Dél-Amerika őskori képéről sokan az első benyomást a 2001-ben a BBC által közétett Ősállatok között-ből kaphatták meg, ami kedvcsinálónak még mostanában is elsőrangú, viszont tudományos téren már nehezebben állja meg a lábát. Az akkori Dél-Amerika füves pusztái sok tekintetben újvilági szavannának voltak tekinthetőek, mivel számos állat a hasonló ökológiai helyzetük miatt konvergensen fejlődtek, akár rokonok voltak egymással, akár nem. Ez a helyzet az akkoriban még világszerte elterjedt ormányosokkal is, akikről elsőre furán hangzik, de ezen a kontinensen is sikeresen elterjedtek és a helyi ökoszisztéma oszlopos tagjaivá váltak.
Notiomastodon pár a chilei Llaima vulkán lábainál. Agustin Diaz alkotása. |
Notiomastodon: a síksági ,,elefánt".
Roman Uchytel alkotása. |
Dél-Amerika
ormányosainál első és talán legfontosabb tényt amit nem árt megjegyezni. Ezek az állatok külsőleg hiába hasonlítottak a ma
is élő óvilági elefántfélékre, ők egy sokkal ősibb jelleggel
rendelkező család képviselői voltak. Mindkét faj
a gomphotheriidae család tagjai voltak, akik a ma is élő
elefántféléket, a kihalt mamut, illetve palaeoloxodon fajokat
egybegyűjtő elephantidae család első képviselői előtt már
széles körben elterjedtek voltak Eurázsiában és Amerikában
egyaránt. A mai elefántféléktől elsősorban a sajátságos
fogfelépítésük különbözteti meg őket, mivel ezeknek az ormányosoknak magasabb fogkoronával rendelkező fogaik voltak,
ami a helyi növényzet keményebb részeinek az elfogyasztását is
lehetővé tette a náluk még ősibb ormányosokkal, mint például
a Platybelodon-nal szemben.
A Notiomastodon 2-2,6
méteresre becsült magasságával és 3,5-5 tonna körüli súlyával
nagyjából egy Ázsiai elefántnak megfelelő mérettel
rendelkezhetett, a korábbi gomphotheriidae fajoktól eltérően ez
az állat nem rendelkezett előreugró alsó állkapoccsal, mint
például a családnak a nevét is adó Gomphotherium. Legkorábbi
maradványait Közép-Amerika déli részén találták meg, ahonnan
szinte az első telepesként léphettek be Dél-Amerikába. A közép-amerikai állományt idővel feltehetően a rokon stegomastodon genus szorította ki. Elsősorban a pampák, füves
puszták lakói voltak. Széles körben el voltak terjedve, azonban
leleteik a legnagyobb mennyiségben Északkelet-Brazíliában,
illetve Peru partvidéki részein kerültek elő. A pampákon való
élet miatt elsősorban füvet és a helyi durvább növényzetet,
bokrokat fogyasztották, azonban a fűfélék tették ki étrendjük
nagy részét. A fűdiétának köszönhetően nem kellett
versengeniük a helyi ikonikus gigászokkal, a levélevő
óriáslajhárokkal.
Méreteikből adódóan a helyi legnagyobb
ragadozók is messze elkerülték ezen helyi ,,elefántok" felnőtt
egyedeit, azonban az ember megjelenésével ezek az állatok is hamar
hatalmas veszélybe kerültek.
Notiomastodon bika a naplementében. Dhruvfranklin alkotása. |
A világ többi részéhez hasonlóan ezek az állatok is a megtelepedő emberek elsőszámú célpontjai lettek. 2020-ban Dimila Mothé, a Rio de Janeiro-i Szövetségi Egyetem kutatója kollégáival együtt egy kutatást közöltek ebben a témában. A Kelet-Brazíliában található Lagoa Santa karsztvidéken a szakemberek emberi jelenlétre utaló nyomokat vizsgáltak, és az ő hatásukat a helyi élővilágra. A szakemberek nagy mennyiségben találtak ember által hagyott nyomokat, azonban egy közülük kimagasló jelentőséggel bír. Egy notiomastodon borjú maradványait fedezték fel, akinek a koponyáján egy sérülés volt látható. Az alig egyéves állatot feltehetően egy csontból, vagy agancsból készült eszközzel ölték meg, úgy hogy a fegyvert egy határozott mozdulattal a szerencsétlen borjú orrüregébe szúrták. Ezeket az embereket Dél-Amerika legősibb telepesei közt tartják számon a kutatók, mivel erről a helyről kerültek elő az ember legöregebb nyomai a kontinensen. A legtöbb ormányos kortársához hasonlóan ők is nagyon hamar elpusztultak az élőhelyük átalakulása, és az egyre fokozódó vadászat miatt, amit az ígyis lassú reprodukciós képességükkel nehezen tudtak kompenzálni.
A vadászatról készült rekonstrukció, ahol egy vadásznő teríti le a borjút. Vitor Silva alkotása. |
Cuvieronius: a foghullató hegylakó.
Egy hegyvidékhez szokott latin-amerikai ormányos híre is meghökkentő erővel hat a paleomédia követőire, azonban ez a különleges ormányos még tartogat az emberek számára felettébb érdekes titkokat. Dimila Mothé és kollégái a Notiomastodon mellett ezen állatnak is a nyomába eredtek. Egy 2016-ban publikált kutatásukban különböző helyeken feltárt, különböző életkorú cuvieronius leleteket vizsgáltak meg. A kutatók a fiatal állatok esetén a felső állkapocs agyarkezdeményei mellett az alsó állkapocsban is találtak hozzájuk hasonló, de sokkal apróbb agyarkezdeményeket. A gomphotheriidae család tagjai közül számos korábban élt faj rendelkezett alsó agyarpárral, illetve hosszabb alsó állkapoccsal, ami a kutatók szerint a felesleges hő leadásában tudta segíteni az állatot. Azonban a globális klíma hidegebbé és szárazabbá válásával a hosszabb alsó állkapoccsal rendelkező ormányosok sokkal több létfontosságú meleget és nedvességet veszítettek rövidebb állkapcsú, két agyarral rendelkező rokonaikhoz képest. A Cuvieronius ebben az esetben is kihasználta alkalmazkodóképességét, mivel széles elterjedésének köszönhetően sok populáció lényegében zavartalanul tudott úgy fejlődni, hogy a felnőtt egyedek elveszítsék alsó agyarpárukat. A fiatalok esetében ez az ősi jelleg megfigyelhető maradt, hasonlóan mint például a ma élő oroszlánkölykök foltosságához, illetve a hoacin fiókák karmos szárnyához hasonlóan. Felnőtté válásuk közben feltehetően elhullajtották eme apróbb agyarakat, és a felső agyarpáruk növesztését folytatták csak, ami az ormányosok között egyedülállóan ,,dugóhúzószerűen" megcsavarodott.
Cuvieronius felnőtt és fiatal egyede. A fiatal példánynál megfigyelhető az alsó pár agyar is. Zimices alkotása. |
Notiomastodon és Cuvieronius egy képen. Gabriel N. U. alkotása. |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése