2021. augusztus 9., hétfő

Dinosaur Park Primeval Zoo – Igen ez a címe

Szóval a blogon van pár változtatás, mikor ez a cikk kikerül lehet nem publikus még mindegyik, de esetleg példának nézzetek rá a fölső menüsorban lévő „Dokumentumfilmek” részre. Illetve az oldalon megjelent játékokkal kapcsolatos írások is külön oldalon kerülnek felsorolásra.

Szóval beszéljünk erről a mobilos játékról. Két címet kapunk egy címben a Tesco gazdaságos John Hammondtól. Nem kell megijedni, ez nem egy rossz játék. Lásuk is akkor.

 

 

Ez egy egyszerű állatkertes játék. Tény, hogy mobilra kiadott ilyen játékokkal az ismeretségem nem mondhatni, hogy bő, ám ez a játék többet ad, mint az átlag. Például kapunk magyar nyelvet. Bár volt rá példa, hogy németül jelent meg a szöveg, az angol már túlhasznált. Az upjers egy német cég, talán legismertebb kiadott játékuk a Kertbirodalom, mely böngészős játék, ahol gnómokkal kell kertészkedni és mások kertjeire vakondokat ereszthetünk mert… mert. Szerencsére ebben a játékban nem tudjuk a másik őslényparkját szabotálni. Még nagyobb szerencse, hogy ez nem JW:TG, itt nem kell és nem is lehet az állatokat egymással harcoltatni. Remélem ez így is marad.

Ez egy freemium játék és eléggé meg fogjuk ezt tapasztalni. Parkunk területét új parcellák megvételével tudjuk bővíteni, minden szintlépés után az adott parcella megvásárolhatóvá válik. Átlag esetben érmékért, amit tallérnak fordítottak, érme jobb lenne szerintem. Nem átlagosan pedig amoniteszért, mely a prémium fizetőeszköz, ezt tudjuk venni valós pénzéért is. Látszólag a játék akár elég bő marékkal is hozzánk vághatja, sőt ha bebuggol a játék és újbóli belépésnél az elvégzett feladat jutalmát újra megadja…. Ezért a játékhibáért mondjuk nem haragszom, hogy dupla jutalmat kapok. Szóval elég hamar rá fogunk jönni, hogy takarékoskodni kell az amoniteszekkel, mivel csak az új parcellák is elég drágák és össze-vissza vannak a prémiumosok, így eltervezett elrendezésünk hamar mehet a kukába. Szóval én a játéktól kapott gyémántokat szépen spejzolom, míg lesz ismét árengedményes akció és olcsóbban meg lehet venni őket. Igen, valami miatt játékba való belépésnél gyémántot ír a játék. A másik nagy negatívum, hogy úgy látom, hogy vannak olyan állatok, melyek csak akkor elérhetőek, ha valós pénzért veszel prémium fizetőeszközt. Bár lehet ezek génrészleteit időnként lehetséges lehet megszerezni? Nem tudom. Viszont mielőtt tovább mennénk, lessünk rá az előző két részre.



Pontosabban egy három részes szériának tekinthetjük ezt. MyFreeZoo Mobile, Zoo 2: Animal Park és a Dinosaur Park – Primeval Zoo. Ránéztem a Zoo 2: Animal Park-ra is. Technikailag a játékmenet ugyan az és itt van a gyémánt. Szóval ennek a játéknak a motorját, kódolását és szövegkönyvét módosították erősen ehhez az új játékhoz, így lehet, hogy a játékba való belépésnél képünkbe nyomott akció, event és hasonló hirdetésekben gyémánt szerepel. Pár szót azért szólnék erről a játékról, mivel most ez esetben mai állatokkal kapcsolatban is láthatjuk a fejlesztők kompetenciáját vagy inkompetenciáját. Játék legelején hozzánk vágnak egy kölyök pandát. Logikus, hogy bezárással fenyegetnek egy kis állatkertet, ahol van panda. Bár ebben a világban a panda nem is olyan értékes. 6250 érmébe kerül egy panda, egy nyúl 1000 érme, egy házisertés pedig 10 gyémánt és egy hód 145 000 érme. Hét sima nyúl értékesebb, mint egy panda. Értem, hogy a játékokban nehéz lenne valós árakkal operálni… de ez akkor is mi?

Discordon mikor voltunk voicon megosztottam a képernyőmet (emulátorral játszom), állatok rajzfilmesek és igyekeztek cukira alkotni őket. Az elefánt borzalmas. Az ördög rája szája… értem, hogy rajzfilmes és cuki volt a cél, de így ne. Szürke farkas arca borzalom, míg a sarki farkasé jó. (Gondolom a modelleket min. két ember készítette és ugyanazt a megcélzott dizájnkoncepciót így csinálta meg a két ember.) Azt tegyük hozzá, hogy csak ránéztem erre a játékra, játékon belül mozgásban lehet jobbak. Ferinek is mutattam ezt a játékot, a panda lett a mérce, mi hány pandába kerül. Ellenben amin legjobban kiakadt, hogy a játék szélesszájú orrszarvút ír, angol verzióban fehér orrszarvú, közben ez egy keskenyszájú. Hát, akkor térjünk is vissza az őslényes játékhoz.


 

Pénzt vagyis az érméket a belépőkaputól és a boltokból tudjuk felvenni, mivel mobilos játék, hát mindig kattingatni kell. Ha pedig a kassza megtelik, elvész a további pénz amit ott hagynának a látogatók. A parkba jövő látogatók számát az állatok és lerakott dekorációk szabják meg. Ha a növények nincsenek meglocsolva, szemét van az úton, az állatok nincsenek kitakarítva, megetetve stb., akkor csökken az a számérték mi meghatározza hány látogató jön a parkba. Játék nagyon jól reprezentálja az embereket, mivel konkrétan láttam, hogy az üres kukák előtt dobta a földre egy tahó barom a szemetét. Vagy csak a mesterséges unintelligenciáról beszélhetünk. Természetesen prémiumért tudunk alkalmazni gondozókat, kertészeket és takarítókat. Jobbak, mint a semmi, ellenben arra jók, hogy estére magára hagyott parkban ne legyen 100%-os káosz, csak 90%-os. Viszont hiába csökken a látogatók száma és lesz kisebb a bevétel, ha minden kassza tele van, ez halottnak a C-vitamin.

Lehet fejleszteni a boltokat pár szinttel, ahogy a belépő kaput is, csak a gond, hogy jó pár fejlesztés már prémiumba kerül. Ahogy a prémium boltok fejlesztése is prémiumba kerül. Az állatok, dekorációk, etetők stb. árai mellett elég hamar ott fogunk tartani, hogy nagyon lassan jönnek az érmék. Ráadásul számos dolog ismét prémiumba kerül. Például állatoknak megvannak a maguk játékaik, csak jó pár prémiumba kerül. Az nem lett volna jobb rendszer, hogy lennének alap játékok és lennének prémiumok amik jóval több bónusszal járnak? Vagy hogy a látogatók üdítőt akarnak venni, de az üdítős stand az prémium. Szóval alap boltok érmékért? Sőt miért nincsenek rendes épületek? A tenyészközpont és munkásszáló az rendes épület, de miért nincs rendes étterem? Talán majd lesz. Remélem. Meg olyan kis apróság, hogy vannak padok, de nem használják őket, ahogy az illemhelyek is csak dekorációk.



Kifutók csak négyszögletűek lehetnek, nem tudom, hogy végtelenségig lehet-e őket növelni, egy biztos: minden állatból van egy maximális szám, hány lehet egy kifutóban, szükségesnél nagyobbra nem éri meg növelni őket. Sajnos egy környezetigényű állatokat nem lehet összerakni. Etetők feltöltve tovább tartanak, mint kézből/vödörből etetnék az állatokat, a tavak gondoskodnak arról, hogy a karám tiszta legyen. (Miért van mindennek csirke lábnyoma? Illetve a Brontosaurus-nak medve….) Játékokkal az állatok játszanak. Ha valami nem teljesül, éhesek (Nem halnak éhen, nyugalom.), koszos a karám vagy nincsenek szórakoztatva, akkor csak gubbasztanak egy helyben és attrakció értékük is csökken. Egyéb dekorációk, mint növények és sziklák már a látogatóknak szólna, mint az állatoknak.

Most amikor ezt írom épp tart egy event. Ekkor megvehető dekorációk termelnek „jeget”. Ami jégkrém, nem sima jég, de mindegy. 5000-ért Hadrosaurus-t vehetünk. Szóval a feljebb említett olcsóbb prémiumos dolgok mellett egyéb időszakos eventek is vannak. Tudtommal a játék nem régiben indult, szóval nem rossz, csak ne vigyék túlzásba, mint belépésnél az akár öt felugró ablakot.

Ládákból esnek leginkább DNS részek. Hat megszerzésekor az adott dolog a leltárunkba kerül. Növényeknek van DNS-e, sziklának amin moha van, oké a mohának van DNS-e. Lámpának, padnak, WC-nek mióta van DNS-e? Kis türelemmel tehát elvileg, talán minden, még a rendes pénzért szerezhető állatok is elérhetőek lehetnek így. (remélem) Shringasaurus-ból pl. van négy részem. Ilyen DNS részek e ládákból jönnek, honnan a ládák? Lehet venni érmékért, és lehet még jobbat venni amoniteszért. Bizonyos feladatokért is kapunk. Illetve naponta a barát listánkon lévők parkjaiban kisebb feladatokat el tudunk végezni, pl. szökött állatok elfogása. Igen, lepkehálóval fogj meg tíz Deinonychus-t. Nem vicc. Tíz elvégzése után egy másik -féle ládát nyithatunk, ehhez a számhoz az is hozzá jön, ha ő segít be nálad. tizenkettő a maximális barátok száma, ha mindenki aktív és besegít a másiknál az napi két ilyen láda és így is marad négy pont, tehát következő napon már három láda. Természetesen a legjobb cuccok a prémiumosban vannak, erre érdemes a kulcsokat tartogatni. Egy ládában nyolc dolog van, ebből négy ingyenes, többihez kulcs kell. Nagyon nagy viszont! A játék megmutatja mi ez a nyolc dolog. Így látod mit sikerült megszerezned és mit nem, így eldöntheted, hogy még beáldozol-e kulcsot vagy sem. 

Ha már a feladatok, nem túl bonyolultak, bizonyos állatok vagy parcellák csak az adott feladat elvégzése után érhetőek el. Illetve számos prémium állatot kaphatunk feladatokért, akár kettőt is, így szaporíthatóak.  Főleg a játék elején, ám közben is volt, hogy feladat időre ment, ha jól rémlik két napot kaptam ezekre. Amikor a park bezárásáról van szó és a feladatot nem teljesítem időre, akkor mi történik? Időre megcsináltam, így nem tudom. Kezdhetném elölről és ha költöttem volna a játékra valós pénzt az ment volna le a lefolyón? (Azóta volt egy feladat, hogy pár nap alatt X számú szívesség legyen barátoktól ill. barátoknak, mi a barátlistámon lévők inaktívsága miatt nem sikerült. Jutalmat nem kaptam, jött a következő feladat.) Még ide toldanám az achievementeket, ugyanis elérésük esetén a feladatokhoz hasonlóan a játék jutalmaz érmékkel és XP-vel.



Kapunk egy szerencsekereket, melyet időnként megpörgethetünk, pénzt, DNS-t és borostyánt nyerhetünk. Kereket többször is lehet pörgetni, de egyre jobban nő az idő, mikor lehet újra pörgetni. Kezdeti pár perc pár nap alatt több órára felszökhet. Borostyán? Ha nincs meg mind a hat DNS rész, akkor amonitesszel vagy csak itt használható borostyánnal pótolhatjuk ki. Borostyánt még úgy szerezhetünk, hogy meglévő DNS részeket eladunk. Szerintem azokat a dolgokat éri meg eladni, melyek érmébe kerülnek, a prémiumos dolgokat nem éri meg eladni. Kivéve, hogy ha van olyan prémium állat miből már van kettő, tehát lehet szaporítani.

Tudjuk az állatok nemét váltani. Játék elején az emberke kitől a parcellákat meg lehet venni el is süti azt, hogy ezek békák. Mégis mit vártunk egy Tesco gazdaságos John Hammondtól? Ha van tenyészköpontunk és a kifutóban van megfelelő szintű fészek és két felnőtt állat, akkor had szóljon. Szaporítási kísérletet mi indítjuk el, nem fognak maguktól romantikázni az állatok. Minden állatnál van egy sikerességi százalék, 25%-kal a Hypsilophodon a helyi nyúl. Ezt pénzért növelhetjük valamennyivel, még jobban pedig amoniteszekért. Sikertelenség esetén következő próbálkozáshoz kapunk bónusz százalékot. Siker vagy sikertelenség esetén el kell telnie jó pár órának, hogy az állatokkal újra próbáljuk, illetve a szaporító központban is kell jó pár óra, hogy az adott helyet újra használhassuk. Két hely ingyenes, a többi prémium. Fiatal állatok népszerűbbek, pár nap míg felnőnek. Illetve két egyes szintű szülőtől kettes szintű utód lesz, két hármas szintű szülőtől négyes szintű. Minél magasabb a szint, annál attraktívabb az állat.



Lássuk akkor az állatokat. Vannak az artstyle miatti torzítások, nagyobb fej, emberi szemek és hasonlók, ezek alapvetően nem problémák. Szokásos hibák, mint a kitört csukló, túl kevés toll vagy épp tollatlanság jelen van, elefántlábak is jelen vannak sajnos. Van számos hiba mi nem indokolható a választott rajzfilmes és cuki stílussal, mert attól függetlenül is meg lehetett volna csinálni. Az állatok úgy általánosságban túl nagyok, ellenben nem arról van szó, hogy a méretek egységesen lennének elnagyolva. Legjobb példa a Styracosaurus, Wendiceratops és Diabloceratops. Valóban ismert testméretük így csökken, ellenben a játékban valósághoz mérten túl nagyok a méretbeli eltérések. Ez a három Ceratopsia van eddig meg. A styraco nem tetszik, irreálisan nagy és dizájn sem tetszik, a wendi a középutas, node a diablo. Ami nem tetszik benne, ugye az az elrontott lábak, sötétebb kék folt az arcon (ez már nem anatómia, hanem dizájn) illetve, hogy ebben a játékban maximumra járatták a krumplimétert. Aki nem tudná a The Isle-ben ha krumpliról (potato) van szó, az a Diabloceratops. Mert… krumpli. Ezen túl igen a jugal sem jó, tehát vannak hibák. Viszont az egyik Primeval Parkos cikkben van általam készített firka, ahol mondhatni a két Triceratops pajzsán rúnaszerű a mintázat. Nekem lehet ez amolyan stíluselem, hogy a dinók pajzsára, lemezére rúnákat rakok, nagyon nem reális, de ez az én abnormalitásom. Nos ebben a játékban a Diabloceratops pajzsán a minta kilóra megvett.

Összességében az állatok illusztrálása közepes, némely állat animációi eléggé hát…, a Parasaurolophus (ami inkább Charonosaurus) jobbra-balra ugrál mikor rá kattolunk, ekkora állattól ez hát életképtelen. Ahogy igen, az is életképtelen, hogy nyílt kifutóban vannak röpképes állatok. Mármint életképes, csak valóságban a Hátszegopteryx-ek jól belakmároznának a látogatókból. Pterosauria-k is vegyes felvágottak, például nem olyan rosszak a modellek, ám textura nem olyannak tűnik, mintha lenne tolluk. A Tupuxuara esetén látszódik a tollazat. Pteranodon-om még nincs, de a képe alapján a lába, ahogy két lábon áll, ezt, ne, nem. Ne csaljátok ide David Peterst. Ne. 

 

 

Kiemelnék még párat mik kimondottan tetszenek. Míg a Stegosaurus a Jurassic filmek 14-20 méteres óriásait adja és borzalmasak a lemezei, addig a Gigantspinosaurus hát, öm… testméretileg is jó. Ez az állat nem túl nagy. Lábakat és farok állását leszámítva ez egy jó modell. Igen a feje túl nagy, de ez az artstyle miatt van. Még a hátán lévő tüskék is… jók. Ott van a Citipati, melynek egyedül a gerincívelése ami túlzóan rossz, meg a testmérete is túl nagy. Ám nincs kitörve a csuklója és a szárnytollak is jók. Másik nagy kedvencem az Altirhinus. Ismételten a lábak nem olyan jók, a testmérete viszont rendben van. Ez egy jó modell. Azon túl, hogy a mintázata is tetszik (ZT1 Iguanodon-ját idézi), a fején és nyakán lévő tollak is tetszenek. Igen tudom, valószínűleg tüskének vannak szánva, de belelátható, hogy tollak. Mióta elkezdtem játszani jöttek ősemlősök is. Amphicyon teljesen rendben van. A Thylacosmilus ellenben nagyon túlméretezett. Diprotodon kék színe rendben is lenne, ha UV fény alatt lenne, de nincs az alatt. Más ősemlősökről nem tudok nyilatkozni. Remélem nem csinálnak olyan dolgokat, mint az elődben, mai állatokkal.

Tehát az állatok eléggé vegyesfelvágottak. Egy normális világban nem mondhatnám azt, hogy jó. Ám sajnos nem ilyenben élünk, más játékokhoz viszonyítva vannak nagyon jó ábrázolások és pont ezért fáj, hogy arra a pár dologra már nem ügyeltek. További jó pont, hogy kevésbé ismert állatokat is betettek a játékba. Ezt kicsit rontja, hogy jelenleg jó pár „típus” hiányzik. Pl. egy Spinosauridae sincs. Ahogy a Therizinosaurus-Gigantoraptor-Deinocheirus trió egyik tagja sincs a játékban. Citipatit leszámítva rokonságuk más tagjai sincsenek a játékban. Ám a választék szerintem még bővülni fog.

Állatokról kapott mondatos információk inkább ne is lennének. Van amelyik rendben van, de a Citipati-nál, miért kell tojásevést kiemelni? Oviraptorosauria-k étrendjében a tojások kis részt foglalhattak el, ha egyáltalán rajta voltak. Például kacsacsőrűek fészekrakó helyére tojás evés céljából becsörtető Ankylosauria-ra ugyan ekkora esély van. Akkor írjuk oda minden Ankylosauria-hoz, hogy feltehetően más dinók tojásait is ehette. Sőt ahogy aligátor is eszik gyümölcsöt, úgy Deinosuchus-hoz is írjuk oda, hogy evett gyümölcsöt. Elvégre mai aligátor rá a precedens. Viszont játékban mit eszik a Citipati az etetőből? Az krumpli? Rendben, ez oké lenne. De az Utahraptor is miért eszik krumplit?


Ugye van az a felvetés, hogy a Jurassic filmekben is Utahraptor-ok vannak. Most az első részben lévő szarvasmarhás jelenetnél a jószágot egy zsák krumplira helyettesítsétek be.

Ajánlom-e?

Nos, ha nem fogod elkölteni rá a fizetésed vagy a szüleid fizetését és meg tudsz azzal békélni, hogy ez mégis csak egy freemium játék, akkor igen. Vannak kifejezetten jól kinéző őslények. Grafika kedves és aranyos. Van magyar felirat. Nincs benne agresszió, mint a JW:TG-ben. Szóval inkább ez mint az. Szóval igen, tudom ajánlani.


Csak egy felvetés

Nem tudom, hogy az upjers-hez eljut-e ez az írás, Google Play-en szoktak reagálni, még a magyar értékelésekre is. Ennek a játéknak az elődjei is fent vannak Steamen, ez nincs, vagy még nincs. Szerintem a kiadó/fejlesztő megpróbálkozhatna egy ilyen grafikájú rendes állatkertes (ma élő állatok és őslények) játék elkészítésével. Egyértelműen bővített lehetőséggel, pl. domborzat, rendes itatók, többféle épület és ilyenek. És, hát ugye rendes játék tehát nem freemium, megveszed és játszod. Legfeljebb lennének DLC-k. Láthattuk, hogy nem csak az őslények, de ma élő állatok sem mindig jöttek össze nekik. Kellene fejlődniük, ám ő bennük látom azt, hogy képesek lennének rá.

Kérdés az, hogy lenne igény erre a PK, JWE és PZ mellett? Mivel egyszerű grafika lenne, így gyengébb gépeken elfuthatna. PK-val szemben mai állatok is lennének benne, JWE-vel szembe hát… itt lennének kihalt dinoszauruszok (Bár a JWE2 -féle Coelophysis kimondottan jó, az ténylegesen dinoszaurusz.), PZ-vel szemben pedig egységes lenne a rajzfilmes artstyle, szóval nem az lenne, hogy realisztikusan kinéző állatok és hulladékul rajzfilmes emberek. Szóval egy mai korhoz igazított Zoo Tycoon 2 lehetne. 

 


Lyesz, not enough Jég.


 

Forrás:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.upjers.dinosaurparkprimevalzoo&hl=hu&gl=US
https://blog.upjers.com/en/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése