Oldalak

2020. január 26., vasárnap

Melegvérű „őskrokodil”, illetve más hőháztartás „kirívó” esetek

A cím lehetett volna "Mikor melegvérű a káposzta és hidegvérű a kecske" is akár...
Ha már elkészült volna a Pseudosuchia-król szóló bejegyzésem, akkor most döngethetném a mellkasom gorillaként, hogy megmondtam, hogy lehettek melegvérű Pseudosuchia–k. Nem vagyok időmilliomos sajnos. Illetve a szóban forgó állat nem krokodil, csupán Pseudosuchia, de erről majd abban a cikkben lesz szó.
A cikk szólni fog egyéb olyan állatokról, mik melegvérűek, közben „nem kellene” annak lenniük. Illetve fordítva, meg kakukktojás is lesz. Illetve egy darab kép, ami fotó és aki nem bírja a vért még halfilé esetén sem, annak csak óvatosan továbbiakban.
Leedsichthys és Metriorhynchus-ok, BangBooDoragon alkotása


Kezdjük a bejegyzést elindító dologgal. Első Bolyhoska cikken felmerült a melegvérű krokodil dolog, bár az ott lévő elv finoman szólva is: frissen kezdtük a blogolást és inkább ne olvassátok el. Második Bolyhoska esetén írva volt tengeri hüllők esetén a fogak oxigén izotópos vizsgálata mely alapján nem is biztosra, de megállapítható, hogy az állat melegvérű volt-e. Pontosabban teste termelt-e plusz hőt.
Van nekünk egy alrendünk, a Thalattosuchia, mely áll két szupercsaládból, Teleosauridae és Metriorhynchidae. Jura végi lehűlés szinte kiirtotta az előbbit, ellenben a Metriorhynchidae diverzitása jobban megmaradt. Fogak oxigén izotópos vizsgálata pedig kimutatta, hogy a Metriorhynchidae-k „melegvérűek” volt, ahogy ez az eljárás Plesiosauria-k és Ichthyosauria-k esetén is kimutatta ezt. Ez alapján nem mondható ki, hogy a mai krokodilok ősei melegvérűek lettek volna. Sőt, az említett állatok nem is krokodilok. Pseudosuchia-k, ahogy a krokodilok, közeli rokonok, de ennyi. Mai krokodiloknál (Aligátorok krokodilok, ahogy Purussaurus bejegyzésben említve volt.) azon belül aligátoroknál megfigyelhető elég érdekes fagytűrés.
Polycotylus egy elevenszülő Plesiosauria volt, ő esetén az hogy egy utódnak ad életet egyszerre és az gyorsan növekszik a melegvérűség mellett szóló másik bizonyíték. Melegvérűség úgy fest a tengeri hüllőknél többször kifejlődött. Persze felmerülhet a gigantotermia, hogy a nagyobb test csak jobban megtartotta a hőt. Nos még a Mosasauroidea-k esetén is el lett vetve ez az opció és a melegvérűség ami esélyesebb a hidegvérűség vagy gigantotermia helyett. Mosasauroidea-k pedig Squamata hüllők, leegyszerűsítve én tengeri varánokként tudnám őket leírni, de az igazság, hogy a kígyókhoz állnak közelebb.
Említett tegu, fotó Paul Starosta

És jöhet a döbbenet. Van (igaz csak szezonálisan is) a párzási időszakban, de van melegvérű Squamata. Argentínai fekete és fehér tegu (Salvator merianae) párzási időszakban akár 10 celziusz fokkal is megemelheti a teste hőjét. Ez feltehetően a párzási időszak miatti megváltozott hormonháztartás miatt van, e miatt a szövetek aktívabb munkát végeznek, hőt termelnek. Akkor most melegvérű? Nem, révén szezonális.
Klasszikusan tanított dolog, hogy melegvérűséghez négy kamrás szív és megfelelő keringés kell, ez téves. Ezek opcionálisak, ezek kedvezőbb feltételek. Kezdésnek megemlíteném a „Biológiából megbukott halbiológusok” bejegyzést. Melegvérűségnek van nevezve, az hogy a hal mozgatja az uszonyait és ezzel hőt termel, ezzel valamelyest melegítve magát. Ez alapján minden élőlény ami mozog, hogy hőt termeljen melegvérű, az a kígyó is láthatóan csak úgy tekeredik a hidegben, holott csak súrlódással próbál hőt termelni. Nos nem. Ha alaphelyzetben mozgás nélkül a szervezet termel hőt, ott beszélhetünk melegvérűségről. Tegu esetén erről van szó, ahogy az emlősök és madarak esetén is. Igen tegu esetén csak szezonálisan az tény. Az megint más lapra tartozik, hogy a lénynek fix testhője van, vagy termel valamennyit és majd lesz valamennyi, mint bizonyos cápák esetében.
A cápák hidegvérűek, hogy ne fulladjanak meg, úszniuk kell, folytonos izommozgás mégsem generál olyan hőt ami különösebben melegíthetné őket, ezért sincsenek nagyon elterjedve hidegebb vizekben. Egészen hideg vizekben is megélő Lamna genusba tartozik a hering- és lazaccápa már más tészta. Főként gerinc mentén található vöröses izomszövet az izommozgáson túl termel hőt, ezt a hőt hordja szét a vér a testben. Viszont nem állandó a testhőmérsékletük (ahogy a tegu esetén sem), hanem akár 16 fokkal képesek megemelni a testhőmérsékletüket, ahhoz mérten, mint amit a környezet tudnak biztosítani nekik. Kreatív Biológia Discord csoportban jelezték, hogy mintha a nagy fehér cápa is melegvérű lenne. Valakinek rémlett valami ilyesmi. Milyen meglepő, a nagy fehér pont Lamnidae családba tartozik. Ezt ál-melegvérűként nevezhetjük.
Heringcápa, gerinc mentén a vöröses hőt termelő szövet jól kivehető.

Szkunk káposzta
Akkor jöjjön a „melegvérű” növény. Rendben vér nincs, de képes oxigén felhasználásával hőt termelni a szkunk káposzta (Symplocarpus foetidu). Ezzel megolvasztva a havat, illetve hő révén szaga könnyebben terjed és a hidegtűrő rovarokat odavonzza, hogy beporozzák.
Emlősök esetén pedig van két állat ahol hidegvérűségről beszélhetünk. Csupasz turkáló vagy más néven vakondpatkány. Lényegében hidegvérűek, nem képesek szabályozni a testhőjüket. Ez nem lenne elég, akkor az is itt van, hogy királynő alapú társadalomban élnek.
Myotragus balearicus egy… nagyon leegyszerűsítve egy elég bizarr „kecske”. Caprinae (kecskeforma) alcsaládban található a kecskékkel, tehát a lekecskézése nem állja meg a helyét. Előre néznek a szemei, ami már elég bizarr dolog. Ellenben hidegvérű is volt ez a közel 5000 éve kihalt kecskeforma. Mallorca szigetén élt, méret csökkenés (45 cm magassága) mellett a szigeti körülményhez úgy alkalmazkodott, hogy hidegvérűvé vált. Kevesebb táplálék, lassabb növekedés, lassabb életvitel, energia takarékosság és nem volt ragadozó. Öt millió évet megélt fajt végül az ember irtotta ki.
Hannah Bonner alkotása

Valószínűleg mai lények közt is még találnák számtalan ilyen furcsaságot. Tehát nem olyan meglepő egy melegvérű „krokodil”. Dinosaurus-ok esetén pl. tudjuk, hogy melegvérűek voltak. Sarkvidéki életmód, növekedési ráta vizsgálata. Mégis két hidegvérű emlőssel a hátunk mögött nem zárható ki, hogy volt kifejezetten hasonlóan hidegvérű (és nem lassú anyagcseréjű) Dinosaurus. Ha pedig előkerülne egy ilyen, akkor garantáltan elszabadul a pokol, hogy itt a bizonyíték, hogy a melegvérűség baromság stb.. Ne legyen ez. Szóval a „kecske” után jöhet a full tollas hidegvérű dínó.
Lényeg, hogy nem lehet leegyszerűsíteni, hogy ez meg az hidegvérű, emez meg amaz pedig melegvérű. Szerintem ettől szép és érdekes a biológia így az őslénytan is.



Források:

1 megjegyzés:

  1. A szkunk káposztáról, meg a hidegvérű kecskéről még nem hallottam, ma is tanultam valamit

    VálaszTörlés