Oldalak

2015. február 26., csütörtök

Sasha - a gyapjas orrszarvú múmia

Sziasztok!
A napokban érkezett a hír a nem régiben felfedezett gyapjas orrszarvú múmia publikációjáról!
A Coelodonta antiquitatis nevezetű faj volt a Pleisztocén egyik utolsó gyapjas orrszarvúja, mely Európától egészen Ázsiáig előfordult, még egészen Dél-Koreában is találtak maradványokat belőle. Kihalása mind a mai napig rejtély, ám feltehetőleg a túlvadászás, s annak következményei voltak a fő mozgató rugók. Eddig még csak egyszer találtak múmiát belőle, az is egy felnőtt példány volt, viszont egy borjúra igazán alacsony volt az esély.

Sasha, a gyapjas orrszarvú múmia.


A mumifikálódott borjút Mr. Alexander Banderov után "Sasha-nak" keresztelték el. A Sashát az oroszok amolyan rövidítésként használják az Alexanderre. A helyi vadászok találtak a tetemre, mélyen egy szakadék jeges peremében, ráadásul Oroszország legnagyobb kiterjedésű és leghidegebb régiójában, a Jakutföldön, ahonnan számos gyapjas mamut is előkerült. A tetemre egyébként maga Alexander barátja, Semen Ivanov figyelt fel. A borjú közel 10.000 év után is úgy feküdt, mintha csak elaludt volna. Testén még mindig ott volt a fajra jellemző világos árnyalatú gyapjú. Először egy rénszarvas tetemének hitték, egészen addig, amíg meg nem pillantották a kis tülköt. A tetem azon része, mely a jégfalból szabadon volt, sajnos enyhén megtépázódott a vadállatok által, ám még így is kész csoda, hogy ennyi idő után is ennyire épen megmaradt.



Sasha egy rendkívül jól konzerválódott múmia. Gyapjúja nagyon jó állapotban megmaradt, valamint testén találtak rendkívül ép lágyszöveteket; a fejen pedig különösen épen megmaradtak a bőr textúrái a szem és az orr körül.
Életkora sajnos egyenlőre nem tisztázott, ám mai orrszarvúak alapján a tudósok úgy vélik, hogy nagyjából 18 hónapos lehetett, amikor elpusztult, tömege pedig 60 kilogramm. Azzal kapcsolatban pedig, hogy egész pontosan mennyi ideje is pusztult el, arra még legalább hat hónapos vizsgálatokat kell kivárni.

Albert Protopopov, a Mamut Fauna Tanszék vezetője szerint:
"A lelet teljességgel egyedülálló. Mit számít számos felnőtt gyapjas orrszarvú maradvány szerte a világ több pontjáról, ha még eddig egyszer sem találtak borjakat? Eddig még csak egyszer találtunk mumifikálódott példányt, az is felnőtt volt,  a 2007-es Kolyma-folyói egyed, Starunia falujából."

Staruniai példány. FORRÁS.

Hozzá tette:
"Még az is kész szerencse, hogy egyáltalán egy borjú koponyáját megtaláltuk."
Protopopov szerint a magyarázat arra, hogy miért ilyen ritkák a borjú tetemek az, hogy a mai rokonaikhoz hasonlóan az egyik legdeffenzívebb szülők voltak, s ez által viszonylag alacsony volt a halálozási arány a fiatalok körében, így sokan megélték a felnőttkort.
A gyapjas orrszarvúak kevésbé vannak olyan magas fokon tanulmányozva, mint a mamutok. Protopopov és csapata reméli, hogy az orrszarvú bébi választ adhat egy csomó kérdésre a fajával kapcsolatban. A felnőttek morfológiája eléggé ismert, ugyanakkor eddig a fiataloké teljesen ismeretlen volt, még csak orrszarvú borjú fog sem állt rendelkezésre. Most viszont itt van egy teljes tetem, nem csak fogakkal, de minden bizonnyal ép belső szervekkel is.
" Először is DNS-t próbálunk kinyerni a vizsgálatok során a több ezer éves fagyott tetemből, melynek eredményeire akár már két héten belül számítani lehet!"


FORRÁS:
Sasha, a múmia

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése