Ezt sem hittem volna, hogy lesz harmadik cikk. Pontosabban foglalkoztam a témával mikor előjött, ám végül úgy döntöttem néhány azótai tapasztalat és hír kapcsán, hogy inkább újabb cikket szentelek ennek. Révén előző kettőnél valami nagyon fontos kimaradt. Az ökológiai lábnyom.
Nem csak az őslénytan kapcsán kívánok foglalkozni az AI problémával, mivel nagyon összefonódnak a dolgok, illetve sokan csak legyintenek, hogy kit érdekel az, hogy őslényekről rossz képet ad az AI. Csakhogy az AI tönkretesz már mindent is.
Továbbá eljutottunk oda, hogy az általam vétett helyesírási és fogalmazási hibák most már egy minőségbiztosítási hitelesítéssel érnek fel, mert normál esetben az AI nem vét ilyen emberi hibákat. Persze betanítható rá, de… akkor is az én rossz helyesírásom már inkább jó, mint rossz. Sajnos. Ez persze nem gátol meg másokat, hogy azt állítsák, hogy ez a blog AI generálta szövegeket és képeket használ.
![]() |
Feljebbi kép forrásai: Joschua Knüppe bejegyzése, Darren Naish bejegyzése, a publikáció. Kép osztható tovább. |
Kezdjük a cikket kis összefoglalással mi is vár ránk, mivel a cikk elég hosszú és a lényeg tömören legyen leírva. Feljebbi képnek korai változatát már 2024 őszén megcsináltam. Azoknak az őslényes magyar hőbörgőknek akik sérelmezik, hogy e cikkben mit merészeltem írni, nagyon is ajánlom figyelmébe. De ide hozhatom Csotonyi bejegyzését is mit végül nem tettem rá a képre. AI nem használható nem csak őslénytan, hanem úgy ámblokk edukálásban. Továbbá az adott dologhoz felhasznált források megadása és a felhasznált képek készítőinek feltüntetése alapvető dolog.
Az AI generálta dolgok nem csak igénytelenek, nem csak megtévesztenek, hanem elkészítésükhöz irreálisan sok energia szükségeltetik. Ráadásul mivel “futószalagon” jönnek le az AI generálta dolgok teljesen feleslegesen, ez az energia igényt még jobban növeli. Képbe jön az ökológia lábnyom. Ha valaki természetvédőnek mondja magát, de generatív AI-t használ, képeket, videókat vagy akár szöveget generáltat velük és legfőképpen tisztában van azzal, hogy ennek mi az ára, azaz ember egy álszent … tegyetek ide amit szeretnétek.
Az AI generálás lopások tömkelege révén történik meg. Az AI generálta dolgok egyre lejjebb viszik az amúgy sem túl magas elvárásokat. Sőt sexuális visszaélésekhez/zaklatásokhoz vezethet. Vagy hogyan rúgnak bele tömegek Hayao Miyazakiba.
AI említések voltak az oldalon
- Első AI cikk
- Második AI cikk
- Solomon Asch nyomán altéma erősen csatlakozik ide. A konformitást dolgot használják ki sokan AI által.
- 53-as rövid híresben a Haliskia peterseni. Biztos forrásból tudom, hogy a tudósoknak sem esett jól az AI képek használata. Utána még egy publikáció miben AI kép van.
- 52-esben a Tridentinosaurus antiquus-nál van egy érdekes helyzet.
- WWD album borító probléma, megoldottnak tűnik.
- Továbbá a magyar AI képes őslényes mesekönyv szerzője reagált a Facebookon a cikkre. Posztja itt olvasható.
- A jurassickert nevű izé zakatol tovább. Alsó hangon is szánalmas.
Alapvetően igaz, hogy az előző cikkhez mérten is negatívabb a véleményem és hozzáállásom az AI-hoz.
“Láttam olyan kezdő paleoművészt aki a háttereket generáltatja, de az őslényeket már ő maga alkotja meg és leírja, hogy a háttér AI műve. Ez is rendjén van. (Persze kibonthatom a kukackonzervet, hogy például a hiteles növényzet is nagyon fontos….)” - Előző cikkben ezt írtam. Nos a kukackonzerv ki lett bontva és Shai-Hulud semmi ahhoz képest ami kirobbant. Palaeoncryptozoologist két bejegyzés sorozatát hoznám ide. Ezt és ezt. Itt jegyezném meg, hogy a Lokiceratops balhéját oldalon le se hoztam, ha jól rémlik.
AI hanggenerálást ha a hang tulaj beleegyezik még mindig nem tagadnám el. Ellenben szokásos kibújás jöhet, hogy jaj, nem is az ő hangja stb.. Szokásos emberi tempó, felelősség nem vállalása és mindenki hülyének nézése. Szóval nagyon egyszerű, ha nem tudod megmutatni az adatbázist mi révén az AI szinkron készült, TILOS. Plusz mint írtam, a hang tulaj beleegyezése kell. Ebből pedig jön, hogy a teljesen nulláról felépített hang (mely technológia ma még nem létezik tudtommal) élből tilosnak kell lennie. Az Universal ingyenes fanjátékot tiltat be, mégsem nyúlnak a The Isle-hez, mert ők újra kikeverték a JP T. rex üvöltést, nem lopták jogilag. Valakinek a hangjának “újra kikeverése” legyen tilos, már most a technológia előtt, vagy világra öntése előtt. Nem mellesleg szinkronszínészek sem rajonganak az AI szinkron ötletért. Kérdés, hogy változna-e a vélemény ha teljes pénzt kapnának vagy csak kevéssel kevesebbet érte. Én személy szerint e hír után hagytam abba a Gothic 1 AI magyar szinkron készítés előkészületeit.
E cikk fontos eleme a technológia energia igénye. Az irreális nagy ökológiai lábnyom és sok esetben ingyenes, és nulla komolyságú használat miatt én már szinte azon az állásponton vagyok, hogy zéró tolerancia.
Néhány azótai AI probléma tudomány és őslények terén
Amikor AI-ról, mint problémáról beszélünk az a generative AI/genAI, ami valamit képes generálni. Ezzel van a probléma. A machine learning vagyis gépi tanulás nem ez. Rendben, egy tőről fakadnak. Ám nem szabad egyenlőségjelet tenni és pl. a rákdiagnosztikában is használható AI technológiát üldözni, mivel az embereket képes megmenteni, hogy kiszúrja azt amit még az orvosok sem tudnak. Ám itt ez a 2025-ös publikáció ahol gépi tanulás volt használva theropoda fogak elemzéséhez. Emlősök esetén is a leletek jó része önmagukban talált fogakból állnak, nem hogy a hüllőknél ahol a fogak folyamatosan újra nőnek. Rengeteg fogat találnak és sok esetben az egykori életközösség számos tagjától csak fogak állnak rendelkezésre. E cikkemet tudom ide hozni, hogy mennyire is hasznos lehetne olyan AI ami minden fogat képes lenne legalább család szintjén megállapítani és esetleg halmazokat csoportosítani ezen belül. Drasztikusan megkönnyítené a munkát. Nem akarom megtippelni hány százezer fog van amiket feltártak, elraktároztak és ennyi. Pl. mi van ha a nagy kritika, hogy triceratops faunai fogak közt nincs is lambeosaurinae fog az valójában téves, mert találtak, ám a nagy anyag mennyiség miatt jobb esetben felületesen nézték meg őket és Edmontosaurus annectens-nek lettek titulálva?
Ez a balhé noha nem őslénytan, hanem az emberi orvisi része a tudománynak, bármikor megjelenhet az őslénytannál (vagy már jelen van?), illetve húsba vágóbb. Még nem AI révén nyomják ki magukat a publikációkat, bár illusztrációkra volt már példa, ez látható a képen. A helyzet, hogy leginkább indiai “privát egyetemek” részéről drasztikusan megnőtt a szakmai anyagok kommentálása, sok esetben egyértelműen AI generálta a szöveg. Kommentálások leginkább saját embereik anyagaira hivatkoznak. Ezek minősége finoman szólva is kétes. Mi az oka ennek? Ezzel is előrébb helyezzék az intézményüket. A kommentek elszaporodása miatt van folyoirat mely leállítottak a kommentálási lehetőséget.
Emlékszem hogy felháborodtam mikor kivételesen megnéztem milyen kommentár jött egy anyaghoz és David Peters ott virított. Most képzeljétek el, hogy nem is feltétlen ő, de valami hasonló kaliberű (vagy többes szám) AI révén elkezd mindent is szét trollkodni. Lényegében tudományos szinten menne az ami sima interneten hétköznapi és a “halott internet” teóriát nem teóriává, hanem valósággá teszi. Előzményként ez a régebbi bejegyzésem, mi jó alapot ad. Ehhez adjuk még hozzá az AI mocskot és megkapjuk ezt. Ráadásul tömérdek képet csinál az illető gyalázva Darren Naisht és Mark Wittont. Darren "frissebb" posztja. Illetve az illetékes pterrance DA profilja, ahol több ezer AI generálta képpel gyalázkodik. Szóval újra betámadnak paleontológusokat és AI-t felhasználva. Burmai borostyán bojkottról a népirtásról itt írtam. Szóval ez után ez a kép irtózatosan aljas. Richard Attenborough meg hol ártott nekik, hogy bele kell az egészbe keverni? Borostyán? Komolyan? Ő nem egyenlő a karakterrel kit megformált a vásznon.
Szokásos, hogy a tollak elrontották a dinókat dologra is van példa. Noha nem valós állat, ezt is érdemes lehet megnézni.
Noha balhét nem láttam belőle, véletlenül került elém, imvól ezek a képek feljebb. Félelmetes mennyire jók már. Noha a kreáltató nem tudja mi az a Kentrosaurus pl.. Ahogy korábban elismertem a technológia fejlődik és egyre jobbat fog tudni alkotni. Mondhatni meghasonultam, hisz a képek stílusa gyermekkor nosztalgiáját rángatták elő. Mint Mark Hallett képivilága. Ez ugyan az lehet, mikor idősebbek kétpofára eszik az AI generálta képeket mik pl. Kádár rendszeri fotókat “imitálják” és oda vannak érte, fel nem fogva, hogy nem igazi képek. A “régen minden szebb volt” dolgot trójai falónak használva próbál az AI legitimizálódni, mikor az AI az ami jelenleg tesz róla, hogy jövőben az AI mentes időre emlékezzünk vissza, minthogy “régen minden szebb volt”. Érteni vélem mért törődnek bele sokan az AI térnyerésébe, ám az ilyen-olyan (érzelmi) kiskapukon való bejöveteltől nem lesz jobb, ugyan olyan rossz marad, sőt rosszabb lesz.
Discovery Channel ezzel teljesen kiírta magát. Valós (ős)állatokról AI generálta képek. Teratornis-nak ma is kellene élnie. Szóval ennek a madárnak fogakat adott az AI és az idióták betették a dokumentumfilmbe. Eddig is tudtuk, hogy sok dokumentumfilm nulla igényességgel készült, de aki eddig ezt nem volt hajlandó felfogni, most fel kellene, hogy sok dokumentumfilm egy szégyen. Mint ez. Ráadásul e régebbinél jól látszódik, hogy nem csak az igényesség hiányával vannak bajok sok esetben.
Fővárosi állatkert szégyene mellett se menjünk el. AI generálta képpel reklámoztak egy szokásos “ratyiszaurusz” rendezvényt, ahol a kiállított őslény replikák a szokásos gagyik voltak. + sárkányok. Mért kellett ezt még tetézni sárkányokkal? Továbbá nem lett volna egyszerűbb valamely kiállítási tárgyat használni, mért kellett AI-t használni? Mai állatkertek fontos elemei a természetvédelemnek. Elvileg. AI kép generálást ez ki kellene, hogy zárja.
Nem csak mi magyarok jeleskedünk az AI förmedvényekkel, itt van ez. Ja, hogy a link már nem él. Nem baj, sikerült megtalálnom hol készültek a képek mik ott lettek volna. Kis ízelítő itt, meg itt és itt. Szóval hong kongi privát kiállítás bőven AI-hoz nyúlt.
AI nem használható edukálásra, ha megteszed… igen Darren Naish idézés. Szóval NET TANÁR. Ez egy akkora egy rakás… nem tudok rá helyes szót. Nem akarok abba a hibába esni, hogy amikor újabb mélység kerül kivájásra ami a színvonalat illeti, akkor a korábbi rossz dolgok megszépüljenek. Tehát ha eddigi emberek által készített, szerző, kép készítő, információs forrás megjelölése nélküli, hiányos vagy ép téves információkat adó produktumokat különböző alja alpári jelzőkkel illettem, az ilyen AI szemétre nincsenek szavaim. Mert az AI-t nem akarom felemelni az amúgy rossz, de legalább foglalkozott vele dolgok szintjére. Kifogytam a mocskolódásból és ez nem költői kép, mert nagyon gyakran erőltetve jön ki belőlem valami jelző, ami nem írja le azt az elszörnyedést amit érzek.
Nincs kapcsolatom a magyar őslényes videósokkal. Nagyon egyszerű oka van, silány minőséget állítanak elő. Jobb esetben angol Wikipedia van visszamondva. Rémlik, hogy van olyan videós aki használ forrásmegjelölést és azok közt rendes publikációk is voltak. Ellenben amennyi ilyen videót megnéztem vagy csak belenéztem alapvetően nem adják meg a forrásaikat és a felhasznált képek tulajdonosainak sem jelenítik meg a nevét. Imvol a Prehistoric Lexikon, képek is információk forrásai hol vannak? Jurassic lény dizájnokat nem szabad valós őslény reprezentálására használni. Ez nem az én mániám, ebből balhék vannak külföldön. Két éve pedig én ezeket egy zárt csoportban kulturáltan leírtam neki. Mivel nem volt foganatja, szűk körömben mondtam is, hogy alig várom, hogy AI-hoz nyúljanak ezek a videósok. Tessék, megtörtént, akkor amikor e cikk készítésének vége fele jártam. Cikk elején a kép, Darren Naish mit írt erről. Azt hagyjuk, hogy csak az előnézeti kép AI generálta. Azt sem kellene, bőven rátért ezzel a nem helyes ösvényre, tény egy másik nem helyes ösvényről.
Ráadásul nincs vége. A Discordon meg lett osztva a videó és hát okkal a “paleofail-kreacionisták-aimatyizók-stb” témában. Alsó hangon is nemtetszésemet írtam le. Ezután három órával pedig ez került fel a Gyakori Kérdésekre. Valakinek aki fent van a szerveren nem tetszett, hogy az általa feltehetően kedvelt videóst kritizálni merészelem a saját szerveremen. Nem ez az első ilyen esett. Ám az, hogy én generáltatom a cikkeket, sőt a képeket is az valami fenomenális. Naish és Witton fele történő gyalázkodásnál is az AI generált képekkel pont azt sulykolják amik ők pont nem. Másnap pedig jött ez a kérdés. Igen az a nagyon hosszú válasz tőlem van, az előtte lévő három meg a legócskább érvelés, lényegében csak trollkodás.
Gyakori Kérdések lehet nevezhető a magyar internet dezinformációs pöcegödrének. Imvól ez. Illető bemásolta valamely AI válaszát. Az AI honnan vette, hogy voltak genetikai kutatások? Nincs értelmezhető nem madár dinoszaurusz DNS.
Ne menjünk el a Primitive War AI generálta koncepciós rajzai mellett. Eredetileg képregényről van szó. Szóval a korábban általam még elfogadhatónak mondott koncepciós besegítés esete sem állhat fenn, mivel maga a képregény már ez. Képregényből kell csak átültetni a filmre a dizájnokat, nem pedig nulláról kitalálni őket.
Érdekes
helyzet ha ezt
és ezt
összerakjuk. Holtz AI ellen van és AI-t oszt tovább? Nem elemezte
ki a képet, nem tud mit tenni, mert egy csomó észlény már AI-t
használ. Kötelező volt megosztani? Emlékezzünk meg erre ismét. Amúgy meg nem egy AI ellenes volt, hogy belefutott abba, hogy AI-t
osztott meg mert nem a képre figyelt. (Pl. én.)
Végül egy újabb egyértelmű lopás, az AI nem igazán alakította át az alap felállást. Eredeti kép se jó, nem hogy az AI.
Ne nagyon hozzak be oldalra politikát, de hogy is mondjam…. A művészek alapvetően liberálisabbak és ahogy én látom hazánkban MKKP feküdne nekik jól… de csak feltételes mód. Kovács Gergely e “alkotását” hoznám ide. Kétfarkúak egyik vezéralakja, ráadásul ha minden igaz grafikus is. Neki tisztában kellene lennie a dolgokkal. Bruti 2017-ben a MKKP jelöltje volt, megnézzük a YouTube csatornáját… AI fellelhető. Most már a Tisza Párthoz tartozik. Március 15-ie poloskázás utáni AI generálta poloska vackok tömkelegéről ne is beszéljünk.
Én jobboldaliként az MH-t követem és kommenteltem Novák Előd AI témájú parlamenti felszólalása alá. Kommentemet ide be is teszem. Ám ha már Novák Előd, akkor Kuruc.info, ám jó eséllyel bármely jobboldali/szélsőjobboldali/nacionalista oldal mondható szinte, ám példának ez a konkrét akkor. Képesek voltak odaírni AI generálta képek alá, hogy “művészi mementó”. Arról a Kuruc.infóról beszélünk mely elvileg a lopás mindenféle formáját utálja és megveti.
Nem
csak a magyar jobboldal használja a mesterséges intelligenciát.
Nagyon vérlázító dolgot kellene mondanom, akkor talán ez az eset. Trump sajnos jégtörője (szó szerint, bár inkább olvasztója) az
AI szenny térnyerésének. Íme konkrétan, kell kommentálnom?
Alapvetően igaz, hogy nincs olyan magyar párt és ahogy észrevettem szervezett politikai ideológia ami elhatárolódna az AI-tól, sőt valójában élnek vele, így technikailag mind bebizonyította, hogy semmi bajuk sincs a lopással, amíg azt mindenféle okoskodással lehet leplezni illetve ő javukat szolgálja. Gondolok arra, hogy az AI képgenerálás nem lopás mert… igazából mindenki aki utánajár a témának az szembesül vele, hogy az.
…vagy fókuszcsoport bizonyítványt állított ki a gerinctelenségéről. Már egy ideje nem követem a munkásságukat, az AI használta volt az utolsó csepp. Mivel egy irodában vannak JustVidmannel, csoda hogy ő róla még nem iratkoztam le ezért. Remélem Vidman nem kezd el AImatyizni. (AI vackokkal teletömött telefon reklámozása… khm….) Szóval Ádám elkezdte érezni azt, hogy az AI tönkreteszi a karrierjét és így bevételi lehetőségét. Ellenben ő is AI generálta képeket használt, magasról téve a grafikusokra. (Meg generált zenék ugyebár.) Most már baj az AI, hiszen az ő ajtaján dörömböl.
Összeesküvés elmélet, hogy Trump és Elon összeborulás miatt, az ellenoldal, tehát a “libernyák” megmondóknak központilag küldték ki az utasítást, hogy most AI ellenesnek kell lenni. Inkább az előbbi a valós ok, mégpedig, hogy Ádám megérezte a saját pénztárcájában az AI problémát.
Már AI előtt is tele volt szennyel a YouTube, blogok, Facebook stb.. Komolyan el kellett gondolkodnom azon, ha jó videóst akarok mondani, bármiféle kategóriában. Űrkutatás magyarul azonnal eszembe jut. Utánna Wun-Wun, bár utóbbi videóiban volt AI kép. Tehát ő helyezi önnönmagát a darálóba. Harmadjára Azerothi Nyúlüreg jutott eszembe. Negyedjére Lore Gamers. Ötödjére Csúb. Ezután feliratkozásaimat végignézve, nos azért vannak jó tartalom készítők. Mivel jókat igyekszek követni, így egy burokba rakom magam és nem veszem észre mennyi mocsok van. Amikor kitekintek a burokból, pedig förtelem amit látok. Mikor a lór videós nem foglalkozik a lór hibákkal és olyan képet ad, hogy az adott kitalált világ lórja egy tökéletes dolog. Van ellen pont, mint Trafn, aki van hogy elmondja lór videóban, hogy hát ez így nem éppen hiba nélküli. Vagy a Gothicos közösség, ahol mindenféle lór diskurzus öt mondat után abba vált át, milyen inkonzisztens kaki a lór. Míg máshol a filmes bakik említése is bűnnek számít. A tartalom nélküli tartalmat, a 24 órás kihívásokat, meg miegymásokat ne is említsem. Ja igen, 2025 elején iRon Channel az egyik fő szemét gyáros visszatért. Ő a Discordon kislányt vetkőztető. Szóval... ja.
Tehát az, hogy az AI ekkora teret hódít már videós fronton is azon ki lepődik meg? A videók többsége eleve igénytelen volt. Persze valahol más, hogy direkt lett rossz, vagy a készítő csak ennyire képes ilyen-olyan okokból és amúgy magából igyekszik a legjobbat kihozni. Egyértelmű volt, hogy ha az igénytelen/téves információs/hiányos információs/információ nélküli/vagy élből hazug videók ennyi embert vonzanak, akkor az AI generáltatta videók majd nem lesznek népszerűek? Tényleg nem lehetett előre látni? Vagy előre volt látva, de minek is megelőző lépéseket tenni. Szóval tipikus emberi mentalitás ismét.
AI a bioszféra gyilkos, vagy inkább a kapitalizmus újabb arca, vagyis bioszféra gyilkos
Egy anekdota ismét. Hazánk emlős megafaunája cikkben említettem egy netes felháborodást mikor Dél-Amerikából vitték a gyümölcsöt Ázsiába, ott feldolgozták és a kész terméket Angliában adták el. Olyan gyümölcsöt ami ott is megterem. A helyzet az, hogy semminek az árában sincs benne az ökológiai lábnyoma. Ruhaipar a legnagyobb mikroműanyag szennyező. (Ezzel én mondjuk vitatkoznék, a gumiabroncsok kopása miatt.) Műanyagot tartalmazó ruhák drágák? Nem, a természetre semlegesek a drágák. Nézzünk AI témához vágó két példát.
Első még a bitcoin őrülethez tartozik. Készítettek egy bitcoin bányász gyárat technikailag, a hűtéshez meg a tó vizét használták. (Remélem helyes a múlt idő.) A tó pedig felmelegedett e miatt. Mondhatjuk, hogy akik bitcoint bányásznak, azok kifizetik az áramot, meg mindent, szóval ő bajuk ha veszteséges. De az egészet megnézve, benne van a költségekben a környezetre gyakorolt negatív hatás? Ebben az esetben a tó vizét azért használták, mert így olcsóbb volt nekik a tó kárára.
Ha jól értelmezem pár másodperces videó generálása ahol kutya spagettit eszik az annyi áramot igényel, mint amennyit egy nap Haiti használ. Rendben szegény ország, de ha csak egy kórház igényéről lenne szó, még az is sok lenne. De egész Haitiről van szó. Számoljon mindenki. Ellenben gyanús a cikkben lévő linkezés, no meg a vége, nem lepődnék meg, ha baromság lenne a cikk. Ellenben nem kell nagy keresgélés, hogy a kijelentés, hogy kelleténél több energiát eszik az igaz. Ez, ez vagy ez. Ám itt a BBC cikke, ahol ChatGPT éves fogyasztását 117 országéra írják. Milyen 117 ország? Ha a legszegényebb/legkevesebbet fogyasztókat is nézzük akkor is irdatlan sok. Vagy imvól ez a “bevallás” . 100 szavas e-mailhez az AI-nak 0,14 kilowattóra kell, 52 ilyenhez (ennyi hét van egy évben) már 7,5 kilowattóra (7,28 ahogy én számoltam…) mely 9 washingtoni háztartás egy órányi energia igénye. Ez így nem tűnik soknak, de 5600 szó került 9 ház egy órányi energia igényébe. Az AI meg ennél jóval több szót küld el a felhasználóknak másodpercenként. Sőt, egy óra alatt egy ember, mennyit tud írni?
Ellenérvnek, hogy az AI mégsem olyan rossz, be lehet ezt dobni. (Láttam ellenérvnek használva. Továbbá nem vagyok energetikai szakember, szóval vélelmezem hogy hibázhatok.) A chatbot egy éves használata és mértéke mondjuk úgy, hogy a két írásnál azonos. 7,5 vs. 7,2 kWh Tény a 7,5-nél 5600 szóról beszélhetünk, míg a 7,2-nél minden nap 10 oda-vissza üzenetről van szó, nincs így konkretizálva. ~15 szó/nap? Másik pedig email generálás és elküldésről ír. Itt van már eltérés, nem egészen ugyan az. Itt havi átlag 899 kilowattóra szerepel, ami napi 30 felkerekítve. Persze nem mindegy, hogy az USA-ban hol. Ez átlag, benne van Alaszka és Hawaii is. Itt van ez például. Washington, mint a főváros az District of Columbia és a napi energia igény az felkerekítve 24. Mi is az eredeti állítás? 5600 szavas üzenet az 9 washingtoni ház egy órás energia igényével egyenlő. Sokat számolni sem kell, hogy kijöjjön az, hogy 9 kWh 9 ház egy órás igénye. Valóban nem 7,5, plusz ahogy zárójelben jeleztem én a megadott infók alapján 7,28-at számoltam. Szóval van gond a számokkal. Ellenben a cáfolatként bedobható írásban is furcsa pl. a zuhanyzás energia igénye.
Az előbb két “ellentétes” témát boncolgató írást hoztam és mutogattam az állításokra. A helyzet, hogy a cáfolat, hogy az AI mégsem olyan rossz, nem is eszik olyan sokat írásnál is trükközések vannak. Az egy éves használat akkor is 7,5 ház egy órás igénye. Mennyivel előrébb vagyunk, ugye? “Számítógép” 1 kWh-t eszik 3 óra használattal. Egy óra alatt az a szövegmennyiség megírható? Ez is valamennyire demagóg, mivel van-e ihlet, mennyire sikerül koherensen megírni a szöveget, kell-e vissza javítani, mennyi helyesírási illetve tartalmi hibát ejt az illető és milyen gyorsan tud gépelni. Tehát az AI kidob neked percek alatt 6000-10 000 szót, cserébe 7,2-7,5 kWh kell neki, addig te ezt meg tudod írni 1 kWh-ból, igaz lassabban? Elvileg képes lehetsz rá. Bár a szöveg típusáról nem volt szó, tehát mennyi előmunka kell a megírásához? Mivel e-mail és chatről volt szó ezért nem egy komoly tudományos cikk elkészültéről van szó. Ember lassabban dolgozik, de sokkal több energiát spórol meg. Továbbá milyen számítógép? Gamer PC mindenféle villogó ledes izével? Egy optimalizált laptop? Egyszóval az ellenérvként felvetett írás adataiba is ha belemegyünk akkor is ugyanoda jutunk ki. Mégpedig, hogy sokkal többet használ, mint azt kellene. Bele lehet kötni, hogy ha “tudományos” szöveget kellene megírni, akkor embernek több energia kellene a még több idő mellett átnézni a forrásokat, sőt megkeresni őket. Csak hogy az AI már jó pár éve kint van és nem képes komoly anyagok elkészítése még mindig.
Viszont elmentünk a lényeg fölött. Altman sajnáltatja magát/a céget, hogy mennyi pénzt vesztenek mikor a felhasználó kér, vagy megköszöni az AIchatnek a dolgokat. Nagy összegről van szó és ennyi. Ez mekkora ökológiai lábnyom? Ha ezek a kicsik ilyen nagyba összeadódnak, akkor minden egyéb dolog? Főleg a totál felesleges dolgok? Van olyan vélemény, hogy az AI valóban hülye, de ökörködni jó. Nem jó. Mondhatjuk úgy is, mintha ökörködésből erdőt égetnénk.
2024-ben az adatközpontok a globális energiafogyasztás 1,5%-át tették ki. A cikk további része meg fizetős kapu mögött, szóval “köszönöm”. Cím alapján ez 2030-ra 3% lesz. Nos nem tűnik soknak, de a helyzet, hogy az. Ez meghaladja elég sok ország fogyasztását. Itt hagyom ezt, ezt, ezt, és ezt, lehet nézegetni, összehasonlítgatni stb.. Ám főleg értelmezni, mert az egyik az 2022-es energia források arányáról is ad infót, pl. a szén milyen nagy mértékben van benne. Ellenben itt egy tételesen összefoglaló írás, ahol szintén az 1,5% szerepel és 2030-ra a 3%.
Persze be van ígérve, ahogy jobb lesz, meg jobb hardverek lesznek akkor már nem lesz káros, sőt segít megmenteni a bolygót. Hazánk emlős megafaunája cikkemből a tücsök burger mítoszának halála részt ajánlom ide. Ugyan ez. Együnk rovarokat, tetrapoda hús helyett, mert így megmentjük a bolygót. Csak épp, ha valaki jobban utánanéz a dolgoknak akkor láthatóan nem egészen így van. Ez le van ott írva, itt időt nem húzom ezzel.
Már évek óta foglalkoztat, hogy a gazdasági rendszerünk valójában egy színház. Megéri adatainkkal kereskedni és az alapján személyre szabott reklámokat elénk dobni? (Reklámblokkolók…) Megéri ingyenes képgenerálókat üzemeltetni? A válasz úgy tűnik, hogy igen. De mért? Ennyire olcsó a rengeteg elemző algoritmus és a generálás? Előbb láthattuk, hogy nagyon nem az.
Említsük meg a botfarmokat. AI előtt multiaccountozás ment, ez most már még jobban gépiesítve van, sőt a reakciók hitelesebbek. Jó pár éve nézelődtem hogy milyen netes “munkák” vannak. Van néhány oldal ami minimális összeget fizet megtekintett videók után, ám valójában nem fognak kifizetni. (Tudom, kipróbáltam.) Ellenben 100%-os megtekintést kapnak a videók, amiért jár a reklám pénz a csatornának. Videók közt magyart nem is láttam, ellenben felkapott és népszerű angol nyelvű csatornákat igen. WatchMojo-ra emlékszem csak konkrétan név szerint, illetve baromi sok sneaker bemutató videóra. Illetve voltak különböző termék bemutató videók. Tehát az illető fizetett x összeget a “kamu” megtekintések után és ennél többet kap vissza. Ellenben a megtekintők zömét nem érdekli, a videó nulla hangerővel egy letett oldalon megy. Ez a rendszer tényleg megéri a cégeknek, hogy fizetnek, hogy reklámozzák a terméket, de valójában kiszórják a pénzt a semmiért? Az AI révén azt a kevés embert is még jobban minimalizálni lehet a botfarmokon, mint akik eddig voltak, vagy épp még több botot üzemeltetni ugyan annyival. Sőt szükség sem lesz ilyen fizetünk a megtekintésért kamu lehetőségekre, mert AI majd megoldja.
Az állítás részlegesen nem igaz, hogy a kereslet teremti meg a kínálatot. Ha igaz lenne teljesen, marketingre nem lenne szükség. Ehhez képest a marketing különálló szakma, sőt jelentős ágazat. A helyzet az, hogy ma már a keresletet állítják elő a marketinggel a kínálathoz. Nem vitatom, hogy új dolgoknak lehet legitim kereslete, pl. a The Isle pénzgyűjtő kampánya megbukott, de nem adták fel, erre ma már túl sok őslényes túlélő játék (próbálkozás) van, ahhoz képest, hogy a legelsőre a legelején szinte igény sem volt. Bár a The Isle és a többi játék tudtommal nem igazán hirdeti magát, szóval organikusan érik el amit elérnek. Jöjjön ide ez. Mégpedig, hogy kereslet van, mégis a kínálatot megszüntetik. Tehát nem igaz, vagy egyre kisebb mértékben, hogy a kereslet szüli meg a kínálatot, mert a kínálat csinálja meg a keresletet marketing révén, akár olyan áron is, hogy megszüntet valamit amire lenne kereslet. Ahogy a káros “élelmiszerek” megvételre és elfogyasztásra kerülnek, úgy az AI-t is fogyasztani fogják sajnos. Coca Cola AI reklámja. Maga az egész netes marketing, személyre szabott reklámok, kamu megtekintések stb. rendszer finoman szólva is nem tűnik túl megérősnek, mégis öntik bele a pénzt. Valószínűleg azért van, mert nem értek hozzá. Kérdés az hogy, ha értenék hozzá, akkor jónak mondanám, mert a hozzáértés azt jelenti hogy hülye vagyok esetleg álszent és aljas? Idén mintha lett volna egy cikk valahol arról, hogy a valójában bevétel kiesést jelentenek a játékokkal játszó videósok, mivel sokan csak megnéznek videókat a játékokról és nem veszik meg. Látták a végigjátszást és az elég is volt.
A helyzet, hogy valójában semmibe nincs beleszámolva az ökológiai lábnyom. Amikor te egy darab képet generáltatsz ingyen… nem akarok számokkal dobálózni, plusz ökológiai lábnyom pénzre átváltása is erősen erőltetett, de az nem 50 forint. Én 500 ft-t mondanék, de nem lepődnék meg ha 50 000 lenne. Persze aki idióta az azonnal elkönyveli, hogy ez jó üzlet. ÖKOLÓGIAI LÁBNYOM. Felesleges energia termelés (jobb esetben megújuló forrás… khm. német falu rombolás a szénért…) , felesleges IT eszközök legyártása és karbantartása, majd ha már nem jó akkor IT hulladék kezelése… vagy csak kidobják Afrikába és a sok hülye mutogat az afrikaiakra, hogy az ott élők szeméthegyek között élnek, mikor az jó részben a fejlettebb országok szemete. Plusz ugye a (modern) kapitalizmus működése.
Persze lehet mutogatni, hogy a CGI technológia, az is pénz no és ökológiai lábnyom. Igaz. Mit is generáltatunk AI révén? Nagyon gyakran olyat, amit a generáltató személy le tudna fotózni/videózni saját maga. Tény, egy kutya nem fog késsel-villával enni lekváros pizzalevest térdig érő fagyiban soha.
Nyugodjon meg mindenki nem véletlen keverem ide, nagyon is okkal. Szóval még tavaly gondoltam egyet és megnéztem az ilyen chat oldalakat és kép retusálókat. Nyugalom, a szalagavatós, öltönyös képemet használtam. Volt AI mely nem ismerte fel, hogy férfi vagyok. Nem fizettem ezekért az izékért, így nem meglepő hogy némely “minősége” inkább a horror kategóriája volt. Viszont az egyik bármiféle regisztráció nélkül használható oldal, noha nem ismerte fel hogy férfi vagyok az átszerkesztendő területre túl reális női idomokat tett. (Paprikával is teszteltem… lazán rakott sárga lábakat és melleket a paprikára.) Szóval fizetős változatok olyanra képesek… kijelentő mód, mert láttam ilyeneket. Szomorú az, hogy nem is feltétlen kell keresni ezeket. Ennyit a nagy konzervatív Elon Muskról. Lásd pl. ezt. Megint politika, de olasz. Szóval a gond az AI generálta dolgokkal elég komoly. Illetve a regisztrációk szinte minden esetben csak annyiból álltak, hogy Google fiókkal beléptél.
AI kapcsán Büki Danit negatívan hoztam korábban fel, de az AI karakter vagy inkább sex chat téma kapcsán ezt a videóját ajánlom. Igen ránéztem AI karakter chatre és valami elképesztő volt, hogy magyarul írtam, az AI értette és angolul írta, majd hirtelen spanyol vagy portugál nyelvre váltott. Ennyit erről. Oké, ingyeneset próbáltam. Na már most sokan nem fognak pénzt adni rá, tehát sokaknak ez a mesterséges uninteligencia is teljesen jó, sőt inkább ezzel társalognak, mint valós emberrel. Karakter chatben nem csak +18-as van.
Akkor jöjjön a legnagyobb probléma. Ultrahang Plusz e adása. Nem ismerem Tóth Bettina munkásságát, világnézetét, politikai hovatartozását, de nem tudok belekötni ebbe az adásba. Amikor az AI általi “lemesztelenítésnek” néztem utána akkor napokig baromi szar kedvem volt. (Ilyen érzésem legutoljára e cikkben írott volt.) Eleve Google lazán dobálja fel ezeket az oldalakat. Jó pár ingyenes változat is túl jó minőséget tud adni és túl könnyű kezelni őket. Ám még fontosabb, hogy irdatlan sok Telegram csatornát láttam. Egy Discord szerver csak ezeket a Telegram csatornákat gyűjtötte össze. Ezekbe én nem néztem be, mert ide nem elég egy kamu gmail cím, ide telefonszám kell. Itt térünk vissza az Ultrahang Plusz linkelt videójára. Két magyar Telegram csatorna van említve, ahol AI átretusálta képeken túl sok más is van, mint hogy nők valós lakcímének keresése. Ha te olyan hülye vagy, hogy magadról pucér képet küldesz, az a te hibád. DE, ha a teljesen normális pl. Facebookra feltett képeidet használják fel, vagy esetleg csak az utcán lefotóznak és ezekből csinálnak olyan képeket az teljesen más, ott áldozathibáztatásnak nincs helye. Előbbinél is lehetne mondani, hogy áldozathibáztatás, részben igaz, mert a társadalmunk alapból sexuálisan aberrált. Sokaknak normális már aminek sosem lenne szabad normálisnak lennie. Csak hogy tetézzük, az említett két magyar Telegram csoport 18 és 30 ezer fősek. (voltak…) Majdnem 3200 települése van ennek az országnak. Minden településre jut 9 ilyen-olyan szinten nőkre potenciálisan veszélyt jelentő férfi. Ezen módosít, hogy némely település már lakatlan, meg kistelepüléseken esélyesen egy sincs, plusz nem ebben az országban élő felhasználók. De akkor is, mi ez a magas szám?! Persze lehet érvelni, hogy nem mind jelent veszélyt a nőkre, csak ott voltak “nézelődni”. A Magyar Jelen lehozott egy ilyet még korábban. Igen ez korábban volt. Szóval randomban ez. Nem kellene valamit kezdeni most ezzel, hogy a MH elvben családok, anyák meg nők védelme mellet van, de az Elon Musk mellett második felnyalt dolog a Telegram egy potenciális nemierőszaktevő keltető és így van itt egy kis inkompatibilitás?
Eltértünk az AI témától? Nagyon nem. Eddig is volt átretusálás, de ezt ember csinálta és sokkal több időt vett igénybe, mint az AI általi. Sajnos régóta meglévő probléma nagyítódott fel drasztikusan, néhány év alatt. Mi volt feljebb? Egy rövid videó generálás mennyi áramot eszik? Mennyi pornót generálnak? Ha valaki ellenpontnak ide hozza az egyik pornó oldal faültetési kampányát, az csak magáról állít ki papírt, hogy retardált.
Ezt hogyan kommentáljam kulturáltan? Egy (anime) pornó oldal sosem lesz etikus. Tényleg annak kellene örülni, hogy beállítható, hogy az AI generálta dolgokat ne mutassa egy pornó oldal? Hahó, a Twitter-en vagy örökösén a BlueSky-on mért lehet pornó fent amúgy? Értem hogy ki-be kapcsolható, de azért van mikor nem működik, vagy más egyéb, amit a nagy rédzs cikkben említettem pl.. Ez nagyon jó példa, hogy az AI mennyire levitte a szintet, hogy annak kellene örülni, hogy egy ilyen oldal egy csúszkát betett, hogy mutassa vagy se. Bár azt megjegyzem, hogy érdekes lenne megnézni azt, hogy ez az oldal mióta létezik, mennyi dolog van fent és ha elég régi oldal, akkor az AI dolgok pár év alatt mekkora részét képzik. Ha mondjuk 2010-es alapítású az oldal és már most több az AI generálta dolog van fent, mint amit emberek csináltak, akkor az nem éppen jó infó.
A halott internet teória
Artym videóját hoznám ide. Én még anno chateltem Pandacsöki Boborjánnal. Volt Boborján chatbot még 2004-ben. Nem volt olyan jó, mint a mostani ChatGPT, de én nem véletlenül poénkodtam azóta sokszor azzal, hogy a másik csak egy chatbot. Szóval a haldoklás elég régen kezdődött meg, de én 2022-re a ChatGPT kiöntésének évére tenném. Mivel a korábbi botok nem voltak olyan jók és pl. magyar politikában illetve csatolt közéletben “bértrollnok”okat alkalmaztak, tehát hús és vér embereket, arra, amire ma már AI-t. Ám felesleges is évszámokat mondani. Szimplán egyre gyorsuló helyzet romlásról van szó, minek sehol nem kíván gátat szabni a politika.
Solomon Asch konformitást dolga pedig erősen ide jön. E írás elején linkelt cikkben leírtam a lényeget, hogy kapcsolódik az AI általi dezinformáláshoz és vélemény irányításhoz.
Amikor az AI általi “lemesztelenítésnek” néztem utána elsőre olyan oldalakat néztem ahol leírják mért jobb egyik a másiknál vagy épp mért nem. Néhány ilyen írás után rá kellett jönnöm, hogy ezeket AI írta. Ezek után pedig számos őslényes hír esetén rögtön leesett, hogy szintén AI írta. A Haliskia és Lokiceratops finoman szólva is ocsmány AI képei olyan cikkekben voltak miket nem ember írt. Ám itt van a Kaala Fuller nevű szennyoldal a Facebookon. Folyamatosan ajánlotta az oldalt annak ellenére, hogy a sokadik bejegyzésére jeleztem hogy nem kérek ilyet. Mostanra szerencsére már nem ad ilyet. Nos noha oszt meg AI képeket, nem azok szemléltetik legjobban, hogy az oldal nagy eséllyel AI által posztol. A kép Path of Titans-ből van. Az egy Lambeosaurus és nem Anatotitan és az ott egy Maip, nem Tyrannosaurus. A hashtageket is érdemes megnézni. Az AI szimplán nem ismerte fel azt sem, hogy játékból van, így kerültek oda a JW hashtagek. (Vagy ha teljesen valós személy csinálta a bejegyzést, akkor konkrétan egy idióta. Vagy csak egy hozzá nem értő laikus, aki minek csinál ilyet, ha nem ért hozzá?) Az már csak ráadás, hogy mikor rendes kép van megosztva, az alkotót nem említik. Azóta rengeteg facebookos ajánlásnál erősen azt érzem, hogy AI generálta a szöveg, sőt azt az oldalt AI “vezeti”. Ám hozhatom Hodari Nundu bejegyzését, hogyan tévesztette meg a mimik még az AI-t is. Ember ennyire hülye nem lehet, szóval igen, őslényes dolgokra is van nem egy AI ráállítva.
Internet visszább vétele
Mármint nem csak úgy, hogy a botok számát minimálisra csökkenteni, hanem a terjedelmet. Én eddig egyszer sem olvastam azt, hogy az internet nem végtelen. Okoz néha fejfájást, hogy a Google Drive 15 GB tárhellyel bír “csak”. Addig YouTube-ra végtelen mennyiségben önthetsz fel videót. Egyre inkább az internetes tárhely hozzáférés korlátozásának vagyok a híve. Mért?
Ami tartalom felkerül az internetre, az nem az “éterben” van, hanem szerver gépeken. Jobb esetekben több szerver gépen párhuzamosan, ha probléma lenne az egyikkel, akkor ne vesszen el adat. Internet terjedelme fizikai formában értelmezhető. Ezeket a gépeket üzemeltetni kell, energia kell, karban kell tartani, időnként cserélni, hulladék keletkezik, illetve hőt termelnek. (Vannak szerverparkok amiknek a hőjét a fölötte lévő épület fűtésére használják.) Számomra nagyon meglepő, hogy a YouTube a reklámblokkolók elleni tetteit nem indokolja azzal, hogy egyre több és több tárhelyet valamiből finanszírozni kell. (Persze így is profitálnak jelenleg.) Röviden az emberek azt hiszik, hogy az internet végtelen és ingyenes. Holott ilyen-olyan módon fizetünk érte, pl. adataink és reklámok révén. (Az internet szolgáltatóknak fizetett dolgot ne keverjük ide.) Ám az egyre növő tárhelyigény ellenére is profitálnak a cégek, de ez azért is lehet mert még inkább pénzt húznak ki a felhasználóból. Pl. a 2010-es üzleti modellje a YouTube-nak és Facebook-nak ma működne? Valószínűleg csődbe mennének.
A helyzet, hogy a pénz kihúzás részlegesen jogos, mert az internet nem végtelen és főleg nem ingyenes. Plusz feljebb említett, hogy az ökológiai lábnyom/környezeti károk nincsenek beépítve a gazdaságba, a költségekbe.
Tetszik vagy sem, meg kellene szüntetni a végtelen tárhely lehetőséget. Venni, bérelni, esetleg otthoni tárhely használata. A limitált tárhely pedig eredményezné azt is, hogy a feltöltőknek meg kellene válogatni mi kerül feltöltésre, vagyis “tartalmi” javulást okozna. Idézőjel, mivel az igénytelen tartalmak arányaiban nem biztos, hogy csökkennének, hanem tömörebbek lennének. Például az itteni példa. Mi lett a JWFK-ban látott Indoraptor tojásokkal? Nem tudjuk. Ebből pedig 5 perces videót csinált az illető. Továbbá videó több tárhelyet igényel, mint ugyanazt írásban tennénk meg. Természetesen visszájára is mehet az egész, hiszen az igényesebbek inkább választanák az írásos formát, de mára az igények a videók felé mozdultak el, tehát ezzel a videós színtéren pont csökkenhet normális produktumok száma. Ezentúl a több profillal való trükközést is ki kellene szűrni.
Az AI nagy mennyiségben ontja a szemetet, mely egyre több és több tárhelyet zabál fel, de sok oldalon, mint a YouTube vagy DeviantArt nincs tárhely limit. Így a platformoknak bővítés kell, mi pénz, ezért még több pénzt kell valahogy beszedniük. Az AI-t feltehetően azért engedték meg, mert sajnos pénzt termel, ellenben számomra kérdéses, hogy többet-e, mint amennyit elvisz az egyre nagyobb hely igénnyel.
Itt jön képbe ez. Google annyival reagált, hogy pénz a tartalom gyártóknak és a reklám blokkolók rosszak. Feljebb pedig kitárgyaltuk, hogy valójában mi a probléma. Viszont ez a 2025-ös hír eléggé hát… tessék ez. 2021.06.06. mikor készült a kép. Régi módszert próbált csak újra alkalmazni a cég.
Hiba vagy szándékosság?
Nézzük a kiindulót, 81,7 terabájt nem kevés szöveg. A cégek a gerincvelődet is kiperelnék legszívesebben a torrentért, de ez így oké? Ezt a cikket átvette ez az oldal. Itt már csak 80 terabájt, de ezen ne akadjunk fel… bár egy terabájt is hatalmas mennyiség. A majom viszont a magyar HVG-nél ugrik a vízbe, mely a pcgamer.com-ra hivatkozik. A 80 (ami 81,7 ugye) terabájtból 80 gigabájt lett. Ez egy hatalmas nagy elírás, illetve hiba ami 2025.05.10.-én sincs még javítva. Nem kizárt, hogy akár jövőbéli jobb pozíció miatt a HVG direkt vitte lejjebb a számot. Amennyiben az AI még jobban el lesz szabadítva, a HVG jobb pozícióba kerülhet, hogy még korábban már “gesztusokat tett” az AI felé, pl. e ügy kapcsán kisebbítette nem kicsit a számadatokat. A jövőbeli jobb elemző programok ezt pl. észrevehetik és honorálhatják. Vagy tényleg csak a cikk szerzője rontotta el és az olvasók sem vették észre és/vagy nem jelezték így nem került javításra.
Ghibli
Nem hiszem, hogy e írás szemantikus szaturáció hasonlatát jól felfogtam volna. Generatív AI egyik nagy veszélye, hogy a tömegeknek elég ha valami csak megközelíti, akár csak nagy táv különbséggel is az eredetit. Az AI ontja ezt és telít, elértéktelenít. Vagy megszűnik a különlegessége még az eredetinek is így ezzel pedig érdeklődés iránta is akár, és/vagy még jobban fel kell pumpálni. Dinoszauruszok erre nagyon jó példa. Emberek többségének, nem kell az eredeti, vagyis amit tudomány tud, elég valami hasonló ami megközelíti, ám mára már túlhasználtak így fel kell turbózni őket. A felturbózás nem azt jelenti, hogy akkor valós dinoszauruszok legyenek, nem, itt jön képbe az elszörnyiesítés. Míg az első két Jurassic Park-ban elsődlegesen a kezdetleges technológia miatt a filmek lényegét adó klónok alig foglaltak el játékidőt, addig az újabb filmek egy parádé, de nem jó értelemben. Első filmekben súlya volt, ha “dinoszaurusz” van a vásznon, az új filmeknél szinte már a táj szerves részei, elvesztették a jelentőségüket. Szaturálódtak magyarán. Így nem is csoda a hetedik film mivel rukkolt elő ami még a második trilógiát dogmatikusan imádók körében is okozott releváns kérdés feltevéseket. Beérik a kritika nélküli rajongás nem véletlen cím. Erre már előző AI cikkben utaltam, a transzhumanizmus eszmefuttatásánál. AI-nál is tilos sokaknál feltenni a kérdést, hogy amit az AI generál az nem az amit az illető akart generáltatni, akkor mégis mért kezeli úgy?
Ez ellenérv is lehet, hogy az AI tehát mégsem Ghibli stílusban alkot, csak valami hasonlóban, így maradjon csöndben mindenki. Valóban a Ghibli stílusát lopó képek nem tudják úgy átemelni a stílust, ahogy az jó lenne, mégis így kezelik az emberek. Ahogy a mindenféle Jurassic vagy még annál is rosszabb őslénynek szánt ábrázolások sem valódi tudományos ismereteknek megfelelőek vagyis nem őslények, mégis az emberek aként kezelik őket. Akadékoskodás ezzel semmivé is foszlik.
Nem mellesleg Hayao Miyazaki még az AI elszabadulása előtt már elmondta a véleményét az egészről. Bárki aki Ghibli stílusában generáltat és ezt elfogadhatónak, vagy megtűrhetőnek tartja, az tulajdonképpen beleköp Hayao Miyazaki és a többiek arcába. Tökéletes példa, hogy nem igaz az állítás, hogy technológia fejlesztők a tulajdonjogot tiszteletben tartanák. Magasról tesznek rá. Ezt még itt hagyom. Ami pedig a cég és a művész alkotásai iránt rajongókat illeti, akik az AI generálást mint rajongás kiélést élik meg: Rajongás trágyával szembeni tisztelet hol van? Szerintem alig vagy sosem beszélünk róla, hogy a rajongás mellé még a rajongás tárgyát tisztelni és becsülni is kellene, illetve ha a rajongás tárgyának van mondanivalója azt megérteni.
Noha nem jutott eredményre, Japánban foglalkoztak ezzel a helyzettel. Nem tudom eldönteni, hogy ez mennyire valós. A helyzet az, hogy Ghibli nem akarja, hogy fel legyenek használva a dolgai generáláshoz. Joga van hozzá. Persze itt jön a jogászkodás ami az ezt megelőző link írásában téma. Arról okoskodni, hogy a lopás az lopásnak minősül-e. Amúgy ez a teej milyen képzeletről hadovál? Gép csinál valamit, de nem a fejedben lévő képet készíti el, ha valami olyat rak eléd ami valamennyire megközelíti ami a fejedben van, akkor azt már te képzelted el? Én se tudok rajzolni, nem tudom lerajzolni a fejemben lévő dolgokat, de nem tudom elképzelni hogyan lehet ilyen önbecsapást csinálni, amit ezek művelnek önmagukkal. Az meg, hogy az AIbroknak védelem kell… a valódi alkotókkal mi is van? Azok forduljanak fel, de közben kellenek az alkotásik az AI-nak. Ők ilyen rabszolgák kiknek kuss a neve?
“Gép csinál valamit, de nem a fejedben lévő képet készíti el, ha valami olyat rak eléd ami valamennyire megközelíti ami a fejedben van, akkor azt már te képzelted el?” - Jöhet az ellenvélemény erre a fentebbi mondatomra, hogy mikor artiszttól megrendelnek egy képet, akkor sem a megrendelő fejében lévő dolgot kapja, csak valami ahhoz közelit. Ám a megrendelő nem adja elő azt, hogy ezt ő készítette. Sőt noha sokkal lassabban készül el egy ilyen kép, mint amit az AI kinyom, de sokkal több konzultációs idő van, igazából van a munkafolyamat közben kommunikáció. Van olyan AI ahol bele lehet nyúlni és bizonyos részeket újra generáltatni. Szóval közel sőt távol sem egyenlő a generáltatás, azzal, mint mikor egy artiszt az instrukciók és munka közbeni kommunikáció révén létrehoz valamit valakinek.
Elég sok Ghibli lopás példát gyűjtöttem ki, ám ez a legszemléletesebb. A tolvajkergetők tolvajkodnak. Egész eddigi munkásságuk ezzel számomra egy hazug illúzióvá vált. Rendben voltak akik becsülettel és jó szándékból akartak tolvajokat elfogni. Ám ez alapján legalább egy ember, ki még viszi a Facebook oldalt annak nem a lopással, mint dologgal volt a baja. Mondjuk ez sem segít az egészen. Erről a YouTube csatornáról van szó. Egy ilyen csatorna ne akarjon pl. pedofil témába belefolyni, elinflálja a komolyságát. Igen, a fanyűvő szektások! Úgy van. AI ellenes cikkben is fanyűvő van. Én ott voltam a fanyűvő hoax születésénél, mindkét fő alakja az egésznek elmondta, hogy nem igaz, kamu bejelentések jöttek stb.. De nyomatják tovább, azt ami nem létezik. Ó tényleg, a tolvajkergetők nem tették pénzzé a képet. Mennyire jó. Csak Ghibli nem éppen örül ennek sem, mert ez nem igazi fanart. Szóval számomra az egész bicikli tolvajokat üldöző és jóttevő emberek emléke is teljesen szétmérgeződött immáron. Igen, fel lehet tenni a kérdést, ha AI révén szerintük oké a lopás, akkor milyen problémák lehetnek arrafele, sőt visszamenőleg amikor működtek és annak köze lehet-e ahhoz, hogy az alapból jó kezdeményezés megszűnt? Igen, nem megszűnt, hanem "ellehetetlenítették."
Egy kiakadásomból levonható tanulságok
Idén egy több fős chat beszélgetésben elszakadt nálam a cérna. Korábban is volt, hogy az egyik fő AI slopot osztott meg, ismerőse generáltatott képeket róla, ahogy párducot tart a kezében. Ezek miatt gyakran csípősen fogalmaztam felé. Amikor teljesen kiborultam, akkor konkrétan ő generáltatott képeket, ahol David Attenboroughval sörözik, szavannán elefántháton van stb.. Szóval kiakadtam. Egy másik fő is beszállt, persze velem szemben. “...ennyi erővel meny ki a Bükkbe bazdmeg és gyújtsd fel.” Például ilyet írtam és ez még az erősen enyhébb, ennél jóval alpáribban fogalmaztam. A teljes kiakadásom oka pedig nem volt más, hogy mindkettőjüktől nem ezt vártam el. Annyi józan eszem volt, minthogy kiakadásomat indító egyéntől külön megkérdeztem, hogy amúgy akkor nincs-e tisztában, hogy az AI energia igénye milyen irreális. Nem volt. A második főt ez előtt nem sokkal egy Discord szerveren támadták be, mert AI fetisisztának nézték. A gond az, hogy elmondja, hogy AI ellen van, mégis az én agyvizemet is eléggé felforralta, mert amit írt az a legócskább AI védő hablaty volt. Ez pedig rövid időn belül a második alkalma volt amikor úgy értelmezték az ő álláspontját, hogy az AI jó vagy legalább megtűrendő. Ebben az őrjöngésben eljött az a pont mikor rákérdezett, hogy forrás a magas energia igényre hol is van. E cikk az akkori energiával foglalkozó részét bemásoltam és a linkek is benne voltak. A vita elenyhült, majd pár nap múlva voiceon szóba jött. Utánanézett jobban és megértette, hogy mért akadtam így ki, meg ahogy érvel az nem éppen jól értelmezhető. Meg hogy én elég nyers voltam. Nem nyers voltam, hanem felment a pumpa bennem és nagyon lekezelően és tahón fogalmaztam.
Kellene tanulságot levonni. Kezdjük a legalapabb dologgal, hogy ne legyetek olyan felpaprikázottak, mint én, még akkor sem, ha olyan a saját körötökben lévő embereknek olyan dolgokról fogalmuk sincs, amit nagyon is tudniuk kellene, elvileg. Aki képeket generáltatott, annak a részéről tájékozódni kellett volna arról, hogy mi a fene ez a technológia és mi az ára. Főleg ha természetvédelem kapcsán képes olyan radikális véleményeket is kifejteni, mint én. (Saját arckép feltöltése ilyen rendszerbe, annak veszélyei, erről szó sem volt.) A vitába beesett másik fő meg simán rossz érvelési eszköztárral és koncepcióval operált, illetve ő sem volt tisztában az energia igénnyel. Megjegyzem a második cikk írásakor még én sem. Második cikk utolsó frissítése után kezdett kibukni, hogy a technológia mennyire irreálisan sok energiát zabál. Sőt, amikor e cikknek neki kezdtem eredetileg az energia igényéről úgy akartam írni, hogy nem írok az energia igényéről. Pontosabban arról akartam írni, hogy a sok AI vackot tárolni kell és az internet amúgy is sokszorosan nagyobb a kelleténél. Annyit akartam írni a generálás energia igényéről, hogy az is biztos jelentős a túl sok használata miatt. Aztán pofára estem, hogy jóval nagyobb, mint gondoltam és nem csak az igénybevétel miatt. Ellenben előjön az, hogy rendben elvártam tőlük, hogy tisztában legyenek ezzel, de mennyire elterjedt infó az ökológiai lábnyoma az AI-nak? Mióta és mennyi hír szól erről? Mert ez máris árnyalhatja, hogy ki mennyire tud vagy nem tud róla.
Az pedig egy fontos dolog, hogy az embernek mennyi ideje van utánanézni dolgoknak. Ez egy jogos érv, ellenben nagyon gyakran csak felelősség alóli kibúvó. Ha már Ghibli említve volt, nem kéne kicsit kevesebb érték nélküli animét nézni és több komoly dologgal foglalkozni? Nem kellene kevesebb, alacsony vagy akár semmilyen értékű videót nézni, a spórolt időben pedig valódi információkhoz jutni? Nem kellene kevesebb shitpostot nézegetni és szintén értelmes dolgoknak utána olvasni? A szabad időt meg főleg nem AI generálta brainrotra szánni? És itt jön a mélybe zuhanás.
A “brainrot”
A kifejezés már nagyon régi, az interneten lévő értéktelen dolgokra értendő és időnként használva volt erre és arra, alapvetően a shitpost is ez lenne, mégsem így hívtuk. Jelenleg a brainrot tulajdonképpen az AI által generált szemét, akár videók is. AI könnyű használata miatt pedig berobbant ez az egész. Ennek a rengeteg szemétnek az elkészítése pedig óriási ökológiai lábnyommal jár, Earthrot jobb kifejezés lenne.
Van itt egy generációs probléma, mivel mindig az aktuális legfiatalabb generáció hülyeségein “cringe”dzsel mindenki. Nem akarok belemenni abba, hogy a brainrot az a mostani alfa generáció idiótasága és hogy ők mekkora károkat okoznak ezzel. Őket megelőző generációknak is szép számmal vannak hasonszőrű hülyeségeik. Sőt az, hogy ez a generáció milyen hülye ez az előző generációk sara, akik ezt az elhülyítő közeget létrehozták.
Nagy rédzs cikkben felvázoltam egy tendenciát, mégpedig: vicces kép -> meme -> shitpost. Ahogy halad az idő egyik átvált a másikba és az élettartamuk csökken. Deadpool & Rozsomák filmmel kapcsolatban láttam olyan kritikát, hogy elavult mémekre utalnak és ez milyen rossz. Amikor a film készült még aktuális volt. Sőt akkor egy II. VH-s filmet is szóljunk le azért, mert az már nem aktuális. Kritizálom bőven, hogy a meme és shitpost dolog túl van használva/értékelve és irtózatosan visszább kellene venni. Nem baj, íme politikai mémek menjenek ki plakátokra is. Komolyan ez a szinvonal? Szóval a tendencia most így néz ki: vicces kép -> meme -> shitpost -> brainrot. Példa magyar politikai brainrotra. Igen Orbán rossz, meg zebrák, meg… megkérdezném, hogy mindenki aki földhöz veri magát, hogy x-y lop és/vagy tönkreteszi a természetet, azok milyen alapon használnak AI-t, ami szintén lopás és a nagy energia igény miatt természet pusztítás?
Válasz lehetne, hogy nincsenek ezzel tisztában. Az, hogy nincsenek ezzel tisztában arra többféle magyarázat lehet, de nem mentesíti őket az alól, hogy rossz amit csinálnak. A nagyobb baj, amikor az illetékesek tisztában vannak az AI plágium és ökológiai lábnyom problémáival és ennek ellenére használják. Még pofátlanabb és kétszínű, mikor e mellé magukat természetvédőnek és/vagy lopás ellenesnek mondják.
Stop Hiring Humans
Nagyon kiverte a balhét ez a marketing kampány. Típus példánya lett az AI technológiával való visszaélésnek, hogy milyen nyíltan akarják az átlag embert kisemmizni és nyomorba dönteni és… szóval imvól a magyarázat. A cég célja tulajdonképpen egy olyan társadalom melyet a lehetséges jó opciók között tartok én is nyilván. Ez mégpedig a nem éppen jó munkák robotizálása, bár itt AI-ról van szó, tehát főleg számítógépes dolgokról, nem pedig fizikális nyersanyag termelés és termék készítésről… szóval itt már van egy bökkenő. Ellenben négynapos munkahét és alapjövedelem is szóba jön. Van egy AI cég ami foglalkozik legalább a technológia jelentette egyik fő problémával és legalábbis én számomra okés megoldást kínál erre.
Persze a kását nem eszik olyan forrón. Tisztázzuk le, ők már most kínálják a portékájukat és marketing szöveg ellenére garantáltan vagy nem vettek fel embereket pozíciókba, mert megoldották AI révén, vagy ki is rúgtak embereket. A munkaidő csökkentéstől és főleg a globális alapjövedelemtől pedig nagyon, de nagyon messze állunk. A cél szép és jó, de nem értük még el, mégis úgy viselkedik a cég, mintha már a célbaérést ünnepelné. Alapjövedelem nincs, de már a “gépeket” dolgoztatják, emberek pedig nem tudnak megélni. Ha el is hiszem, hogy ennek a cégnek legalább korrektek a szándékai, akkor is van nem egy néhány probléma. Ám ők, mint cég legalább szóba merték hozni az alapjövedelmet.
Sós tengeri levegő hívogat
Kezdjük ezzel. Intellectual property vagyis IP, tehát hogy valami valakié és más nem üzletelhet vele vagy akár nem is használhatja. Ez a társadalom alapja. Magyarul szellemi alkotás és pl. azzal megsérti valaki, ha nem jelöli meg a kép készítőjét. Hát igen, itt kezdődnek a gondok. Most pedig nézzük meg ezt.
Volt egy idő amikor már majdnem elutasítottam a kalózkodást. Most viszont ott tartok, hogy azok a jogtulajok melyek AI-hoz nyúlnak, vagy ha nem is teszik meg, de amit megvettél és a tiéd az szerintük nem, nos azok ellen jogos pl. vélemény kifejezési eszköz is. Ide vehetjük még, ha az adott produktum ár/érték aránya nem éppen jó. Vagy ha a jogtulaj cégnél pl. sexuális visszaélések voltak és nem igazán kezelték jól a helyzetet. Gondolok itt a Cosby Suitera a Blizzardnál. (Shirin e videóját ajánlom.) A tört WoW szerverek ezután teljesen jogosak. Ám az alkalmazottak túldolgoztatása is ide tartozik, ahogy AI-ra cserélésük is.
Beszélhetnénk arról is, hogy demók nem igazán vannak már. Steamen ha nem játszottál sokat a játékkal, talán egy óra a limit, akkor visszaválthatod. Ellenben a tartalmat ehhez is lehet igazítani, tehát jónak tűnik, majd a játék további háromnegyede már nem. Ám ott a Baldur’s Gate 3 ami annyira egy korrekt játék lett, hogy más iparági szereplők besértődtek miatta, hogy nehogy már korrekt játék korrekt áron legyen már a normális.
Nem vagyok naiv, nagyon sokan nem ezek miatt torrenteznek. Ellenben vélemény kefejezési eszközként is felfoghatjuk, sőt netes kommenteken túl valahogy még nyomást is kell helyezni ezekre a cégekre. Nem veszed meg a produktumot az sem rossz, de nem veszed meg mégis használod, na az már kacifántosabb.
Vegyes dolgok
Az egyik fő AI fejlesztő lehetséges, hogy sexuális zaklató. Ő sajnáltatta magát/a céget, hogy mennyibe kerül a "köszönöm".
Másik fő AI “fejlesztő” noha videójáték csalása, de ha a személy maga ilyen játékkal kapcsolatban, akkor majd AI
fejlesztés terén nem fog hazudni? Másik Musk dolog, mert mért is
ne?
Facebookon volt ugye egy engedélyezés vagy tiltás, hogy a dolgainkat használhatja-e a Meta AI vackokhoz. Ki az a naiv idióta, aki elhiszi, hogy ha azt állítottuk be, hogy nem engedjük, ők akkor nem fogják felhasználni a dolgokat? Ezt megelőzően sem érdekelte őket. Eztán sem fogja, csak nem rakják majd elénk.
Ez a hír már volt feljebb csak másik oldalról. Igen, AI képet használtak, de nem ez a megemlékezés oka. Hanem ez. Igen, Disney rossz, mert AI-hoz nyúl. A gond ott jön, hogy ez az oldal is pont ugyan ezt műveli.
A PC Gurunak mi baja is van ezzel a dologgal, amikor ő maguk is tömérdek AI generálta dolgot használnak? Saját cikkük alapján tudniuk kellene a problémákat. Itt az AI-nak már örvendek. Ez csak három rövid cikk szemlézése, de jól látható, hogy az eredeti PC Gurura messze sem hasonlító mostani dolog mennyire is magasról tesz a problémákra. PC Guru már halott szerintem, de rendben, éppen haldoklik. Talán nem kellene az AI ellen fordulni mielőtt azt a maradékokat is elveszi?
A TheVR is használ AI képeket így nem igazán hat meg, hogy AI révén nekik most bajuk van. Ellenben ami történik azt gyökeresen kellene kiiktatni. A gond az, hogy ezt már az AI előtt kellett volna, nem is amikor az influenszerek ténylegesen pl. szerencsejátékok reklámoztak gyerekeknek. Még régebben. A probléma ott jön, hogy ilyen reklámok létezhetnek és jó sok évvel ezelőtt nem lett ez megállítva. Milyen érdekes… csak ignoráld azt a reklámot, mit görcsölsz rajta, stb., és jó pár év múlva pedig az emberek személyiségét lopják már el ezekhez. Tökéletes példa, hogy amikor egy probléma még kicsi és az emberek többsége úgy van vele, hogy felesleges ilyen hülyeséggel foglalkozni, sőt ha megszólalsz, hogy ez probléma ami eszkalálódhat és meg kell állítani, akkor idiótának vagy nevezve. Íme az eredménye.
Google remélem nem fogja a keresőmotort teljesen erre lecserélni. Katasztrofális vége lesz annak. Különböző oldalak nem kapnának még annyi elérést sem, de az AI szétlopná őket. Ráadásul az AI nem tudja jól értelmezni az információkat és a kereső személy nagyon könnyen fals infókat kapna.
A magyar művészeti elit értelmi kapacitásának ékes bizonyítéka ez.Giccsfestő? Festő? Dolgozott vele? Igen. Ezen megy a földhöz vergődés, mintha nem létezne AI. Az AI előtt még ez a hiszti még oké lett volna, de ma már nem. Értem, lett volna más aki jobban megérdemli a díjat, de ez az egész ma már irreleváns. Amikor az illető képeit jellemzik, hogy milyen nem jók, nem is műalkotások… fogalmuk sincs mi folyik a világban. Túl sokan akarnak műakotásnak, sőt sajátnak neveztetni olyan képeket, miket gép csinált helyettük. Erre egy festőre mondják, hogy nem is műalkotás amit csinál.
Nagyon elrohadt agyúnak kell ahhoz lenni, hogy valaki erre pl. azt mondja, hogy ez kezelhető úgy, hogy az illető rajzolta. Ez nagyon nem olyan rásegítés, mint a különböző ecsetek egy rajzprogramban. Legalább ez idáig a kommenteket nem törölte. Ám fokozhatjuk, mikor egyszerű, mindenki által megcsinálható gyerek rajzokat is inkább generáltatnak.
Ez itt egy nagyon érdekes észrevétel. A kezdeti AI videók képi világával rendelkezik ez a film. Első pár másodpercben azt hittem, hogy AI is generálta ezt, de nem. Nagyon sokaknak feltűnt ez. A helyzet, hogy ez a film lehet az egyik alapja az AI videó generálók betanításának és amennyiben így van, akkor nagyon sikerült ezt a delíriumos nem csak képi világot, de mozgást is átvenni.
Végezetül, mi lehetne a megoldás?
Amit már korábban írtam, AI generálta dolgokkal ne lehessen közvetlen és közvetett módon sem pénzt keresni. E mellé pedig kötelezően be kell jönnie, hogy a használt AI adatbázisa amin be lett tanítva az megtekinthető legyen és csak olyan elemeket tartalmazhat mikről a tulajdonos(ok) és az alkotó(k) nyilatkozottak, hogy használhatóak AI-hoz. Amennyiben fotóról, valós videóról, hangfelvételről van szó, abban az esetben azon szereplő személyek engedélye kell, függetlenül attól, hogy közterületen készült-e. Vagyis az alaphelyzet, hogy nem használható semmi AI-hoz, csak ha engedélyt kap.
A legjobb az lett volna, ha ki sem öntik a nagyvilágba. Most pedig a szellemet kell a palackba visszazárni. Csak a proton sugarat kellene használni és a muon trapet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése