felé.
Köszönöm Velociraptornak a segítséget és útmutatást az awesombrok sötét és mocskos vermébe. Azon túl, hogy jó pár dologért szöggel kivert baseball ütő általi tarkón majszerolást érdemel, azért kedveskedek is neki: Fanyűvő.
Illetve fontos megjegyeznem, hogy ahogy haladtam a cikkel úgy romlott a közérzetem. Nem csak azért mert visszaemlékeztem dolgokra, hanem mert amire visszaemlékeztem az nemzetközi szinten is van. Ami nagyon kiábrándító. Írásom nem lesz 100%-os, bizonyos dolgok érintőlegesek lesznek, nem megyek bele bizonyos dolgokba komolyabban. Így is hosszú a cikk és lelkileg nehéz volt megírni. Hozzáállásilag és erkölcsileg is vannak komoly gondok. Egy szóval úgy tudom jellemezni az egészet: Kiábrándító.
Megjegyzés: Megint előjött a blog szövegszerkesztőjének önálló éltre kelése. Publikálás előtt még átfutottam és a bekezdések egyhatodának önkényesen elállította a betűméretét például. Szóval bármikor lehet formázási hiba, amit nem én rontottam el, hanem a blog állította el, mert csak.
Kérdés adott: Helyes-e ilyen poénkodást művelni? Kép elkövetője én voltam. |
JustVidman kipróbálta a csókgépet és adott egy ötletet. Első koncepcióm az volt, hogy amennyire látni lehet (alig) megszemlézném a jurassic filmek “theropoda” hibridmutánsizéinek a száját. Révén jó sok éve láttam egy Twitter posztot, ahol a lényeg az volt, hogy az első filmben Roberta szájpadlása jó. Mondanom sem kell, a JW1-ben már nem jó. Gondolom szájpadlás plasztikája volt. Ehhez pedig hozzá tudok csapni két hírösszefoglalóba szánt hírt. Tökéletes, van itt minden! Csak már megint a Jurassic filmekkel van összemosva és én vagyok a balga ki elköveti.
Nézzük csak milyen szájban végeznénk, ha visszamennénk a nem madár dinoszauruszok korába.
Heitor de Sá Oliveira alkotása. |
Talán két éve volt említve, hogy készül publikáció a Psittacosaurus faroktollairól. Azóta is várom. Feltéve ha igaz és tényleg készül. Szóval addig is nézzünk meg egy régebbit, ami alaposan megkavar mindent. Pontosabban nem Psittacosaurus sp. kavarja meg a dolgokat. Egy másik dinoszaurusz, a Meleagris gallopavo. Vagyis a vadpulyka. De nem csak ő egyedül, az Anhima cornuta, vagyis szarvas sikoltó (vagy egyszarvú csája) illetve Afropavo congensis tehát kongói páva is csatlakozik.
Ó hogy az a… komolyan ilyen cikket kell írnom?
Igen.
Tizenharmadik podcastben volt szó már az AI képekről. Terveztem, hogy a témára vissza fogunk térni, ám ugye nem gyakran csinálunk podcastet és a helyzet eszkalálódik. Nagyon, de nagyon “szépen”. Tekintsük át a tapasztalataimat és néhány külföldi precedenst. Nehogy azt higgye bárki is, hogy ide nem fog begyűrűzni. Minden silány dolgot előbb-utóbb valaki elkezd csinálni magyarul is. Ráadásul ha a munka 90%-a megspórolható?
Alábbi cikk alapvetően az én tapasztalataimat, észrevételeimet és ezekből levont következtetéseimet tartalmazza, leginkább őslénytannal kapcsolatban. Nem alkalmi AI használó vagy egy művész sokkal több mindenről tudna írni pro és kontra. Ahogy észrevettem hazánkban az AI-t kritizáló dolgok kisebbségben vannak.
Egyeseknél
kiverte a biztosítékot az ajakas publikáció. Ez mondjuk nem meglepő. Az
viszont igen, hogy hivatalosan is van esély arra, hogy még élhetnek
erszényes farkasok, noha nagyon kevés. Dunkleosteus pedig "össze lett nyomva".
Megjegyzés: Ismét gond van a szövegszerkesztéssel, így lehet, hogy nem megfelelő a betűméret. Nem hajlandó átállítani amire kellene, mert mért is működjön....
HodariNundu képe. |
Személyes megjegyzés
Bár foglalkoztunk már ezzel a publikációval a közelmúltbéli bloggal kapcsolatos és/vagy személyes dolgok miatt rávettem magam, hogy külön cikket szánjak ennek. Szerintem az a helyzet, hogy mikor felhozom, hogy van publikáció arról, hogy pl. a JWE káros, akkor engem szimplán hülyének néznek. (Ez eddig biztos is.) Még csak vissza se kérdeznek, hogy “Idióta, akkor mutasd már meg!”. (Igen kérdő mondat felkiáltójellel.) Most ez annyira nonszensz, hogy erről van publikáció, szóval hihetetlen. Vagy az illetékesek tudnak róla és számukra akár megsemmisítő is lehet, ha ez a publikáció e blogon és szűk olvasó körén túl is teret nyerne magyar nyelvterületen. Illetve vissza lehetne vágni, hogy a publikáció nem írja azt, hogy a JWE káros. Ez így igaz is, nincs táblázat, nincs értékelési rendszer benne mi mennyire jó vagy rossz. Néhány kiragadott példát hoz fel játékokból és bizony a JWE nem egyszer kerül elő.
Cikk nem egy az egybeni fordítása a publikációnak. (Nem is vagyok rá képes.) A felsorolt játékoknál például nem írom le a megjelenés évét, kiadót/fejlesztőt, míg az eredeti publikációban így szerepel. (Kivétel van, mint pl. a Nanosaurus, mivel van ilyen dinoszaurusz genusz is.) Van rész mit pl. az elején kihagytam, mivel publikáció folyamán később van tárgyalva rendesen. Továbbá eddigi cikkekhez képest nem fogalmazhattam olyan szabadon, de mint írtam ez nem egy fordítás. Viszont vannak olyan megfogalmazások miket le tudtam volna másképpen is írni, ám még én szerintem is felvetheti azt hogy torzítanám a mondanivalót, mintha saját elképzeléseimhez akarnám igazítani. Szóval nem ez lesz a blog ékköve. Sőt szerintem is elég gyengére sikeredett.
Továbbá a Total War: Warhammer I-II illetve a World of Warcraft: Battle for Azeroth van a publikációban említve, hogy ezek tartalmaznak őslényeket. Ellenben én tudom, hogy a WoW legalapabb kiadásában már voltak “nem madár dinoszauruszok”, így én simán csak World of Warcraft-ot írok. Total War: Warhammer I-II esetén az első rész nem tartalmazta a Lizardmen/Cold One/Children of the Gods frakciót. Így első részben legfeljebb sárkányok tudhatóak be őslénynek. Így itt kivettem az első részt. (Játékkal nem játszottam, Warhammer infókat köszönöm Imrének, ahogy Lászlónak a RDR2 infókat. Kristófnak pedig pl. a Genshin Impact-ról, néhány további pár kiegészítést pedig Józsefnek.) Továbbá jó pár játékot nem ismerek abszolút, nem ismerem a játékmenetet, így lehet nem megfelelően kerültek dolgok leírásra.
Amennyiben tudsz angolul, az eredeti publikációt ajánlom. Tovább ha nem muszáj nem szövök bele saját kommentárt, saját utalást. Egy helyen szómagyarázat miatt megtettem. Mondandóm, észrevételeim külön lesznek cikk végén. Illetve bár paleontológiáról van szó, nagy vonalakban főbb felvetések más dolgokra is igazak, mint történelem, archeológia, csillagászat stb..
Mert a szőrös cápa már lejárt lemez. Rendben, a Listracanthus nem biztos, hogy cápa, valamilyen porcos hal. Ellenben miről is lesz most szó? A Journal of Herpetology-ban 1991-ben megjelent egy publikáció mely nem értem hogy felejtődhetett el. Meg úgy ez az egész. Noha ezen kívül is van még pár publikáció a témában. 2021-ben is jött egy. A helyzet az, hogy vannak Squamata-k melyek rendelkeznek szálas struktúrával. (A publikációk használják a “hair” vagyis haj szót. Vagy a sörte tehát “bristle” szót.)
Kép illusztráci, az All Yesterdays c. könyvből. Iguánával jó terepen vagyunk, ám messze nem ez a helyzet a valóságban.
Ne tessék pezsgőt bontani, itt csupán egy évekre visszamenő hiba/félretájékoztatás és annak oka kerül kivesézésre. Mégpedig az, hogy Michael Crichton valóban tollas dinoszauruszokról írt a könyvekben? Pontosabban az első Jurassic Park könyvről lesz szó.
Film
számos plothole bírtokosa. Ebből néhánnyal fogok foglalkozni, ám
én nem szeretnék sorozatot Jurassic franchise-ből. Főleg nem a
történetével foglalkozót, mivel a 70%-a a hibákról,
ellentmondásokról, történeti lukakról szólna. Az megint más
kérdés, hogy ezzel a témával foglalkozók mindig ignorálják
ezeket (ellenkezővel még nem találkoztam), így azt a képet adva,
hogy itt valami jól összerakott, konzisztens és koherens dolog
van. Hát nem. Korábbi cikk kitoldása a mostani írás.
Kicsit megkésve, de új hír összefoglalás megérkezett. Legeleső hírt még frissében megosztottuk a Facebook oldalunkon. Ám nem csak a Tyrannosaurus agyáról volt hír, más Theropoda is vizsgálat alá került, mely más újabb vizsgálatok alapján érdekes képet adhat. Meg most lesz "padlizsánkép".
Anthony Hutchings képe. |
Azt hittem viszonylag gyorsan elkészíthető cikk lesz. Elvégre féltucat faj sincs, ebből kettőnél van szárny. Nem lesz nagy dolog. Olykor a kis dolgok jelentősége jóval nagyobb, mint amit látunk, mint amit megfoghatunk. Ám annyi év után úgy tűnik megtaláltam az őslénytanban lévő kozmikus horrort.
Jó pár dologra nem fogok kitérni, amik például a Yi publikálása után írt cikkben bent vannak. Mégpedig, hogy a bőrszárnyas dinoszaurusz többszörösen előre volt jelezve, hogy lehetséges evolúciós forgatókönyv.
Dmitry Tokalchik alkotása. |
Még 2022-es hírek, nem ideik. Természetesen van meg Tyrannosaurus és Spinosaurus hír. Illetve páfrányok kicsit több figyelmet kapnak.
Natovenator Yusik Choi alkotása. |
Hazudtam, nem lesz gyors.
Meglepő, hogy mennyire nem szoktunk foglalkozni az első ténylegesen repülő gerincesekkel. Pontosabban szoktunk, de olyan egyszerű dolgok fölött siklunk el, mint hogy a szárnyuk milyen volt. Hogyan mozogtak a talajon. Szerencsére Mark Witton nagyon sokat foglalkozik ezekkel az állatokkal, cikkem megírásában nagy segítség volt megannyi írása a blogján. Érdekes látni, hogy a filmek és játékok mennyire mellőzik a tudományos eredményeket, míg az többek közt az United States Army Research Laboratory-t a tényleges dolgok érdeklik. Hogy mi? 6. rövid híresben már volt szó, hogy a pteroszauruszokhoz hasonló röpképes állat ma nincs, így a mérnökök számára nagyon is érdekesek az ők repülési megoldásaik.
Natalia Jagielska és Stephen L. Brusatte írásából. |