2014. december 30., kedd

A miocéni tenger óriásai

A Megalodon.
Bizonyára sok olvasónk jól ismeri ezt a teremtményt, ha máshonnan nem is, akkor DVD-re gyártott horrorfilmekből vagy esetleg az "ismeretterjesztő" csatornákon futó természetfilmekből. Itt általában túlméretezett fehér cápaként ábrázolják, de még a színe is megegyezik vele.
Ez egy paleoklisé, ahogy az az elképzelés is, hogy egy időben élt a Tyrannosaurus-sal. A megalodon nem 75 millió évvel ezelőtt, hanem jelent meg a miocén időszak közepén 15 millió évvel ezelőtt, és végül a pliocén végén tűnt el 2,5 millió éve az ősvilág tengereiből. 

John Conway rekonstrukciója.
(John Conway -  Darren Naish - Memo Kosemen: Cryptozoologicon)

2014. december 26., péntek

Primeval Online Harmadik Podcast - Ünnepek szárnyain


Igen! Hát ez is elérkezett!
Mint azt ígértük, elkészült a harmadik, s egyben ünnepi podcastünk!

Akik beszélnek:
WB/AvPWar, Titanlizard, Ádám, Néma Bob és a lekötözött Bob főszerkesztő aki idő közben eltűnt.

Fő téma:
Média a paleoban

Hírtelennyében megemlített reklámanyagok, amikért jogdíjat kéne fizetni, de inkább mégsem:
Baaad movies, Otherworld, FreddyD, FRPG (ami amúgy egy canon-t képez a bloggal) és Galaxina






.

2014. december 25., csütörtök

Karácsonyi ajándék cikk: Gobivenator mongoliensis

 Boldog karácsonyt minden kedves olvasónak! Ezt a cikket egy olvasónknak köszönhetitek, név szerint Garbera Sándornak, hiszen ő kért meg rá minket, hogy írjunk erről a már nem annyira aktuális felfedezésről. Mivel elég hirtelen jött a kérés ezért most csak ennyit sikerült hirtelenjében leírni, főleg azért, mert nem nagyon írnak az állatról sokat.

2014. december 24., szerda

Tyrannosaurus ökoszisztémája, avagy Észak-Amerika a Maastrichti korszakban – második felvonás

A cikk elavult, frissebb verzió ide kattintva!

Egy év távlatából úgy gondolom, hogy ideje átjavítanom a teljes írásom. Számos gyermekbetegségben szenved. Újat alkotok és a régit meghagyom, lássák kedves olvasók, hogy mi nem vagyunk Jack Hornerek, elismerjük a saját hibáinkat. Előző cikkem egyes részei egy az egyben átkerülnek, míg mások teljesen át lesznek írva.
Ez a leírás nem fog szép képeket tartalmazni a különböző fajokról. Eme írás szigorúan vett „dokumentáció” az én saját stílusomban. Tehát lesznek olyan kifejezések mik nem egészen tudományosak. Viszont remélhetően érthetőbbé teszik a cikket.

Kép alkotója: Bart Bus

2014. december 18., csütörtök

Az óriás lemurok - miért haltak ki?

A gének vizsgálata fényt deríthet a madagaszkári óriásmakik  kihalásának okára. Az Észak Karolinai Duke egyetem kutatócsoportjának először sikerült DNS-est kivonni az egykor élt lemurok csontjaiból. A vizsgálatok folyamán fényt derítettek a kihalásuk egyik okára.

Velizar Simeonovski

2014. december 14., vasárnap

Vintana - az új vizsgálatok

Az idei év novemberében felfedezett madagaszkári ősemlősről már adtunk hírt eme blog hasábjain (az eredeti hír itt). A mormota nagyságú növényevő maradványainak vizsgálatából sok dologra fény derült. A Stony Brook egyetem tudósaiból és diákjaiból álló csapat az állatot tudományosan leíró David W. Kraus vezetésével számba vették a teremtmény koponyájának minden darabját, utána pedig CT-vel bedigitalizálták. Ez lehetővé tette, hogy a nélkül boncolgassák az értékes leletet, hogy roncsolnák azt.

Nadia Drake

520 millió éves ballonalakú ősállat Kínából

Az előkerült maradvány legjobban egy szétnyomott madárfészekre emlékeztetett. Egy nemzetközi kutatócsoport bukkant rá Dél-Kínában. Az expedíciót a Xianguang Hou, a Yunnan egyetem biogeográfia professzora vezette, de részt vettek a kutatásban Oxford és a Leicester egyetem kutatói is.

Kép a fosszíliáról

2014. december 10., szerda

Aquilops americanus - az újonnan felfedezett primitív Neoceratopsia


Ma, egész pontosan 2014.12.10-én Andrew Farke és kollégái nevet adtak annak az aranyos kis Neoceratopsiának, amelyet 106 millió éves rétegekben találtak. Ezzel az egyik legidősebb szarvas dinoszaurusznak minősül, majd 20 millió évvel körözi le az előző csúcstartó Archaeoceratopsot. A Neoceratopsia vonal vezetett el végül az olyan szarvas dínókhoz, mint a Triceratops genusok.


2014. december 8., hétfő

Tengeri ősszörnyek - Sea Monsters, a prehistoric adventure

Tudom, általában szidjuk a dokumentumfilmeket, de azok közt van azért olyan, ami a jobb/minőségibb kategóriába esik. Ez is egy olyan. A Tengeri ősszörnyek című remekmű mind lányványilag, mind hitelesség terén teljesen megállja a helyét. Jó, a mosasaurusoknak nincs farokuszonya, de ez azért van, mert akkor erről még nem volt információ. A Gorgosaurus tollatlan és mintha a Pteranodonról is hiányozna a pycnofibres...hát istenem. Végül is itt a tengeri archosauromoprhák és squamaták a lényeg. Szinkron néha itt is döcög, de nem kell Planet Dinosaur szintre gondolni (allosaurus helyett ouranosaurust mondtak -_- ).
A videó feltöltéséért köszönet Marton Istvánnak!

2014. december 4., csütörtök

Méretbecslés


Egy adatbázist szeretnénk létrehozni, melyben eleinte főleg olyan fajokat írnánk le, amelyeket még nem írtak le magyarul vagy a magyar írás elavulttá vált pl. Spinosaurus, Deinocheirus.

Az adatbázis létrehozása előtt úgy gondolom kellene ejteni pár szót a méretbecslésről is, esetleges félreértések elkerülése érdekében.

Az őslények méretbecslése mindig is lutri volt, a hiányos fosszíliák miatt elég nagy a hibalehetőség (nagyon ritka a viszonylag teljes lelet). Nézzük milyen módszerekkel szokták pótolni a hiányos részeket.


Scott Hartman

2014. december 2., kedd

A permi kihalás nyithatta meg az utat a sugarasúszójú csontos halak előtt

Mindenki tudja, hogy a ma élő halakat két csoportra, a csontos halakra és a porcos halakra osszuk. A sugarasuszójú csontos halak hihetetlen változatosak, a kígyószerű angolnától egészen a bizarr formájú tengeri csikóig mindenféle formában jelen vannak, az édes és sós vízek mindenféle változatában. Ellentétben a porcos halakkal, amelyeknek csak 1100 fajuk van (a cápák, ráják, kimérák), és a legtöbb fajuk a tengerekben és óceánokban él (kivéve a Bikacápa, mely képes felúszni a folyókon). Pedig annak idején a porcos halak voltak az elterjedtek, sok fajuk az édesvizekben is élt. A csontos halak hirtelen elterjedése a mai napig rejtély volt, azonban a Zürichi egyetem tudósai úgy fest, hogy szolgálhatnak rá egy lehetséges alternatívával. A csontos halaknak úgy fest, hogy a perm-triász kihalási esemény nyitotta meg az utat.

Julius Csotonyi