Oldalak

2015. november 17., kedd

Új bazális Sauropodomorpha lelet....ami marhanagy!

Így van!

Joschua Knüppe hangulatos festménye.

2015.11.10-én az ESI (Evolutionary Studies Institute) és a DST_NRF Centre of Excellence in Paleoscience a Wits Egyetemen mutatta be a legutóbbi felfedezését. Az ESI-nél a kutatócsoport egy körülbelül 200 millió éves combcsontot mutattak be.
Egy combcsontot, melyet a dél-afrikai Karooban fedeztek fel, néhány egyéb csontmaradvánnyal egyetemben, köztük egy singcsonttal (ulna). A combcsont  felfedezése 20 évvel ezelőttre tehető, amikor egy Triász időszakban elpusztult dinoszaurusz maradványaira bukkantak a Caledon folyónál, a Lesothói Magasföldi Vízlétesítménynél.

A csontmaradványok közt voltak még karmok, egy könyök, valamint csigolya maradványok is.

De mi is ezekben a csontokban az érdekes? Mármint, a szokottnál is érdekesebb?
Nos az, hogy a tulajdonosuk hatalmas volt! És itt ne pusztán Plateosaurus vagy Lessemsaurus féle méretekben tessék gondolkodni. Hanem komolyan, iszonyat nagy volt! Méretben vetekedett más, később élt Sauropodával. Azonban, a singcsont rövid hossza és anatómiája alapján, ez a 10-15 tonnásra és közel 20 méter hosszúra becsült óriás alkalmatlan lehetett a négy lábon történő helyváltoztatásra, ami azt jelenti, hogy a "Highland Giant-ként" (Felföldi Óriás?) ismert teremtmény lehetett a bolygón (eddig ismert) leghatalmasabb "biped", tehát  két lábon járó organizmus!
Így azért eléggé átértékelődik az emberben, hogy mennyi is lehet a felsőhatár egy kétlábú élőlény számára, ha a méretről van szó.

A "Felföldi Óriás" összevetve a Tyrannosaurus holotípusával. Közeli rokonai alapján ismert testfelépítéssel, a hosszabb farok és nyak által (melyek ekkora élőlénynél létfontosságúak voltak az egyensúly és a táplálékszerzés miatt) messze felülmúlhatta egy átlagos termetű Tyrannosaurus méretét.

És ugye ez egy korai Sauropodomorpha volt, tehát egy Plateosaurus kaliberű élőlény. Régen Prosauropoda néven ismerhettük őket, ám azóta ez a rendeszertani csoport már nem helytálló, és ma már inkább "Massopoda" kládként ismerjük őket a Sauropodomorphákon belül, melyen belül vannak még "Anchisauriák", ahova a "Felföldi Óriás" is tartozott. Azt azonban nem tudni egyenlőre, hogy egy új genusról beszélhetünk, vagy egy már ismert, valamelyik helyi genus hatalmas termetű fajáról, vagy a szintén Dél-Afrikában talált Aardonyx celestae faj egy felnőtt példányáról.
Azt tudjuk, hogy nagy valószínűséggel növényevő volt. Viszont az, hogy valami növényevő az manapság eléggé relatív, pláne Archosauria körökben, mert jelenlegi tudás alapján az összes "növényevő dinoszaurusz" még a növényevésre legspecializáltabbak is; alkalmanként fogyaszthattak állati fehérjét, még ha azt életük korai szakaszában is tették. Még Sauropodomorphák esetében is elképzelhető az "alkalmi húsevés".

A "Felföldi Óriás" és a sokkal több leletanyagból ismert Aardonyx, valamint egy Diplodocus.

A lelet viszont rávilágíthat arra, hogy a Triász időszak közel sem volt az a "primitív világ" ahogy azt már sztereotíp módon mutatja a média, tehát csak a később élt híresebb élőlények sokkal kisebb változatai éltek akkoriban. Nem. A Triász ugyanúgy egy földtörténeti időszak volt, ahogy a többi is, melynek megvoltak a maga egzotikus ökoszisztémái, sok olyan élőlénnyel minden méretben és formában, melyeket el se tudnánk képzelni. Továbbá arra is rávilágít, hogy nem csak Amerika meg Ázsia rendelkezik "különleges dínókkal", hanem az olyan (globális értelemben) kevésbé ismert területek is, mint Dél-Afrika, az Indonéz-szigetek, valamint a Bakony.

FORRÁS:
"Highland Giant"

1 megjegyzés:

  1. Elvileg a Shantungosaurus 19 méter hosszúra és több mint 16 tonnásra is megnőhetett.

    VálaszTörlés