Oldalak

2015. május 21., csütörtök

Ősi imádkozósáska a borostyánból

A Pozsonyi Földtani Intézet és a Stuttgarti Természetrajzi Múzeum kutatói egy új, mára kihalt imádkozó sáskafajt írtak le, mit Miamarban, a Noije Burn bányában találtak meg, borostyánba ágyazva.



Az újonnan felfedezett ragadozó rovar a Manipulator modificaputis nevet kapta, és 100 millió évvel ezelőtt, a kora kréta időszakban élt. Hosszú nyaka könnyebbé tette fejének mozgatását, míg nagy, fogólábával a zsákmányt ragadta meg. Alapvetően magát elszáradt ágnak vagy levélnek álcázva leste ki a zsákmányát, hasonlóan mai rokonaihoz, ebben az álcázásban segíthette hosszú vékony lábai melyekkel észrevétlenül közelíthette meg zsákmányát, mintha csak szél fújta falevél lenne.
A ragadozó csótányok fejlődési vonala már 145 millió évvel ezelőtt elvált a csótányokétól és a termeszekétől.  Több, a Manipulatorhoz hasonló ragadozó csótányokat magába foglaló család alakult ki, ezek valósággal a rovarvilág Theropodáivá válva.


Viszont a Manipulator 4,5 milliméteres hosszával eltörpült más, korabeli ragadozó rovarok mellett. Ha azonban figyelembe vesszük hogy a mai ájtatos manóknál a nőstény nagyobb a hímnél, és ha itt egy hímet találtak, akkor a nőstény akár 7 millimétert is elérhette.

Akár ekkora méretkülönbség is lehetett.

A Raphidiomimidae családba tartozó csótányok egyes képviselőinek szárnyfesztávolsága elérte a 20 centimétert. Néhány fajuk fosszíliáját a gyomrukban megemésztett rovarok maradványaival találták meg. Azonban a legtöbb ilyen ragadozó csótány család kihalt a K/T eseménynél, csak egyetlen egy csoportjuk, az imádkozó sáskák maradtak fent, és terjedtek el világszerte.

Forrás: BBC 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése