Oldalak

2015. december 4., péntek

Novemberi hírösszefoglalás


Új rendszer a blogon.
Ahogy podcastben is elmondtuk megpróbálkoztunk olyan rendszerrel, hogy a blogon 2, majd 3 majd 4 naponta legyenek cikkek. Ezek ugye hír vagy külföldi publicisták munkáinak fordításai, illetve sajáték cikkek lettek volna. Egy ideig ment ez rendesen, ellenben végül kiütközött az, hogy ki dolgozik, ki jár iskolába, kinek vannak saját futó projektjei vagy éppen magánélete. Magyarul igen: Lusták vagyunk.
Mostani cikk nem új, mert nyár végén is volt már egy ilyen. Ellenben most rendszeresíteni próbáljuk. Terv szerint minden hónap elején az előző hónap paleo híreiről egy összefoglaló lesz. Ezek azok a hírek, mik nem kaptak külön cikket a blogon. Mivel több hír egy cikkben lesz, így csak a lényeg fog benne szerepelni, a körítési szöveg elmarad. Természetesen a források a cikk végén megtalálhatóak.
Az pedig, hogy én nem tudok angolul és nagyrészt én szűrtem ki a lényeget a cikkekből, amik angolul vannak… Mért én? Nos. Első bekezdés utolsó mondata.


Tyrannosaurusok valószínűleg kannibálok voltak
Hát, én mikor olvastam: „Nem mondod?!” – Viszont most úgy tűnik van egyértelmű bizonyíték. Kelet Wyomingban egy Tyrannosauridae lábcsont került elő, miben recézet fogak által hagyott nyomok vannak. A csont nem indult gyógyulásnak, tehát az állat vagy halott volt, vagy frissen ölték meg, mikor feltehetően fajtársa fogyasztott belőle. Két faj jöhet szóba Tyrannosaurus rex és Nanotyrannus lancensis.
Megjegyezném, hogy feltehetően volt egy második Tyrannosaurus faj is, ám erről csak a verebek csiripelnek, hivatalos publikáció nincs még erről. A hírhez pedig még hozzátenném, hogy a két külön faj fogyasztja egymást az nem kannibalizmus. Továbbá, egyszeri bizonyíték is bizonyíték, ellenben nem feltétlen lehet kivetíteni az egész fajra. Lehet, hogy éhezett a támadó egyed és éhínségében támadta meg fajtársát. Ugye, ilyen embernél is van. Továbbá kannibalizmus növényevőknél is van, aki tartott már nyulat és szaporította is őket, az tudhatja.
Három Theropoda genus állkapcsának kitáthatósága 
Túl sok fordítani való nincs, minden rajta van az alábbi képen.


Permi kihalás még sem volt olyan drasztikus?
Permi kihalás lehetséges, hogy mégsem volt olyan drasztikus, mint hittük. Dél-Afrikai Dicynodon leletek tanulmányozása alapján szűrték le eme következtetést, mivel a tengeri kihalásnál 1,3 millió évvel korábra helyezi eme élőlények tömeges kihalását. Cirkon kristályokat találtak Dél-Afrikai Karoo lelőhelyen végzett feltárások folyamán. Ez alapján vonták le a következtetéseket. Természetesen ezt nem mindenki fogadja el.
A lényeg, hogy a permi kihalásnak tudják be a lelőhelyen talált tömeges kihalást, mely a cirkon bevizsgálása után fiatalabb a kelleténél, ez alapján a kihalás fokozatosabb volt nem pedig geológiai értelemben hírtelen jött esemény.

Megfagyott barlangi oroszlán kölyköket találtak
Uyan és Dina névvel illetett két kölyök a világ leghidegebb városának tartott Jakutszk mellől kerültek elő. Pontos koruk nem ismert, részletes vizsgálatok még nem történtek. 10-12 000 évnél is idősebbek lehetnek. Munkások által megtalált megfagyott kölykök az eddigi legteljesebb, vagy akár teljesen teljes barlangi oroszlán leletek. Természetesen a klónozás is szóba jött. Talán, valamikor, egyenlőre a genom sincs meghatározva. MRI és radiokarbonos vizsgálat sem volt még.
Még rendes névadás sincs, mert a nemeiket sem sikerült meghatározni. Uyan és Din, ha mind kettő hím, Uyana és Dina ha mind kettő nőstény. Ha egyik hím, másik nőstény akkor a hír elején olvasott.

Régi/Új Hesperornithes faj
A madár első maradványait még 1937-ben megtalálták és eredetileg a Baptornis advenus fajba sorolták. Ezután Nebraskai állami múzeum raktárában kerültek elhelyezésre. Majd a leleteket újra ellemezték. Kiderült, hogy teljesen új genusról vanszó.
Fumicollis hoffmani nevet kapta. A Felső Coniacian - Alsó Campanian időszakra helyezik azt a kort, amikor élt. Az állat egyfajta átmeneti alaknak tekintik a kisebb bazális Hesperornithes madarak, és a későbbi, már fejlettebb fajok között.

Pakisztán lepkearcú patása
Prolibytherium egy új faját fedezték fel, mely három millió évvel idősebb a P. magnierinél. Eme 19 millió évvel ezelőtt élt új faj a P. fusus nevet kapta. Új faj leletei hiányosak, az agancs is hiányzik sajnálatos módon. Előkerült leletek alapján biztos, hogy volt neki szép méretes, ám hogy milyen, talán a következő előkerülő egyednél megtudjuk. Az egyik nem agancsát. Mivel hím (A) és nőstény (B) egyedek agancsa eltérő volt a P. magnierinél.


Dimetrodonok mindenhol!
Nyár végi összefoglalóban is voltak, most két hír is kapcsolódik hozzájuk. Első egy SVP-s hír. Találtak egy Diplocaulus leletet, minek a koponyájában Dimetrodon fog nyomok vannak. Texasi Seymourhoz közeli lelőhelyen 39 Dimetrodon került elő, de Edaphosaurus és Diadectesből csak egy-egy, vízi állatokból pedig rengeteg. Eredetileg ugye a Dimetrodon klasszikusan szárazföldi ragadozó. Ellenben eme lelőhely alapján mást nem, voltak fajok melyek vízi prédaszerzéshez alkalmazkodtak. Előzőleg már sokan számoltak azzal a lehetőséggel, hogy Dimetrodon akár vízi prédára is utazott volna. Kapcsolódó blogos anyagok: IttIttÉs Itt.

Másik pedig egy új faj, a kanadai Dimetrodon borealis. Eredetileg Bathygnathus genusnéven futott 1854-es megtalálása után a mostani vizsgálatokig.
Amúgy megjegyezném, hogy szép fantázia mese a hüllő pikkelyes Dimetrodon. Synapsidák rendszertanilag sem hüllőnek nevezhető hüllők, hüllőszerű pikkelyekre sincs bizonyíték, sőt ellenkezőjére van. (Igaz szőrzetre sincs bizonyíték a nem emlős Synapsidáknál.) Estemmenosuchus bőr fosszília alapján inkább szőr nélküli emlős bőrszerűségük volt. Tehát igen. Reálisabb egy sima bőrű esetleg szőrös Dimetrodon vagy a patkányfarok/tatu pikkelyes, mint egy hüllő pikkelyes.

Fészkelési szokások
Kohei Tanaka és Darla Zelenitsky (Calgary Egyetem és François Therrien a Royal Tyrrell Múzeum) átfogó kutatást végeztek a tojáshéjak terén. A héjak porozitás összefügg a fészek típusával. 120 különböző fajtól származó tojás vizsgálata alapján a Maniraptorák nem fedték le a fészket, de még részlegesen földben/homokban voltak a tojások. A mai madaraknál ismert, hogy nem rakják földbe részlegesen se a tojásokat, csupán csak az Euornitheseknél jelent meg. A többi Dinosauria növényzettel takarta le a fészkét, mint a mai krokodilok. Ez a Sauropodákra, nem Maniraptora Theropodákra, madármedencéjűekre is vonatkozik.
Egy kérdésem volna. Pterosauriák? Őket nem kellet volna vizsgálni vagy publikálni, hogy velük mi a helyzet? 

Primeval férgei a valóságban
Legalábbis nekem ők jutottak eme jószágról eszembe. Nyugalom, ezek csak két milliméteresek voltak. Bár, lehet volt nagyobb fajtájuk is. Eokinorhynchis rarus a neve eme lénynek és 535 millió évvel ezelőtt élt a mai Kelet-Kína Nanjiang területén. A féreg testét páncél fedte, két oldalán 5 pár üreges tüske volt. A felfedezői szerint a ma élő tüskés férgek ősei lehettek.


Zuoyunlong huangi
Bazális Hadrosauridae maradványaira bukkantak a kínai Zhumapu formációban. Az állatot, minek a csípőcsontjának és ülőcsontjának részleges maradványait találták meg, Zuoyunlong huanginek nevezték el.
Az elemzések szerint a korai krétában élt faj a belső-mongóliai Probactrosaurusszal áll közeli rokonságba, de származástani kapcsolatban áll olyan észak-amerikai Dinosaurusokkal, mint az Eolambia és Protohadros, amik 95 millió évvel ezelőtt éltek. Ez bizonyítékul szolgálhat, hogy a Hadrosauridae család első tagjai Ázsiából Észak-Amerikába valamikor a kora és késő kréta határán vándoroltak át. (Magyarul középső Kréta.)



Források:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése