2014. december 14., vasárnap

520 millió éves ballonalakú ősállat Kínából

Az előkerült maradvány legjobban egy szétnyomott madárfészekre emlékeztetett. Egy nemzetközi kutatócsoport bukkant rá Dél-Kínában. Az expedíciót a Xianguang Hou, a Yunnan egyetem biogeográfia professzora vezette, de részt vettek a kutatásban Oxford és a Leicester egyetem kutatói is.

Kép a fosszíliáról


A dél-kínai Chengjiang megyében több kambriumi fosszíliára találtak, amelyek pontos képet nyújtanak az őstenger lakóiról és azoknak anatómiájáról. Több olyan nemzetség is élt az egykor itt ringatózó őstengerben, amelyek a mai ízeltlábúak, puhatestűek és férgek elődei. Azonban éltek itt olyanok, melyeknek ma nem élnek leszármazottai Ilyen például a most felfedezett, a tudósok által csak Nidelric pugio-nak elnevezett állatfaj. Ezt a teremtményt a mára már kihalt Chancelloriidae családba tartozott. Legjobban egy felfújt léggömbre emlékeztetek, a külső héjukon jókora tüskékkel. Egy helyben ültek a tenger fenéken, valószínűleg kiszűrték a planktonokat a vízből. Eme lényeket csupán a megkövült kültakarójuk alapján ismerjük. A testüket egy "szklerit" nevű, ásványi anyagokból (kalcium-karbonát, kalcium-szulfát és kalcium-foszfát) álló kemény burok fedte.  Azokban az időkben a legtöbb állatnak ez védte a testét.
A Chancelloriidae család tagjainál  tüskékre emlékeztető nyúlványok alakultak ki a páncélzatukon.

D. W. Miller


A kültakaró ezen fajtája csak a kambrium időszakban volt elterjedt. A Niderlric és rokonai azokban az időkben éltek, mikor az ősi Földön javában folyt az élővilág diverzifikációja. Több új állatcsoport jelent meg, köztük az ízeltlábúak és puhatestűek ősei, melyek a mai napig fennmaradtak. Viszont voltak olyan állatcsoportok, melyek a kor végére örökre kipusztultak, köztük voltak a Chancelloriidae család tagjai is.

Forrás: Science Daily

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése