Oldalak

2015. február 25., szerda

100-millió éves fű és parazitája

Sokan ismerhetitek a Walking With Dinosaurs című többrészes dokumentumfilm-sorozatot. Ez a filmsorozat  15-éve készült, de egyes dolgaiban a mai napig helytálló. A készítők egy dologra nagyon odafigyeltek, mégpedig arra, hogy a jelenetekben ne legyen fű (egyes jelenetekbe azért mégiscsak bekerült). Ráadásul pont az Egy dinasztia bukása című rész helyszínén vagyis Új-kaledónián mondja a rendező, hogy akkoriban nem voltak fűfélék. Na jó, a készítőket nem lehet okolni hiszen a sorozat készítésekor az volt az elfogadott, hogy az egyszikű növények a mezozoikumban még nem voltak jelen. Erre az elméletre azóta több dolog is rácáfolt pl.: 2005-ben egy Indiában 65-millió évvel ezelőtt élt Titanosauria koprolitjában (aki eddig nem tudta a koprolit megkövült ürülék) fűfélék maradványait fedezték fel. Ez a felfedezés több mint 10-millió évvel korábbra tette a fűfélék kialakulásának dátumát, mint addig gondolták. Az új felfedezés sokkal korábbra datálja a fűfélék kifejlődésének időpontját mint azt eddig valaha is gondoltuk (mint ahogyan ez a kígyókkal is megtörtént).
a gyantában megőrződött ősi fűféle egy parazita gombával

A Mianmarban talált gyantában megőrződött növényen található parazita gomba a Palaeoclaviceps parasiticus nevet kapta. A tudósok szerint az "anyarozs" vagy "varjúköröm" (Claviceps purpurea) egyik ősi rokona volt. Ez a felfedezés azt is jelentheti, hogy az egyszikű-növények 100-millió évnél is jóval korábban kifejlődhettek, hiszen ez a gombafaj, már elég jól alkalmazkodott az élősködésre. Úgy tűnik, hogy a fűfélék evolúciójának kezdetétől már jelenvoltak az ilyesféle gombafertőzések.  Az anyarozs egy hallucinogén anyagot termel, mely meggyezik az LSD nevű kábítószer hatóanyagával. Egyesek szerint már ezek az ősi gombák is termelhették ezt a kémiai vegyületet. Bár nem tudjuk, hogyan is hathatott ez az anyag az akkori állatokra elképzelhető, hogy rájuk is hallucinogén hatással volt. Így eljutottunk a Dinosaur Revolution-höz, ahol egy Shunosaurus lii (a film rajongói által csak Shroomo-nak nevezett egyed), egy közepes termetű sauropoda egy gombát elfogyasztva igen érdekes élményben részesül, miközben két Sinraptor dongi is megpróbálja őt leteríteni (zárójelben megjegyezve a Sinraptor az eddigi leletek alapján nem élt egy időben a Shunosaurus-szal).
Shroomo a Shunosaurus
Az All Your Yesterdays című könyvben(mely az All Yesterdays hobbiművészek képeivel is illusztrált testvérkönyve), is volt hasonló ötlet. Peter Buchole "betépett" Parksosaurus warreni-t (még mielőtt valaki félreolvasná az állat neve nem PARKOsaurus, hanem PARKSOsaurus, ezt csak azért jegyeztem meg mivel sok helyen láttam már ezt az elírást) ábrázoló képének köszönhetően.
A szóban forgó Parksosaurus
A mai állatvilágban is előfordul, hogy az állatok "betépnek". Ausztráliában többször is megfigyelték, hogy a szivárvány-lóri nevű papagájok (Trichoglossus haematodus) tömegesen lerészegednek az erjedt nektártól amit elfogyasztottak. A hasonló esetek több millió évvel ezelőtt is megeshettek.

A sivatagi show-című 1997-es természetfilmben is szerepelnek részeg állatok

Forrás:  100-Million-Year-Old Burmese Amber Preserves Fungus-Infected Grass

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése