2019. április 22., hétfő

Új nagytermetű Troodontidae Theropoda Alaszkából


Az Alaszka északi részén található Prince Creek Formációba egy nagytermetű Troodontidae dinoszaurusz töredékes maradványaira bukkantak. Nem először találják meg ezen állat fogait az USA legészakibb államának területén, de kezdetben a Troodon nagytermetű, északi képviselőjének gondolták, míg ezen genus meg nem szűnt.

Julio Lacerda alkotása

Hogy tisztázzuk az első bekezdésben leírt dolgot. A Troodon, mint genus 2017 óta érvénytelen, mikor egy Evans nevű paleontológus és társai vizsgálat alá vetették az Alberta állam területén lévő Dinosaurus Park Formációban talált Troodonnak tulajdonított kövületek egy részét. Ezek alapján kiderült, hogy a Troodon mint genus nem létezik, így két genusra oszlik az eddigi "Troodon" genus. A kisebb alig két méter hosszú és megközelítőleg egy méter magas, karcsú Troodontidae családba tartozó Theropoda-kat a Stenonychosaurus (Eredetileg is egy külön álló genusj név volt, aztán fiatal Troodon egyedeknek tulajdonították őket.) genusba sorolták át. Addig a nagyobb termetű, 3,5 méter hosszú ragadozókat is vizsgálat alá vetette két paleontológus van deer Reest és Currie, és ők az anatómiai tulajdonságok alapján arra a következtetésre jutottak, hogy ezek is egy különálló genus, mely a Latenivenatrix nevet kapta.
Így feltételezhetően az Alaszkában talált, a "Troodon" nagytermetű fajának tulajdonított fogak is egy különálló fajba tartozhatnak
A felfedezők becslései alapján  négy méter hosszú és két méter magas.ragadozó 70 millió évvel ezelőtt a frissen kialakult Brooks hegységtől (Alaszka északkeleti részétől egészen a Kanadai Yukon tartományig húzódó hegyvonulat) az Arktikus Óceán akkori partvidékéig húzódó síkságot járta. Mivel ezen a vidéken az átlagos téli hőmérséklet 2 fok lehetett, így előfordulhatott havazás is. Az élőhelyen a fogak gyakoriságának tanulsága szerint a leggyakoribb ragadozó ez a nagytermetű Troodontidae faj lehetett. Olyan vele távoli rokon, Dromaeosauridea ragadozókkal osztotta meg élőhelyét, mint a Saurornitholestes, annak nagyobb rokona a Dromaeosaurus vagy mint a kistermetű Tyrannosauridae dinoszaurusz a Nanuqsaurus. 

Julio Lacerda alkotása


Az albertai lelőhelyeken ezen két genus képviselteti magát túlnyomórészt a Stenonychosaurussal és a Latenivenatrixel szemben. Ez betudható annak, hogy míg a délebbre eső területeken a Dromaeosauridea-ak voltak a nagyobb zsákmányra specializálódott ragadozók, addig a karcsúbb Troodontidae dinoszauruszok inkább a kisebb emlősökre, hüllőkre és rovarokra specializálódtak. Az északi területeken ez a tendencia megfordulhatott a Bergman szabálynak  nevezett jelenséggel. A hidegebb területen élő Troodontidae-ák mérete a generációról generációra növekedhetett, mivel a nagyobb testfelületnek köszönhetően lassabban hűlhettek ki. Ebben segíthetett a testüket fedő tolltakaró és talán a zsírréteg is. Viszont ez a nagyobb test sokkal több tápanyagot igényelt, így ezen dinoszauruszoknak a déli rokonaikkal ellentétben nagyobb vadra kellett innentől vadászniuk. Volt is miből válogatni, hisz az élőhelyüket olyan nagytermetű növényevőkkel osztották meg, mint a Ceratopsidae Pachyrhinosaurus vagy a kacsacsőrű Ugrunaaluk. De ott van az újonnan publikált, de még nem nevesített Lambeosaurinae is. Természetesen nem kifejlett életerős állatokra vadászhattak, inkább fiatal vagy legyengült egyedekre.

Fred The Dinosaurman alkotása



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése