Oldalak

2015. június 3., szerda

Az első washingtoni dinoszaurusz!


Május 20-án a Burke Múzeum paleontológus csapata publikálta a Washingtonba először felfedezett dinoszaurusz maradványának leírásait! A fosszíliát Ammonites-ek (ammoniták) begyűjtése közben fedezték fel a Cedar District formációban. Ezt a formációt a San Juan-szigetek "Sucia" nevezetű szigetének állami parkjában tárták fel.


A csont és amekkora teljes valójában lenne.


A Burke Múzeum kurátora, a gerincesekre szakosodott paleontológus, Dr. Christian Sidor és a Washington Egyetem végzős hallgatója, Brandon Peecook a PLOS ONE című folyóiratban tették közhírré a lelettel kapcsolatos leírásokat. A 80 millió éves lelet maga 42,4 cm hosszú és átmérője pedig 22 cm. Felépítése alapján a maradvány egy hiányos bal combcsont lehetett, mely összehasonlítva más múzeumokba elraktározott leletanyagokkal, teljes hossza akár 90-100 cm is lehetett. Ezzel a tulajdonos teljes méretei valamivel lehettek kisebbek egy T.rex-étől.
Minden bizonnyal Theropoda volt két okból is. Az egyik ilyen ok a csont belsején végigfutó, üreges/lyukacsos felépítésű nagy üreg, mely egyedül a Theropodákra jellemző tulajdonság. A másik egyedi vonás a csont felszínén található, az úgynevezett "negyedik trochanter" vagy "negyedik tompor", mely a csípőhöz nagyon közel emelkedik ki a csontból, és ez csak bizonyos Theropodákra jellemző vonás.


Kutatás némi hasonlóságok után egyéb Theropodák alapján. Lejebb egy Tyrannosauroidea csontvázrekonstrukció, fehéren hagyott combcsonttal, szóval könnyen meglehet, hogy az állatot egy Tyrannosauroidea-ának, azon belül is talán Tyrannosauridae-ának sorolják.


Peecook:
"Ez a lelet ugyan töredékes, ám ha a nyugati partot összehasonlítjuk a leletekben gazdag belsőbb területekkel, arra jöhetünk rá, hogy teljesen kopár. Így még ez a töredékes fosszília is teljesebb képet ad az egész 80 millió éves vidékről. Plusz végre Washingtonnak is van dinoszaurusza."

Ezzel Washington lett a 37. állam ahol dinoszauruszt találtak. Mivel Washington a Mezozoikum nagy részében víz alatt volt, kevés esély volt arra, hogy valaha is találnak dinoszaurusz leletet. Így ez egy igen szerencsés felfedezés.
De mit keres egy vízzel elárasztott területen egy szárazföldi állat? Nos, maga a Sucia-sziget akkoriban valószínűleg sokkal délebbre helyezkedhetett el, valahol Észak-Kalifornia és Mexikó között. Idővel pedig a geológiai aktivitások, melyek szüntelenül alakítják a Föld felszínét, északabbra tolta a Szucia-szigetet. A csont üreges végén fosszilis kagylókat találtak, vagyis az állat még így is tengervízzel borított élőhelyen pusztult el.

Nevet egyenlőre még nem kapott.

És most a hír mellett gondoljunk át néhány dolgot...
Nos, a meglévő combcsont alapján a szakértők szerint valamivel lehetett kisebb a T.rex-től. Ugyanakkor az ilyesmit nehezen lehet kimondani biztosra, mert ahhoz a teljes állat kéne, hogy egyáltalán valamit is kilehessen jelenteni a méreteivel kapcsolatban. Szükség van arra, hogy milyenek voltak a testarányai, milyen testfelépítésű volt, milyen élőhelyhez alkalmazkodott. Azt is jó volna tudni, hogy egyáltalán hova lehet besorolni a Theropodák népes családfájába.
Elvégre, mi van ha egy olyan, a vízi léthez remekül alkalmazkodott állat volt, mint a Spinosaurus (nem feltétlenül Spinosauridae) és a testéhez képest viszonylag rövidebbek voltak a lábai, mint a többi Theropodáé?
Ez persze megint csak spekuláció, viszont érdemes figyelembe venni, hogy az állat tengervízzel borított élőhelyen pusztult el. Ebből azt szűrték le, hogy lehet a folyók mosták ki a tengerig a tetemet, de mi van ha eleve egy tengeri léthez alkalmazkodott állatról van szó? Ugyanis most még hiányosabb állatról beszélünk, mint egy Deinocheirus vagy egy Spinosaurus esetén, szóval szerintem az ilyen szintén szóba jöhető opciókat se kéne figyelmen kívül hagyni. Ki tudja, lehet megvan az első halászó Tyrannosauroidea? Akkor Michael Crichton biztos örülne...aki olvasta a könyvet, tudja hogy miért. ^_^

Na, csak ennyit akartam kis kitérőnek.


FORRÁS:
Burke Múzeum.

1 megjegyzés: