2015. március 26., csütörtök

Újvilági majmok Afrikai ősökkel


Jorge González alkotása

Az első bizonyíték, miszerint  az újvilági majmoknak afrikai ősei voltak. Eddig úgy gondolták, hogy az újvilági majmok 26-millió évvel ezelőtt jelentek meg Dél-Amerikában. A legújabb leletek szerint ez a dátum eltolódhat több mint 10-millió évvel korábbra és a majmok Amerikába jutásának története is érdekesebbé válik.
A majmokat Két csoportra szokták osztani: újvilági és óvilági majmokra, bár lehet, hogy ez a felosztás nem a legjobb. Gondolom mindenki ismeri a Dél-Amerikából származó főemlősöket melyeket Magyarországon is sok helyen meg lehet tekinteni állatkertekben. A Peruban felfedezett 36-millió éves 3-új főemlősfaj fogazata leginkább az akkoriban Észak-Afrikában élt majmokra hasonlít.
A Dél-Amerikai Perupithecus és az Észak-Afrikai Talahpithecus fogai eléggé hasonlítanak egymáshoz (a fogak felülnézeti képét láthatjuk)

 
A Perupithecus ucayaliensis típuspéldányának fogai


Az, hogy a majmok vajon hogyan juthattak át Amerikába az még kérdéses. Lehet, hogy vihar által átsodort fán/fákon jutottak át, hiszen akkor még Afrika és Dél-Amerika közelebb volt egymáshoz (lásd a fentebbi térképet).
Mivel a maradványok Peruból származnak, valószínű, hogy sokkal korábban sikerült eljutniuk az akkoriban még elszigetelt kontinensre.

 Forrás: Fossils of Earliest South American Monkeys Discovered in Peru



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése