Oldalak

2014. július 8., kedd

Megaraptor rejtély letudva?



Az "óriás tolvaj" karma



Maga a rejtély 1996-ban kezdődött dél-nyugat Patagóniában, Argentínában. Egy odavalósi paleontológus, név szerint Fernando E. Novas talált rá töredékes maradványaira, melyek lábfejcsontokból, egy singcsontból, ujj csontocskákból, és egy hatalmas sarlószerű karomból álltak. Ezen maradványok alapján Novas úgy vélte, hogy az új húsevő a Coelurosauriák kládjába, azon belül is a Deinonychosauriák szupercsaládjába kell sorolni.
Ezért az ezt követő időkben a Megaraptort egy a még Utahraptornál is nagyobb, 7-8 méteres túlméretezett Dromaeosauridae-nak ábrázolták (az akkori trendnek megfelelően tollatlanul és kifordult mancsokkal), ami még a Jurassic Park warpath játékban is szerepet kapott.

Idővel azonban újabb ásatásoknak köszönhetően, a megtalált részletesebb mellsővégtag csontokból kiderült, hogy a több mint 30 centiméteres karom nem egy a raptorokhoz hasonlóan rugósbicska módjára előre ugró lábujjon ült, hanem az állat mancsának legelső ujján (a mi hüvelykujjunknak megfelelő első ujjon).
Ezzel darabokra tört az óriás Dromaeosauridae képe.

Így viszont az akkor még újnak számító húsevő csak még titokzatosabbá vált!
Mi is volt ez? Hova tudnák besorolni?
A hüvelykujj hatalmas 30 centiméteres karma viszonylagos támpontot adhatott a tudósoknak, mert ilyennel a brit kollégáik már találkoztak. 1983-ban egy brit paleontológus Angliában szintén talált egy 30 cm-es karmokkal megáldott húsevőt, melyhez krokodilszerű állkapocs tartozott. Ez a ragadozó a Megalosauroidea szupercsaládon belül a Spinosauridae-ákhoz tartozó Baryonyx volt. A Baryonyx jó támpontot adott a patagóniai tudósoknak, hogy a Megaraptor talán a Brayonyx rokonságába tartozott, és ennek megfelelőn kezdték Spinosauridae-ához hasonlóan az állkapcsán krokodilszerű vájattal ábrázolni, ami halakkal és közepes termetű állatokkal táplálkozott.


Luis Rey ábrázolása Spinosauridae-ként


VISZONT! A végtagcsontok felépítése, valamint egyébb eltérések arra sarkalták a tudósokat, hogy más irányba nézzenek és kutassanak. Másik lehetőség volt az Allosauroidea-ák (közismertebb nevükon Carnosauriák) szupercsaládjának egyik családja, a Neovenatoridae-ák. Ezek a húsevők rokonságban álltak az Allosauridae-ákkal és Carcharodontosauridae-ákkal, ám velük ellentétben első ujjaikon ülő karmaik relatíve nagyobbak voltak arányokat tekintve, mint a két másik család képviselőinél. Ezért a Neovenatoridae-áknak létrehoztak egy új kládot (avagy alcsoportot, ha így érthető) "Megaraptora" néven, melybe beletartoznak a Megaraptor és az azóta/előtte felfedezett valószínűsíthető rokonai. Tehát az Aerosteon, Orkoraptor, Fukuiraptor, Rapator, Australovenator, és a jó öreg Siats mekeerorum.






DE!!!
Elérkeztünk 2014-be. Egy újonnan talált fiatal egyede a Megaraptor namunhuaiquii-nak mostmár komolyabb betekintést adhat abba, hogy hogyan is nézett ki eme a plaeo popkultúrában már változatos külsőt kapott húsevő.
A maradványok közt voltak az épen megmaradt koponya maradványok (a maxilla, a premaxilla, és egy a koponyatetőn ült taraj). Az a dúrva, hogy amikor összehasonlították a maradványokat egy ázsiai Tyrannosauroidea-ával, a Proceratosauridae Dilong-al (a képen a "B" jelű koponya), akkor rengeteg hasonlóságot tapasztaltak. Az egyik ilyen a fejtaraj. Na jó, őszintén szólva ezt én nem tartom hasonlóságnak, mert a képek alapján ez inkább az izomtapadási felütnek való taréj, mintsem a Dilongnál látott orrdísz.
ÁM az "external naris" (orr üreg) felépítesé már egészen más tészta. Mindkettőnél azt a megnyúlt formát látjuk, ami már jelenthet valamit!
AZONBAN, mind a 14 hasonlóság közül a leginkább szemet szúró az a jellegzetes "D" alakú fog felépítés. Ez pedig a Tyrannosauroidea-ák védjegye! Megnézték a többi rokonának is a tulajdonságait és ott is hasonlókat tapasztaltak. Ezzel a Megaraptorák a Neovenatoridae családtól átköltöznek a Tyrannosauroidea szupercsaládba (még a jó öreg Siats mekeerorum is!).  Bebizonyosodott Fernando selytése, hogy a Megaraptor egy Coelurosauria, csak éppen nem a jó szupercsaládba sorolta be. 
TOVÁBBÁ az európai Eotyrannus lengi-t is a Megaraptorákhoz sorolják mostmár. Így a Tyrannosauroidea-ákon belül már nem csak a rövid (de izmos!) karú Tyrannosauridae-ákat és a fejdíszes Proceratosauridae-ákat, hanem mostmár a sarló karmú Megaraptorákat (Megaraptoridae?) is soroljuk.



Ez pedig diverzitás terén még sokoldalúbbá és sikeressebbé teszi az egész Tyrannosauroidea szupercsaládot nem csak a tudósok, de még a magam fajta paleo rajongók/szakértők szemében is, hisz ezzel bebizonysodott, hogy nem csak az Északi, hanem a Déli kontinenseken is megvetették a lábukat! Valószínűleg már nagyon korán szétszóródtak, talán még mielőtt Laurázsia és Gondwana végleg szétszakadt. Ha nagyon leegyszerűsítve és kissé túlértékelt hangnemben fogalmazunk, ők voltak a Föld urai!

FORRÁS:
Megaraptor és Dilong összehasonlítás

Kapcsolódó cikk:
Jó öreg Siats

 Kapcsolódó cikk 2.0:
Szerintünk elképzelhető, hogy ő is Megaraptora







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése