Kenguru: a legtöbb embernek e szó hallatán, két-lábon ugrálva közlekedő erszényes állatok jutnak az eszébe.
Hát akkor itt van a Procoptodon nevű kenguru. Melynek ma élő legközelebbi rokona a keresztcsíkos nyúlkenguru. Eddig én is úgy gondoltam, hogy ezek a 200-230 kg-os, rövidfejű kenguruk (Sthenurinae) ez az erszényescsoport a pliócénban vált el a többi kengurutól), a ma élő fajokhoz hasonlóan ugráltak.
Tylacoleo és Procoptodon (Mauricio Anton) |
Nemrégiben, egy kutatócsoport bebizonyította, hogy a Procoptodon-hoz hasonló kenguruk nem voltak képesek az ugrálásra. Christine Janis és kollégái különböző kihalt és ma is élő kengurufaj csontvázának vizsgálata alapján, állapították meg ezt. Arra hivatkozva hogy, erszényesünknek a többi vizsgált állathoz képest nagyobb, erőteljesebb a csípője, a bokaízületei erősebbek, valamint gerince nem elég rugalmas az ugráláshoz, és nem bírja el az ugrásokkal járó erőhatásokat. Ez még nem is akkora baj (mert a Procoptodon inkább az erdőkben élhetett és nem nagyon kellet ugrálnia). Viszont az igen hogy, végül arra jutottak, hogy a Procoptodon, talán az emberhez hasonlóan két lábon járt/lépkedett.
Eléggé, Theropodás, állású és izomfelépítésű rekonstrukció |
A P.goliah-nak csak egyetlen lábujja volt. Vagyis ha "sétált"volna, minden lépésekor egyetlen lábujjának kellett volna elviselnie 200-230kg-os terhelést, ami valljuk be, elég nagy súly még egy erősebb bokájú állatnak is.
AvPWar kolléga ezt kicsit viccesen és ironikusan ezt, mondta először amikor meghallotta a "hírt":
"Először a tudósok azt hitték hogy, a dinoszaurusz úgy jártak, mint a kenguruk. Erre kiderül, hogy a kenguruk jártak úgy mint a dínók."
De valójában ő sem gondolta ezt komolyan, sőt ezt az elméletet egyenesen a pokolba kívánja.
Most én tényleg komolyan kérdezem, ez az állat ilyen mozgással hogy bírt volna egyensúlyban maradni? És hogyan bírt volna elmenekülni a ragadozóktól? Mert ragadozóból volt egy pár pl.: óriás varánuszok (Megalania), erszényes oroszlánok (Thylacoleo).
Megalania prisca(George W. Moreno-Bernal) |
Thylacoleo carnifex (Peter Schouten) |
Genyornis newtoni (Peter Trusler) |
Dromornis stirtoni (Martin Chavez) |
Lábujjhegyen állva táplálkozó Procoptodon |
A kenguruk tipikus "háromlábú-póza" |
Sthenurus és Megalánia harca ( Justin Case munkája) |
Szóval ez a dolog is egy nagyon jó példa, arra hogy egyes tudósok mennyire nagy baromságokat, tudnak kitalálni. És hogy a "hírportálok" is mennyire el tudnak ferdíteni dolgokat, pl.: a "Procoptodon sétálós elmélet"-hez hasonló feltételezéseket is tényként közlik.
Plusz a rekonstrukcióval nekem az is bajom, hogy a farka Theropoda szerű anatómiával bír. A farok töve olyan mintha egy theropodásan hátra felé nyúló Ischiumhoz csatlakoznának az izmok, mely tudtommal nem jellemző se a procoptodonra se egyéb kengurura.
VálaszTörlésez baromság!szerintem ugrált a procoptodon!az összes kengurú ugrálva közlekedik!
VálaszTörlés