2015. június 10., szerda

Kritika: Nanotyrannus - a T.rex riválisa?


Most, hogy sikerült kiheverni az Ősállatok top 10-e okozta fáradalmakat, újult erővel vághatunk bele a legutóbbi felhozatalnak, melynek ez esetben (magam is meglepődtem, hogy ezt mondom) a magyar címe sokkal jobb, mint az eredeti! Az eredeti címe Dino Death Match, de mivel a Ceratopsidae szánalmasan háttérszerepet kapott, s inkább a ragadozó van előtérbe helyezve; logikusabb ha a cím is ezt a sémát követi.



A dokumentumfilm témáját, a "Montana Dueling Dinosaurs-t" már érintettük a blog története során, még nagyon régen (jesszus, azok a megfogalmazások O_O ). Két csata közben elpusztult állat, egy Chasmosaurinae és Nanotyrannus a szereplők, de szerepet kap még a T.rex is. A pozitívumokkal kezdeném.
A modellek szép kidolgozottak voltak, és csontanatómiailag korrektek. Ez Vlad Konstantinov érdeme, aki lemodellezte őket ZBrush-ban (digitális szobrászat). A zene jó volt, volt egy drámai hangvétele. A CG is egész tűrhető, bár megint megmutatkozott a Jellyfish Pictures stop-motion-ös megoldása, ami miatt nagyon szaggatott volt az állatok mozgása. Most tényleg annyival több pénzbe kerül egy kis elmosódás effektust tenni a mozgásokba?
Tyrannosauridae-ákon van egy kis toll, kitört csuklókat se látni, és a bőrük színezete is egész tetszetős, emlékeztetnek Julius Csotonyi festményeire. Nem volt túl nagy hatásvadászgatás az állatos jeleneteket illetően, de az a kamerarángatás itt-ott még így is befigyel. Triceratops bőrén is vannak tollszár-tövisek, ahogy azt egy 2002-ben talált fosszilis bőr mutatja. A rendszertani kategóriákkal is szépen tisztában voltak. Tetszet, hogy anno felmerült a Nano esetében, hogy talán a Tyrannosaurus-on belül egy új faj vagy netán a T.rex egy alfaja lenne.
Zsugorfólia se volt túlságosan.
A top 10-es ökörködés után igazi felüdülés volt, mind hangulatilag, mind látványilag.

A valószínűleg új Triceratops faj a genuson belül.

De sajnos itt is előfordulnak negatívumok.
Először is...
A Tyrannosauridae-ák kaptak tollat, de szánalmasan keveset, és ami van is ugyanolyan színű, mint a pikkelyes bőr. Ha már a bőrnél tartunk... Nagyon Squamata-ás bőrt kaptak, olyan pikkelyekkel, amiket leguánokon vagy varánuszokon látni, és ez merőben eltér attól, amit a közeli rokonok, sőt még magának a Nano-nak a kevés bőrfosszíliája is mutat.
A Triceratops modell szép részletes, bár eléggé feleslegesen szerepel. A gyakran zsugorfóliás jugal csontot pedig nem értem miért nem gondolják át, mert nem bírom elképzelni, hogy az a lefelé álló arccsont mindenféle fukció nélkül csak úgy ott lett volna. Volt ugyan egy "Masseter" nevű izomzat (köszönet az infóért Ádám kollégának), mely a jugalhoz csatlakozott és a temporal fenestrae-hoz kapcsolódott, mint a krokodiloknál, és ott ugye a jugal (mely nem áll ki úgy mint egy Ceratopsidae esetében) pereme látható. Ám logikus, hogy ha az a csont olyan kiterjetté vált a nagy Ceratopsidae-ák esetében, akkor valószínűleg a Masseter izom is kiterjedtebb volt, szóval biztos nem volt olyan nagy árok a jugal és az "arc" között. Az a további lágyszövetek jelenléte miatt látványra leginkább a Jurassic Parkban is látott, "csak éppen hogy van alatta egy kis beméjedés" dizájnra hasonlíthatott, nem pedig arra, amit itt vagy a Dinosaur Revolutionben láttunk. De erről lehet lesz majd egy külön cikk.
A küzdelemben elpusztult példányon látszanak jelentős különbségek a többi Tricihez képest, mégis ennek ellenére egy hagyományos Triceratops prorsus-t raktak be, ami jóval magasabb, mint a Nanók, pedig a csatában elpusztult példány marmagassága kb. akkora lehetett, mint a Nanó magassága.
A sok különbség alapján valószínűleg nem T.prorsus, de még csak nem is T.horridus, hanem valami teljesen új faj lehet a genuson belül. De ezt mégsem vették figyelembe, sőt szánalmasan háttérbe is szorították. Újabb érdekesség, ha már a Ceratopsidae-ánál maradunk, hogy az aktuális leleteken nincsenek meg a szarvak, egyedül az orrán lévő tülök. Ennek ellenére a fosszília digitális változatán látszik, hogy szépen meredeznek felfe a fejéből a szemöldökszarvak. A Triceratops viselkedését se értem igazán. Ott áll egyhelyben, csak néha kap egy picit oldalra, meg max eltapos egy nanot; de néhány harapástól egyszerűen összeesik néhánymásodperc alatt. Azért ez a műsor inkább kaphatott volna 2 órás játékidőt, mint a top 10-es baromság, hogy ezt kibontsák jobban. Ez a magatartás is, amit tanusított, merőben eltér attól, amit mondtak róla. Tehát, hogy az "egyik legveszedelmesebb állat".

Szép amúgy, jók a színei, de egy picivel több tollal és nem gyík pikkelyekkel hitelesebb lenne.

Másodszor...a hülyeségek.
Az egészet úgy állítják be, mintha egy Isten tudja micsoda felfedezés volna, hogy a Nanotyrannus tényleg egy külön faj! Pedig ezt már (akármilyen ciki is kimondani) a Jurassic fight club/Dinosaur secrets óta tudjuk! Például, amikor kiöntik a T.rex és a Nano agyának rekonstrukcióját, és mutatják micsoda különbségek vannak közte, én erre csak..."Okééééé, de ebbe mi is az új?"
Mert ezt már régen megcsinálta Larry Witmer az Ohioi Egyetemtől a Jurassic fight club idején. Láthattuk, ahogy megmutatta, hogy teljesen más az agyuk. Ennek ellenére sok tudós ezt valamilyen paranormalisztikus okból kifolyólag nem vették AKKOR figyelembe, MOST viszont igen. Még maga Thomas Holtz is azt mondta a Jurassic fight clubban, hogy "Én személy szerint úgy vélem, a Nanotyrannus csak egy fiatal T.rex...ám mégis, amikor megnézzük az agyát, az egy kicsit más".............URAM....ISTEN!
Annak ellenére, hogy ő maga is beismerte, hogy más az agyuk, váltig továbbra is azt állította, hogy az csakis fiatal rex lehet! És ahogy azt a Montana dueling-es cikk update-jében is leírtam, még a legújabb egyedre is azt mondta, hogy csak fiatal rex lehet. Most ez komoly? Saját igazunk állítása érdekében még figyelembe se vesszük az azt egyértelműen megcáfoló bizonyítékokat? Gratulálok.
De most bezzeg a Dínók hetére megvilágosodtak. Érdekes...
Legutóbbi, a csatában elpusztult egyednek még több nyakcsigolyája is van, mint a rex-nek. Akkor felnőtt korára megszabadult volna egy pár csigolyától és az agyának alakját is megváltoztatta? Ez már egy szárazföldi Tetrapodához képest is túl extrém. Békák oké, ők növesztenek végtagot, és elvesztik farkukat. De egy T.rex ehhez már túl komplex organizmus volt. És legjobb tudásom szerint még a békák se formázzák át agyukat egyedfejlődésük során.
Ha a csontszövettannal is ilyen egyszerű megállapítani egy állat korát, akkor miért nem csinálták ezt meg már korábban? Legalább is Jane esetében. Ez nem volt ennyire fontos, és inkább "egymásnak irogatunk" párbajokat szerveztek?
Plusz Jane attól még, hogy fiatal még nem jelenti 100%-ig, hogy egy T.rex, lehet akár saját faja fiatal egyede is (én mondjuk hiszem, hogy Jane egy fiatal rex, mert az orr görbülete teljesen eltér, mind a régi mind az új Nano egyed orrától, akiknek inkább lefelé görbül, míg Jane-nek inkább felfele, mint egy rexnek). És egyáltalán a "Chomper" (MOR6625) nevű fiókáról miért nem tesznek említést, ha egyszer a fiatal T.rex-ek voltak a téma? Oké, hogy állkapocstöredék, de az is számít a témát tekintve.

Három különböző korú T.rex példány Larry Witmer-től

A felvételek, amiket a fosszíliákról készítettek a helyszínen, úgy állítják be, mintha a doksiba látnánk őket először, pedig már jóval korábban elérhetőek voltak a youtube-on, melyet a régi cikkben is linkeltem forrásként.
Már megint az indokolatlan fehér cápás hasonlat a T.rex-hez, pedig egy krokodil az erősebb harapás miatt ésszerűbb volna.

A T.rex úgy ölte meg a Triceratops-ot, hogy gyakorlatilag nyitott szájjal fellökte, és kész. Azt, mondják, hogy a rex képes lehetett arra, hogy egy harapással megölje, de itt még csak nemis látunk harapást létfontosságú testrészre (pl. nyakra), hanem szimplán fellöki nyitott szájjal. Ráadásúl pont az oldalát védő tollszár tövisekbe. Utána meg, amikor eszik belőle, konkrétan a nagy semmit rágja! A szája se véres, és olyan az egész mintha öklendezne vagy a levegőt rágná. Egyáltalán miért rág, ha egyszer nem volt rá képes? A tollak is hol megjelennek hol eltűnnek a nyakáról. Biztos volt egy hím és nőstény modell, de nem nagyon értem, hogy az a kis hónaljszőrnyi tollazat a fej tetején miféle szexuális atrakciót nyújtana. Bőrszínűk pedig egy és ugyanaz. Amúgy se volna sok értelme, hogy a tollakat ledobja, hogy aztán gyík pikkelyekkel mutogassa magát; akkor már mindegy, ha tollakkal pózol. "Scute-okról", ami a madarak lábát borítja pedig nem lehet beszélni - mely ugye módosult toll - hiszen azok nagyon nem így néznének ki.
Ahhoz képest pedig, hogy elvan mondva, milyen robusztus a T.rex karja; a modellnek egész véznára sikerült. A jugal-ján pedig olyan pikkely/osteoderma van, amit általába Ceratopsia-ák esetében látni, de egyetlen Theropoda esetében sincs erre bizonyíték. Ennek ellenére elég gyakran látni (kb. annyira, mint a "tojássárgás" mandibular fenestrae Luis Rey alkotásain), hogy ráteszik rekonstrukciókra tévesen.


Sok a hüllőszerű pikkely, de kevés a toll.

A végén pedig, amikor a Nano-k végre leterítik a Ceratopsidae-át, totálisan logikátlan az egész. Ha tényleg sikerült volna úgy leteríteni, akkor szerintem biztos nem maradtak volna meg olyan szépen egymás mellett a tetemek. Még ha a falkatársuk teteméhez nem is nyúltak, a Ceratopsidae tetem maradványainak, modern ragadozókból kiindulva, sokkal elszórtabban kéne elhelyezkednie. A falka tagjai közt a tetem felett vannak rivalizálások, egyik odébb visz magának mondjuk egy lábcsontot, a másik a farokból szakít le egy nagyobb darabot.
Plusz ha még sikeresen fogyasztottak is a Ceratopsidae-ából úgy, hogy közben nem hurcoltak alrébb maguknak testrészeket, biztos lett volna valamilyen dögevő, pl. T.rex ami később ezt megteszi helyettük az ott hagyott tetemekkel. Ezzel véletlenül se mondom azt, hogy a T.rex csak dögevő volt, erősítve ezzel Jack Horner hipotézisét!
Nanók ugyanúgy ehettek dögöt. Minden szárazföldi gerinces ragadozó fogyaszt dögöt és dögevő is friss húst! Mivel nem rég feltárt bizonyítékok szerint a Tyrannosauridae-ák kannibálok is lehettek, mint sok más akkori és egyes modern Theropoda, elképzelhető az is, hogy egy magányos, falkából kitaszított Nanotyrannus belekóstolt a Ceratopsidae-ához képest sokkal épebb Nano tetembe.
Persze még számtalan egyéb opció is szóba jöhet, de azt majd inkább kommentekbe sorolnánk fel, ha érdekel titeket. Annyi biztos, hogy fosszíliák fényében az a koncepció, amit a doksi mutatott, az úgy nem lehetséges.
Valószínűbb, hogy valami folyóban temetődtek be iszappal. Csak így maradhattak meg ilyen szépen a maradványok. A CG helyszín ahol pedig a csata zajlik amúgy is úgy néz ki, mint ahol nem igen történne folyó áradás, mi betemetné a tetemeket. Magasan fekvő helyszínnek tűnik.

Ne csak álj ott!

De miért vol az olyan meglepetés, hogy a T.rex-en kívül lehettek más ragadozók is? És miért tettek úgy, mintha csak most jöttek volna rá arra, hogy Észak-Amerika akkoriban egyáltalán nem volt fajokban szegény, amikor a Yellowstone medvéivel, meg farkasaival példálóztak? Vagy lehet, hogy tényleg most jutott ez az eszükbe? Hmmmm......

Összességében, jobb lett, mint amilyenre a top 10 után számítottam. Nem mondom, hogy felér a T.rex ízekre szedve szintjéig (hiába jobb minimálisan a CG), de nem bánjátok meg, ha újra nézitek vagy ha még nem láttátok, akkor bepótoljátok. A következő darab a T.rex: túlélni mindenáron lesz, mely ehhez a műsorhoz kapcsolódik, csak ezúttal a T.rex-re fektetve a hangsúlyt.
Amit eddig láttunk a Dínók hetéből, az jön le, hogy eléggé Jack Horner ellenes. Úgy értem...T.rex egy okos vadász volt, Spinosaurus vízi ragadozó volt, Észak-Amerika pedig közel se volt olyan fajszegény, stb, stb. De azok után, hogy az egyik színfalak mögötti videóban azt nyilatkozta a Jurassic World-ről, hogy "Végre van egy valódi dínós parkunk" paleontológus létére.....hadd kapja csak meg a magáét!


6 megjegyzés:

  1. Miért baj hogy kevés a tolla?én ilyen kevés tollal képzelelem el őket...eggyátalán honan tudod hogy tollas volt mikor még a paleontológusok sem bisztosak benne?nincs rá fosszílis bizonyíték...

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Tudom, hogy régi komment, de jézusom.... Yutyrannusnak hála van fosszilis bizonyíték. Squamata pikkelyekkel biztos nem rendelkezett, hiszen a blogon már egymilliószor elmondták,hogy IGAZÁBÓL NEM IS HÜLLŐK. Azt pedig tövig lefosom, hogy te hogyan képzeled őket. Nyugodtan képzeld el őket így.... De ne próbáld már másokkal is elhitetni az elképzelésed, miközben semmi köze sincs a valósághoz....

      Törlés
    2. Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.

      Törlés
    3. Öm. De... rendszertanilag hüllők, ahogy rendszertanilag halak. Madár toll és krokodil pikkely anyagi felépítése persze nem azonos, de látszik a nagyon közeli rokonság. Míg a Lepidosauromorphák pikkelyeitől nagyon eltérnek.
      Tollasság meg több dolgon áll. Igen, valószínűleg, lehetett ennyi tolluk is akár. De szinte biztos, hogy volt tolluk. (szálas struktúra) Továbbá a doksi óta még biztosabb, hogy Nanotyrannus nincs. (sajnos)
      A csúnya szóhasználatot meg kérem mellőzük.

      Törlés
    4. Megpróbálom mellőzni a csúnya szavakat. Engem az idegesít, hogy sokan még mindig a pikkelyes Dinoszauruszok mellett kardoskodnak, hála a Jurassic Worldnek, ami tövig le***ta az új kutatásokat. Egyébként ha a Dinoszauruszok hüllők, akkor a madaraknak is azoknak kéne lenniük? Vagy nem? Egy kicsit összezavarodtam.

      Törlés
    5. Filogenetikus és kladisztikus rendszerezés alapján igen, a madarak hüllők. Ahogy halak. Igen, mi emberek is halak vagyunk rendszertanilag.
      Ám ajánlom a Discord szerverünket, oldalt kint van a meghívó link.

      Törlés