Lamardia a Campaniai korszakban egy szigetkontinens volt, Észak-Amerika
nyugati része. Amerikát ez időtájt egy beltenger több
szigetkontinensre választotta szét. Létrehozva Laramidia-át és Appalachia-át. Lamaridia
élővilágáról sokat tudnunk hála a gazdag lelőhelyeknek, a többi
szigetkontinens élővilágáról viszont igen keveset tudunk.
Növényvilág
Az erdőségek nagyrészt tűlevelűek voltak, de a lombos fák is egyre elterjedtebbek lettek. Az aljnövényzetet főként harasztok, páfrányfák és zárvatermők alkották.
Állatvilág
Az élővilág nagytestű növényevő állatai a csordában élő, nagy fajgazdagságú Ceratopsidák és Ornithopodák voltak. Szép számmal jelen voltak az Ankylosauria-ák is és gyakoriak voltak a Stegoceras-hoz hasonló kisméretű Pachycephalosauria-ák is.Bizonyos élőhelyelyeken elterjedtek voltak a kis termetű Leptoceratopsidák is.
Dinoszaurusz Park Formáció |
Több madár faj már jelen volt (főként Apatornishoz hasonló neornithesek) és a kor előre haladtával szinte teljesen kiszorították a kisebb méretű Pterosaurusokat, de a nagyobb méretű fajok az Azhdarchidae-a család tagjai szép számmal fennmaradtak és nagyobbra nőttek, mint valaha. (kapcsolódó cikk)
Ichthyornis |
Baptornis |
A Nyugati Belső Víziút azaz a beltenger mentén megtalálhatóak voltak olyan madarak, mint például az úszáshoz alkalmazkodott 2 méter magas, röpképtelen Hesperornis mely halakkal és fejlábúakkal táplálkozhatott. és a fogas csőrű 40 cm szárfesztávolságú Ichthyornis mely sirályszerű életmódot folytathatót.
A krokodil félék jól boldogultak az időszakban, jó példa erre a Deinosuchus is, a több, mint 10 m-es óriás aligátor. A Nyugati Belső Víziút mindkét oldalán előfordult itt halakkal, teknősökkel, és más vízi életmódot folytató állatokkal táplálkozhatott, azonban a folyókon időnként felúsztak így dinoszauruszok is szerepeltek az étlapján.
Több édesvízi teknős faj is élt itt, (némelyik méteres nagyságú), a kinézetében Gaviálokra hasonló, Choristodera féle, Diapsida hüllők vadásztak a halfélékre. A halak között találtak Csontos halakat, porcoshalakat, kajmánhalféléket, valódi tokféléket és a tölcsértorkolatok közelében cápák és ráják is előfordulhattak. A békák és szalamandrák voltak a legelterjedtebbek a kétéltűek között.
Az emlősök kicsik voltak és relatív kis fajszámban voltak jelen, de találtak multituberculata, erszényes és méhlepényes emlőst is.
A gyíkok közül megtalálhatóak voltak a varánuszfélék, a lábatlangyíkfélék, a tejufélék, a vakondgyíkfélék és a Bütykösgyíkfélék.
Több különálló fauna
Rengeteg Dinoszaurusz maradványt találtak a Campaniai korszakból Laramidia-án, de ezek több különálló faunába tartoztak, az új fajok megjelenése általában egy másik faj rövides kihalásához vagy megritkulásához vezetett.
pl.
- A 76 millió éves réteg élővilágában a növényevő dinoszauruszok közül a Corythosaurus és a Centrosaurus volt a legelterjedtebb a fiatalabb rétegekből eltűntek, helyüket a rokonaik a Lambeosaurus és a Styracosaurus vette át.
- A campaniai korszak elején a Gorgosaurus, a Centrosaurinák és a Lambeosaurinák elterjedtebbek voltak az északi szélességi körökön, míg a Daspletosaurus a Centrosaurinák és a Lambeosaurinák Észak-Amerika délnyugati részén voltak elterjedtek. (átfedés volt)
Szemléltető ábra
Dinoszaurusz Park Formáció. Az ábra csak tájékoztató jelegű |
A Nemeket lelőhely szerint rendszerezem a lelőhely nevére kattintva tekintheted meg a lelőhelyen élt állatok listáját.
Lelőhelyek
Dinoszaurusz Park Formació
Fruitland Formáció
Kaiparowits Formáció
Two Medicine formáció
Judith River formáció
A korszak végére kipusztultnak vagy nagyon
megritkulnak a kisebb Pterosaurusok és a Centrosaurinák.
Megritkulnak a Lambeosaurinák és a Leptoceratopsidák. Nagy mértékben elterjednek a Hadrosaurinák és a Chasmosaurinák. Az
Albertosaurus több Tyrannosaurida helyét veszi át, ezzel csökken a
Tyrannosauridák fajszáma.
A korszak vége felé a beltenger elkezd visszahúzódni és Maastrichti korszakban a szigetkontinensek egy kontinensé alakultak, a szigetkontinensek élővilága több millió év után találkozót egymással (faunacsere) ezzel evolúciós verseny kezdődött el, melynek végeredménye olyan állatok lettek, mint a Tyrannosaurus Rex, a Triceratops és az Ankylosaurus.
A korszak vége felé a beltenger elkezd visszahúzódni és Maastrichti korszakban a szigetkontinensek egy kontinensé alakultak, a szigetkontinensek élővilága több millió év után találkozót egymással (faunacsere) ezzel evolúciós verseny kezdődött el, melynek végeredménye olyan állatok lettek, mint a Tyrannosaurus Rex, a Triceratops és az Ankylosaurus.
A Sziklás hegység még jóval kisebb volt a Campaniai korszakban. |
Az írás még nincs teljesen kész bővítve lesz, további lelőhelyek.
http://greeni-studio.deviantart.com/art/Deinosuchus-Death-from-Beaneath-update-411870364
http://www.deviantart.com/art/Daspletosaurus-attacks-267127665
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése