2015. május 21., csütörtök

Ősi imádkozósáska a borostyánból

A Pozsonyi Földtani Intézet és a Stuttgarti Természetrajzi Múzeum kutatói egy új, mára kihalt imádkozó sáskafajt írtak le, mit Miamarban, a Noije Burn bányában találtak meg, borostyánba ágyazva.

2015. május 17., vasárnap

Rossz dinoszaurusz filmek bemutatása 3.rész: Carnosaur (1993)

Üdvözlök mindenkit! Először is elnézést, hogy ilyen sokára érkeznek a beígért cikkeim, de a szabadidőm hiánya nehezen engedi meg, hogy gyakrabban jelentkezzem!
Na szóval! A legutóbbi kritikám végén azt ígértem, hogy a Karnoszaurusz c. filmet fogom bemutatni, amelyet anno a 90-es években VHS kazettán is kiadtak idehaza. A legérdekesebb az egészben az, hogy az a film valójában a Carnosaur c. film folytatása. Azonban nemrég találtam magyar feliratot az első és a harmadik részhez, így aztán arra gondoltam miért is ne mutathatnám be mindhármat. Íme az első rész!
Először is! A film 1993-as, azaz egy idős a Jurassic Parkkal. Közös bennük, hogy mindkét film könyv alapján készült. De míg a Jurassic Parkot Michael Crichton írta 1990-ben, addig a Carnosaur-t John Brosnan egy évvel korábban. Emiatt beperelte Crichtont, annak gyanújával, hogy tőle koppintotta a Jurassic Park ötletét. Hogy ez igaz e azt nem tudom, de az ügyből végül nem lett semmi. A filmről röviden szólva annyit mondok, hogy AGYRÉM!!!!! Komolyan mondom, hogy majdnem infarktust kaptam az alatt a 80 perc alatt, amíg végignéztem. Annyira hemzseg a hülyeségektől, hogy azt felsorolni is nehéz. Értelmetlen, bugyuta és fárasztó. Egymást követik a teljesen összefüggéstelen jelenetek és fáj végignézni. Kezdjük!


2015. május 16., szombat

Biológiából megbukott halbiológusok


Tegnap (2015.05.15.) Néma Bob megosztott velünk egy cikket. Egy holdhal féle melegvérű. Nem igazán tudok angolul, kb. semennyire, de azért a címet felfogtam. Valami bűzlött. Egyszerűség kedvéért a lényeget a Metropol által fordított cikkéből veszem át: 

2015. május 15., péntek

Chilesaurus diegosuarezi - a herbivora Tetanurae

Sziasztok!

Itt is volnánk azzal a másik, a paleontológiában igazán nagy port kavart Theropodával, aki elől a Yi qi sikeresen elhappolta a rivaldafényt egy szempillantás alatt. Többnyire "A T.rex növényevő rokona" című postokba botlottam vele kapcsolatban, mely elég hatásvadász és félreérthető cím. Az állatka két ujjú mellsőlába miatt először én is benyeltem ezt a címet, és tényleg azt hittem, hogy ez valami növényevő Tyrannosauroidea. Ám kiderült, hogy csak annyira rokona a Tyrannosaurus-nak, mint az a pingvinnek. Szóval csak annyi közük van egymáshoz, hogy Theropodák.
Olvastam a "Raptor növényevő rokonaként" is címeket, de a felállás ugyanaz. Én személy szerint a "Theropodák Hypsilophodontidae-ája" címeknek jobban örültem volna. És, hogy miért nem ez a cikk címe, amit most olvastok? Nos, ez jó kérdés...

Ja, és előre szólok, hogy ez nem valami túl frissnek minősülő hír. Szóval, mivel már máshol valószínűleg találkoztatok vele ezért, hogy ne csak ugyanazt kelljen végig olvasnotok megint, próbáltam belevinni egyéb érdekességeket is, amelyekkel én speciel nem nagyon találkoztam.
Na de elég is a felesleges időhúzásból. Lássuk hát, mi is az a Chilesaurus.

Fotók a maradvány testrészeiről, valamint csontváz-rajz arról, hogy mennyi is van meg az állatból. Jól megfigyelhető a Maniraptora-ákra emlékeztető pubis és ischium felépítés.


2015. május 13., szerda

Archaeornithura meemannae - A legősibb, ismert madár

A Kínai Tudományos Akadémia vezetői Min Wang professzor vezetésével megtalálták a legősibb ismert modern madarat. Az Archaeornithura meemannae névre elkeresztelt új faj akkora volt, mint egy mai háziveréb és 130 millió évvel ezelőtt élt.




2015. május 7., csütörtök

Mosasauridae bölcsöde

A Yale egyetem és a Torontoi egyetem kutatói új válaszokat találtak a Mosasauroidae-ák szaporodásával és korai életével kapcsolatban. A vizsgálatot vezető Daniel Field a Yale Peabody Természettudományi Múzeum raktárában 100 éve porosodó fiatal Clidastes maradványokra építette teóriáját. A fiatal tengeri gyíkok maradványait „meghatározhatatlan madárként” írták le és a nebraskai Niobara formációban gyűjtötték valamikor a 19. században .  

Julius T. Csotony alkotása

2015. május 4., hétfő

Feltámadó Mamutok - tényleg olyan etikátlan?

Sziasztok!
Még a másik bizarr Theropoda előtt ezt az hírt még muszály megírni, mert valljuk be őszintén. Kihagyhatatlan...

A Harvard Egyetem tudós csapatának sikeresen beültettek géneket egy gyapjas mamutból egy elefánt genomjába. Gorge Church azt állítja, hogy ez által talán még jobban megfogjuk ismerni ezeket a gyapjas óriásokat.

Balázs Petheo