Újabb „rövid” híres cikkünkben kicsit magyarkodunk két ízben. Ám az egyik csak apróság. A másik esetén publikáció érdemi tartalma melletti… talán felháborodás. Illetve még egy dolog mi lehetne gond forrás. Ám hála a hős mamut kockának… Discord szerverünkön csak én nekem tetszett ez a mamut kocka dolog…
Egy tervezett nagyobb cikk végül nem valósul meg, így „kivonatolt” rész idekerült. E mellett szokásos vegyes felvágott, ám ismét a dinoszauruszok dominálnak.
c-compiler alkotás, mamut koca |
Illetve kis háttér infó, kulissza mögötti rage következik. A blogspot átvariálta a felhasználói felületet. Ez még rendben is lenne újra kellene szokni. Ellenben van ami nem úgy működik ahogy kellene, mint ahogy eddig is. Egyszerű példa. Utóbbi jó pár hónapban megpróbáltuk a blog új cikkeit egységes betűmérettel megkreálni és az esztétikus sorkizártat használni. (Ezt mért nem használja senki? Könyvek. Könyvek! Azokban is így van.) Viszont a szövegszerkesztési hibák nincsenek javítva a blogmotorban. Megállapítottunk tehát egy sablont, amit viszont itt a blogon nem lehet megcsinálni. Vagy túl kicsi a betűméret, vagy túl nagy. De a köztes kellene. Tehát megcsináljuk szövegszerkesztőben. Microsoft Office kuka, a blogspot nem hajlandó elfogadni az abból kimásolt szöveg formázását. Ellenben a LibreOffice már jó neki, igen ugyan azokkal a beállításokkal. Mármint nem egészen. Azt vettük észre, hogy az operációs rendszer se mindegy neki. Mi köze van ehhez? Illetve nekem újonnan a laptomon az új LibreOffice fájlok esetén megvan a formázás, átveszi, de nem veszi figyelembe az oldalszélességet és a szöveg megy ki a képernyőről az éteri semmibe. Ez a szöveg 14-es betűmérettel van kimásolva LibreOffice-ból. A cikk HTML kódolása szerint ez a közepes betűméret. Ezt a mondatot beállítom most a blog szövegszerkesztőjében lévő közepes méretűre. Nos? Kisebb. HTML nézetben a kódolás alapján ez is közepes. Primeval Park: Szaporodni, vagy nem szaporodni? - az útólsó ilyen cikk ami ilyen kisbetűvel íródott. Az pedig, hogy a blog szövegszerkesztője mentés vagy épp publikálás után dönt úgy, hogy plusz sorközöket rak be, mert miért is ne... Főleg a forrás felsorolásokhoz, minden egyes link közé egy sorközt... ejh.
Szárazon lélegző Eurypterida-k?
Skóciai Glasgow múzeumban 30 éve őrzött 340 millió éves „tengeri skorpió” került CT vizsgálat alá. Azt tudjuk, hogy kimerészkedtek a szárazföldre, ellenben a hozzá hasonlatos patkórák nem képes légkörből oxigén felvételre. Viszont a vizsgált faj az Adelophthalmus pyrrhae kopoltyúi egy sor lemezből állnak, ellenben a háti kevesebbet tartalmaz. Illetve a kopoltyúkban olyan szövetek voltak melyek lehetővé tették, hogy azok vízen kívül is „merevek” legyenek. (ne tapadjanak össze) Így képes volt az állat légkörből oxigénhez jutni. Pókszabásúakkal (Arachnida) való hasonlóságok miatt feltehetően ez jegy közös ősre vezethető vissza. Igen, az Eurypterida-kkal testvér csoport a Sclerophorata-ban. Tehát a pókok közelebb állnak hozzájuk, mint a patkó rákok.
Az hogy ez közeli vízfelületek közti mozgáshoz volt-e elég, vagy tovább tartó szárazföldi jelenlétre, nehéz megmondani. Viszont képesek voltak oxigénhez jutni vízen kívül is.
Forrás:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S096098222031188X - Air Breathing in an Exceptionally Preserved 340-Million-Year-Old Sea Scorpion
Egy Sebecosuchia dinoszaurusz fészkelő helyen? Meg magyarkodjunk kicsit.
Sebecosuchia-k krétakortól miocén végéig taposták a földet. Ezek az állatok szárazföldi ragadozók voltak és bizonyos esetekben a Theropoda-k számára is riválisok voltak. Sőt van ahol az ide tartozó Baurusuchidae-k lehettek a csúcsragadozók.
Egy új faj került leírásra az Ogresuchus furatus Eurázsiából. Pontosabban a Pireneusok déli részén a Tremp Formációban. (Ne kérdezzétek, hogy publikációban miért nem elég Európát írni, ha arról van szó.) Titanosauria fészkelő helyen halt meg és fosszilizálódott. Ami különleges, hogy elemzések alapján ez egy Sebecidae melyek eddigi ismeretek szerint a paleocénben jelentek meg. Viszont késő krétakorban (maastrichti elején) élt az állat, tehát a Sebecidae család a krétakor végén már létezett. Bár tojások közt találták meg, a feltárt héjtöredékeken nincs nyoma annak, hogy az állat ezeket feltörte volna. Tehát kicsi az esély arra, hogy tojásokat evett, viszont a fiókák evése már más kérdés. Lehetséges, hogy a fiókák vonzották oda őt.
Tanulmány leírja a névadás okát… Hát köszönöm szépen, de…. Az „ogre” mitológiai lény, mely hát csecsemőket is eszik. Valójában a „kalandozó” magyarokat nevezték ogrénak és terjedt el, hogy megeszik a csecsemőket. Suchus pedig a görög krokodil. Tehát az ogre tekinthető a magyar szinonimájának. Tehát az Ogresuchus = Magyarosuchus…. De a Magyarosaurus és Hungarosaurus is lényegében ugyan az ilyen szempontból, közben egyik egy Ankylosauria, másik Titanosauria. Igen ez az én kukacoskodásom, ám a publikációban az ogréra mitológiai lényként hivatkoznak, holott nem vagyunk mitológia lények.
Forrás:
https://www.nature.com/articles/s41598-020-71975-y - A small Cretaceous crocodyliform in a dinosaur nesting ground and the origin of sebecids
https://twitter.com/Tuiteratops/status/1306539725742837760
Kem Kem publikáció
Méretes publikáció elég alaposan átveszi a Kem Kem-rétegeket. Terv az volt, hogy külön cikk lesz belőle. Ellenben velőssége, időnk szegénysége és az hogy számos eleme külön is megjelent és szerepelt is rövid hírek közt végül arra vezetett, hogy nem lesz külön cikk. Ellenben a lényeg a dinoszauruszokkal kapcsolatban alább. (Pteroszuruszok fűszernek.) A publikáció elég alapos, tehát más állatcsoportokra is kitér, így érdemes pillantást vetni rá.
- Fogak alapján élhetett itt egy Thyreophora, publikáció a Scutellosaurus-hoz hasonlítja. Legvalószínűbb, hogy Ankylosauria lenne ez az állat.
- Sauropoda-kból is leginkább fogak vannak, elvétve van némi csont töredék. Ez alapján két Sauropoda csoport Rebbachisauridae (Diplodocoidea) és Titanosauria képviseltette itt magát. Tehát minimum két külön Sauropoda genus jelen volt.
- Lábnyom alapján nagy termetű Iguanodontia is élt a területen.
- Itt talált Theropoda maradványok nagy hasonlóságot vagy azonosságot mutatnak a közel évszázada Egyiptomban találtakhoz, melyek sajnálatos módon elpusztultak a világégésben. Két lelőhely közt megközelítőleg 4000 kilométer a távolság. Leletek nagy részét fogak teszik ki.
- Fogak és töredékes csontok alapján (csípőcsont, combcsont, csigolyák) lehetséges, hogy Rugops-nál volt nagyobb Abelisauridae.
- Vannak új Deltadromeus maradványok. Ez alapján eddigitől eltérően egy egészen nagy állat lehetett. A „harmadik” a Spinosaurus és Carcharodontosaurus után. Holotípus egy fel nem nőtt egyed. Bahariasaurus jelenleg nem érvényes, az ide sorolt combcsont átkerült a Deltadromeus-hoz. (Többi maradvány pedig elpusztult.) Legközelebbi rokona pedig a Gualicho lehetett.
- Alapvetően Deltadromeus Carcharodontosauria-nak van besorolva, de elég nagy rá az esély, hogy Noasauridae volt. Ez azért is elég “bizarr”, mert ezek a dinoszauruszok elég kicsik, pár méteresek voltak. Így viszont eléggé lesarkítva a jó pár éves netes poén a Coelotitan részben megvalósult.
- Sauroniops hiányos maradványai ellenére megállapítható, hogy még fiatal egyed volt. Carcharodontosaurus-szal való nagy fokú hasonlóság miatt pedig fiatal Carcharodontosaurus lehet.
- Spinosaurus maroccanus immáron nem minősül külön fajnak, S. aegyptiacaus része. Ahogy a Sigilmassasaurus is. Így Ibrahim -féle Spinosaurus rekonstrukció a vádja, hogy nem lehet pontos, mivel más faj, illetve genus egyedei is bele lettek vonva így már semmis. Viszont különböző életkorú egyek testfelépítés még így is eltérhetett.
- Pterosauria-k tekintetében töredékes maradványok alapján Alanqa-an és Xericeps-en túl más Azhdarchoidea is élt itt. Apatorhamphus nagy eséllyel Chaoyangopteridae, de lehetséges, hogy Thalassodromidae. Afrotapejara már szerepelt a blogon. Itt említve volt a lehetségesen itt élt Ornithocheirus faj. Viszont van itt egy másik két Ornithocheiridae a Coloborhynchus fluviferox és a Siroccopteryx moroccensis. Ez utóbbi lehetséges, hogy Coloborhynchus clavirostris. Jelenleg külön genusként kezelik, ez felül íródhat új leletek előkerülése esetén.
Lehet választani... |
Forrás:
https://zookeys.pensoft.net/article/47517/ - Geology and paleontology of the Upper Cretaceous Kem Kem Group of eastern Morocco
https://www.deviantart.com/cisiopurple/art/Deltadromeus-826028875
https://www.deviantart.com/cisiopurple/art/Deltadromeus-841647886
Vespersaurus csontszövet vizsgálat
Noasauridae család az Abelisauria klád része. Utóbbi években számos dinoszaurusz fosszilizálódott csontszövetei kerültek vizsgálat alá. Ám az Abelisauria-k esetén nincs teljes kép. Ezért is került képbe a Vespersaurus.
Nemi érés a combcsont alapján 7-10 évesen következett be, viszont a sípcsont alapján viszont 3-5 évre datálható. Állat testmérete alapján ez utóbbi állhat közel a valósághoz. Állat növekedési üteme lassúnak mondható más Theropoda-khoz képest. Ennek oka lehet kis testméret, illetve az egykori élőhely száraz, élelemben hiányos mivolta.
Tanulmány a Vespersaurus lassú növekedését javasolja a többi Noasauridae-ra is „levetíteni”, a hasonló anatómia és ökológiai fülkék betöltése végett. Igen ám, de mi is van feljebb? Deltadromeus, ami anatómiája lehet hasonló volt, de a betöltött ökológiai fülke már nem. Szóval ez az óriási lehetségesen Noasauridae is lassan nőt? Tanulmány nem tér ki erre, a Deltadromeus kérdéses rendszertana miatt csak felveti ezt a bökkenőt.
Ha már családon belül marad, alkotó is maradjon, cisiopurple alkotása. |
Forrás:
https://peerj.com/articles/9771/ - Osteohistology and growth dynamics of the Brazilian noasaurid Vespersaurus paranaensis Langer et al., 2019 (Theropoda: Abelisauroidea)
https://www.deviantart.com/cisiopurple/art/Vespersaurus-803435736
Coelurosauria-ak Tanzánia késő jurájából
A tanzániai Tendegaruban találtak koponyacsontot maradvány egy feltételezhetően Coelurosauria dinoszaurusztól. Beleértve legalább egy Tetanurae és egy kis abelisauridae taxont. Az Elaphosaurus és egy nagyobb Ceratosauria jelenlét azt bizonyíthatja, hogy a Ceratosauria-knak igenis nagy szerepe lehetett, a kelet-afrikai késő jurai theropoda faunák fontos elemei voltak. Egy további lelet pedig egy Ozraptor holotipus karakterjegyeit mutatja. Ez divergenciát mutat az Abelisauridae-k és a Ceratosauridae-k között a Ceratosauria-ákon belül.
Forrás:
https://edoc.hu-berlin.de/handle/18452/22460 - Post-cranial remains of 'coelurosaurs' (Dinosauria, Theropoda) from the Late Jurassic of Tanzania
Porcos halak mégse egészen úgy porcosak?
A közvélekedés szerint a mai cápák, ráják és tengeri macskák őseinek fejlődése már azelőtt elvált a csontos halakhoz vezető fejlődési vonaltól, hogy azoknál megjelent volna a teljesen csontos váz.
Azonban egy mongóliai lelet megváltoztatja ezt az elképzelést. A Minjinia turgenensis-nek elnevezett Placodermi (páncélos halak) 410 millió éve élt az óceánokban. A különlegessége abban rejlik, hogy eddig nem találtak ezeknél a halaknál csontos, belső vázra utaló maradványokat. Az újonnan felfedezett halfaj koponyatöredékei egytől egyig endokondrerálisak, vagyis a belső vázhoz tartozók voltak. Tehát ha a porcos halak ősei csontos belső vázzal rendelkeztek, hacsak nem váltak el korábban a Placoderm halaktól. Lehetséges, hogy a porcos váz azért fejlődött ki, hogy így úszóhólyagok hiányában könnyebben tudjanak merülni és felfelé úszni.
Forrás:
http://www.sci-news.com/paleontology/minjinia-turgenensis-08823.html
Dinoszauruszok aranykorának kezdete
233 millió évvel ezelőtt jelentős vulkanikus tevékenység indult meg ott, amit ma Kanada nyugati partjának tekintünk. CPE (Carnian Pluvial Episode) alatt a vulkánkitörések miatt a szárazföldi klíma melegebb és szárazabb lett. E esemény előtt jelenhettek meg 10-15 millió évvel a dinoszauruszok, ellenben csak egyike voltak a sok állatcsoportnak. CPE után viszont számos új lehetőség adatott meg nekik. Ahogy más addig kisebb állatcsoportoknak is.
Német, svájci és olasz geológusok először 1980-ban figyeltek fel erre a kihalási hullámra tengeri rétegek vizsgálatakor. Majd 1986-ban ammoniták és Tetrapoda-k közt tűnt fel ez szakembereknek. Ellenben ekkoriban még nem voltak képesek úgy megbecsülni a leletek korát, mint ma. Így ez még kevés volt. További európai vizsgálatok és a wrangelliai bazaltok keletkezésének vizsgálata kellett. Európán kívülről is hasonló megállapítások születtek, hogy 233 millió éve határozottan valami alaposan megritkította a földi életet.
233 millió éve a vulkánkitörések miatt üvegházhatás lépett fel, csapadék mennyiség megnövekedett. Kéndioxid miatt pedig savas esők elsavasították a tengereket és a növényeknek sem éppen volt kellemes. (Talán már volt írva a blogon valamikor, ez nem azt jelenti, hogy a tengerek olyan savasak lettek, mint egy Linguafoeda acheronsis vére. PH tartományban enyhe elmozdulás volt, ellenben ez elég számos fajnak, hogy beadják a túlvilágra szóló kérelmüket.) Vulkáni aktivitás mérséklődése, illetve megszűnése után a savasesők megszűntek, nedves klíma szárazabbra fordult, a megnövekedett hőmérséklet megmaradt.
Davide Bonadonna alkotása |
Forrás:
Krétakori Ankylosauria-k szociális élete, és kettős egyéb megjegyzendő
Szóval Prondvai Edina, Botfalvai Gábor és Ősi Attila munkásságát angolról magyarra… rendben. Tehát készítettek egy tanulmányt ami nagyon rendben van, csak szerencsére érkezett a mamut kocka. Mért szerencse ez a paleomeme? Majd a végén, lássuk előbb a lényeget.
Ankylosauria-k szociális életéről nem sokat tudunk. Nem igazán állnak rendelkezésünkre olyan fosszília együttesek, ahol több állat egyszerre, tehát nagy valószínűséggel csoportban halt meg. Testfelépítésük alapján is legtöbben (jó magam is) nem túl szociális állatként gondolnak rájuk. Elvégre jól védettek voltak a ragadozókkal szemben.
MDA (Mass Death Assemblages – mikor több állat hal meg) ismert azért néhány esetben Ankylosauria-knál. Ott vannak a fiatal Pinacosaurus-ok Mongóliából. Ők lehetségesen nagyobb védelem érdekében voltak csoportban. Észak-amerikai Gastonia-ak esetén felnőttek által alkotott kisebb csoportról beszélhetünk.
Tehát ami biztos, hogy bizonyos körülmények és életkor alapján lehettek genuszok/fajok melyek csoportba tömörültek.
És akkor a fekete leves. A publikációban lévő illusztráció a nemzetközi paleoszubkultúrában szült kis „érdeklődést”. Például ez. Plágium miatt elkezdték górcső alá venni. Julius Csotonyi Borealopelta-ja átalakítva, Jurassic World Fallen Kingdom-os Carnotaurus-szal.
Volt, hogy a „Keep calm and Baryonyx” miatt egy képet (amin rajzfilmes, de reális Baryonyx van) töröltek, mert az Universal, a felhasználási feltételek stb… miért? JWFK egyik zenéjének ez a címe. E mellett, meg ugyan itt, ugyan ekkor egy pizzéria logója is törölve lett, mert megsérti az Universal licenc… JP stílusú raptor volt rajta. Igen egy JWE cikkben volt említve, hogy mikor megkezdődtek a kezdő lépések a modolás felé és hozzáfértek a játék modelljeihez, az Universal elgondolkodott valamin a pletykák szerint, mégpedig minden JWE kópia visszahívásán. Tehát hiába vetted meg, inaktiválták volna. Viszont e két kép esetén a Redbubble oldal volt túlbuzgó, elvileg nem kaptak megkeresést az Universal felől. Érdekes kísérlet felhasználni tanulmány esetén az Universal által „birtokolt” dizájnt.
Paleoszubkultúrában viszont az verte ki a biztosítékot, hogy átalakítottak meglévő alkotásokat. Plusz az egyik Jurassic World-ből való „izé”, amire a film is kimondja, hogy nem dinoszaurusz. Egy valamit külföldiek nem tudnak, vagy csak immel-ámmal. Hazánk belpolitikáját. Mi is a helyzet a Magyar Természettudományi Múzeummal? Van egy sejtésem, hogy nem éppen olyan körülmények közt dolgoznak a magyar szakemberek, mint a világ más részein és ebből is fakadhat ez a… fiaskó? Vagy gyors kényszer megoldás? Hála égnek a tiszavirág életű mamut kocka mém elvette a reflektorfényt erről. Így lehet a tanulmány érdemi részével foglalkozni.
Forrás:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0195667120303190 - Living alone or moving in herds? A holistic approach highlights complexity in the social lifestyle of Cretaceous ankylosaurs
Szemezgetés
Sexual Dimorphism and Body Reconstruction of a Hornless Rhinocerotid, Plesiaceratherium gracile, From the Early Miocene of the Shanwang Basin, Shandong, China
Plesiaceratherium gracile orrszarvúféléről egy tanulmány.
Want to buy a dinosaur? One of the world's biggest T. rex skeletons is up for sale
Paleoszubkultúrában egy gyász hír, hogy árverezésre kerül Stan nevű egyed maradványai.
New diplodocoid sauropod dinosaur material from the Middle Jurassic of European Russia
Diplodocoidea közép jurai orosz földről, mely lehet Dicraeosauridae, így Lingwulong-gal egyetemben ázsiai eredetet feltételeznek.
Life and death of the ground sloth Xibalbaonyx oviceps from the Yucatán Peninsula, Mexico
Xibalbaonyx oviceps nevű óriás földi lajhár képes volt medvékhez hasonlóan meredek szikla falak megmászására és akár két lábon való (ideiglenes) járásra.
The appendicular osteology of Patagotitan mayorum (Dinosauria, Sauropoda)
Publikáció a Patagotitan-ról. Testömege 42-71 tonna közé tehető.
Evolution and Diversification of Delphinid Skull Shapes
Delfinfélék koponyaformáinak változatosságának evolúciójáról publikáció.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése