2021. június 28., hétfő

Dél-Amerika ormányosai

Dél-Amerika őskori képéről sokan az első benyomást a 2001-ben a BBC által közétett Ősállatok között-ből kaphatták meg, ami kedvcsinálónak még mostanában is elsőrangú, viszont tudományos téren már nehezebben állja meg a lábát. Az akkori Dél-Amerika füves pusztái sok tekintetben újvilági szavannának voltak tekinthetőek, mivel számos állat a hasonló ökológiai helyzetük miatt konvergensen fejlődtek, akár rokonok voltak egymással, akár nem. Ez a helyzet az akkoriban még világszerte elterjedt ormányosokkal is, akikről elsőre furán hangzik, de ezen a kontinensen is sikeresen elterjedtek és a helyi ökoszisztéma oszlopos tagjaivá váltak.


Notiomastodon pár a chilei Llaima vulkán lábainál. Agustin Diaz alkotása.

2021. június 26., szombat

Path of Titans "pillanatok" 5 - Begombázva a diszkóban

 

Egy újabb összevágás most már változatosabb helyszínekkel révén bejöttek a nem hivatalos szerverek új pályákkal. Vannak még érdekes dolgok… mint az, hogy a havazás követ.

 


 

2021. június 19., szombat

Jurassic World Dominion alternatíva

Egész rövid cikk lesz, a hatodik Jurassic filmben lesz bejátszás a múltból, több millió évvel ezelőttről. Elég sokan felhördültek azon még az elvakultabb fanok közül is, hogy Giganotosaurus és Tyrannosaurus mit keresnek egy időben és helyen. Nos erre szeretnék egy azért sajnos nem 100%-os magyarázatot adni, de a film nagyon könnyen elintézheti ezt az ellentmondást e opcióval. Kicsit merek most reménykedni, révén annak idején a negyedik rész kapcsán bejött a teóriám

 


2021. június 18., péntek

"Rövid hírek" 28.

Helyes egyáltalán olyat írnunk, mint pl. „jura kori Németországból”? Mármint érthető, hogy Némethonból került elő az adott dolog és jura kori, ám jura idején az ember… vagy akármi legyen a talpán… csápján, gyökerén akár milyén, ha azt mondta volna, hogy ez biza Németország. Talán annyira nem vészes szóhasználat ez, bár van kétségem e felől, hiába szokásom így írni.

Ó igen, megint van Tyrannosaurus, mert miért is ne. Viszont most viszonylag sok közel múltbéli dologról jöttek publikációk. Vadlovak, Megaloceros vagy kis termetű moák. Meg az emberiség újabb mérföldkövet érhet el a holocéni kihalásban.

 

Megaloceros, Julio Lacerda alkotása.

2021. június 14., hétfő

The Archotek Project: A szünet

Eredetileg mikor megvettem, akkor úgy voltam vele, hogy pár frissítést kivárok ahhoz, hogy cikket írjak belőle. Várhatok akkor még jó pár, talán évet is. Révén a játék fejlesztése szünetel. Nem kell semmi rosszra gondolni, szimplán csak a fő fejlesztő egy másik projekttel foglalkozik éppen. Lessük meg jelenleg milyen a játék és milyen lehet.

 


2021. június 10., csütörtök

Barlangi leopárd: A jégkori Európa rejtélyes nagymacskája

A pleisztocén kori Európa nagyragadozóira gondolva a laikusok számára elsősorban a méltán híres barlangi oroszlán és a barlangi hiéna juthat az eszükbe. Ezzel az égvilágon semmi gond nincs, mivel a helyi ökoszisztéma csúcsragadozóiként hatalmas szerepük volt a táplálékhálózatban. A kardfogút Európában említeni nagyon kockázatos, mivel ekkor jelen voltak az öreg kontinensen, csak nem a nagyközönség által ismert genusok. A nagy robusztus amerikai kardfogúak sokkal agilisebb, mondhatni gepárdszerű rokonai a maguk módján eredményesen felvették a kesztyűt a többi húsevővel szemben. A macskák ráadásul nem egyedül uralták ezeket a végtelen erdőket és havas mezőségeket, mivel a farkasok és a medvék is legalább olyan nagymértékű veszélyforrásnak számítottak, mint az előbb említett nagymacskák.

Ilyen vetélytárs felhozatal mellett a legtöbb ragadozónak inába száll a bátorsága, azonban a leopárdok nem védtelen kis cicusok. A mai világban is rengeteg példa van arra, hogy képesek az emberek településeiben is nesztelenül vadászni, egyes esetekben akár búvóhelyet is találni. A jégkori Európában sem volt ez másképp. A  barlangi leopárd a térség egyik talán legkevésbé ismert nagymacskája, pedig remek példa a leopárdok alkalmazkodóképességének a bemutatására.


Roman Uchytel alkotása.

2021. június 8., kedd

Pseudosuchia vol. 3: A valódi szárazföldi krokodilok

Félelmünk, hogy a pseudosuchia téma több cikket fog eredményezni, mint ahány részes a Barátok közt. „Krokodilok és amiket annak hiszünk, a Pseudosuchia-k”  és a „Pseudosuchiavol. 2: Sebeciaelolvasása célszerű e írás előtt, bár alapvetően a lényeg ezek nélkül is érthető és utólagos olvasása az előzményeknek nem fog kavarodást okozni. Lelkiekben már felkészültem a „Pseudosuchia vol. 95 264: A szárazföldi Metriorhynchidae-k” című cikkre is.

Érdekes a fanyalgásunk, hiszen nincs min fanyalogni. Csupán csak sajnálatos módon mi is beleestünk abba a hibába sok éve, hogy „őskrokodilok” címkével elláttuk a Pseudosuchia-kat, hogy rendben voltak szárazföldiek, tengeriek, meg mintha lettek volna kétlábúak is, de kit érdekel hiszen OTT A DINOSZAWRUSZ! Ráadásul a melegvérűség kérdése is érdekes, hiszen a krokodilok és madarak közös őse már melegvérű volt, előbbiek hidegvérűségre visszaváltása pedig egy nem teljesen tisztázott evolúciós lépés. Nem arról van publikáció, hogy ki hitte volna, hogy melegvérű „őskrokodil”, hanem hogy ki hitte volna, hogy hidegvérű Pseudosuchia. Szóval amit az átlag ember és ide értve az őslények fele érdeklődőt is, amit ő lát és tud az totálisan más és akár ellentétes amiket a tudomány már tud és evidenciaként kezel. 11-es hírösszefoglalóban pl. szerepel egy eset, aminél a média olyan marhaságot volt képes írni, hogy a tudósok is meglepődtek, hogy kétlábú őskrokodil.

Nem is olyan rég Ausztráliában, Hodari Nundu alkotása.
 

2021. június 7., hétfő

Path of Titans "pillanatok" 4

Úgy közép tájékán szolgálati közlemény, révén a felvételek időbéli szórása elég nagy. Tehát egy komolyabb frissítés beékelődött, mi az élelemforrásokat, éhezést és szomjazást is jól megkavarta. Egyik szemünk nevet, révén jó Ceratopsia-val kagylót enni. A másik pedig belefulladt a könnyeibe. Ennek oka videó utolsó részén a Lambeosaurus-Iguanodon párosításnál lesz jól kirédzselve. Viszont ez a játék koránt sincs még készen. Tehát nyugalom, ennél bőven lehet majd sokkal rosszabb. Vagy inkább „jobb”-ot kellett volna írnom?

 



 

 

2021. június 1., kedd

Triász kori önarckép, vagy inkább kompromisszum hiánya?

Meg kell hagyni Mark A. S. McMenamin amerikai paleontológusnak élénk fantáziája van, ám sajnos következtetése bizony elég gyenge lábakon áll. Pontosabban következtetése nem vehető evidenciának, ellenben megfontolandó az eshetőség fenntartása. Továbbá itt kevesebbet, amott többet kellett volna gondolnia. Ellenben gondolkodása, az esély megadása arra, hogy ember előtt volt, többi állattól kimagaslóbb intelligenciájú faj nem elvetendő. Nos, pont nem erről szól az egész.