Oldalak

2015. június 12., péntek

Kritika: T.rex: túlélni mindenáron


És ezzel lement a "Dínók hete" utolsó  anyaga is. Most biztos azt kérdezitek, hogy miről beszélek, hiszen még hátra van a Bigger than T.rex. Nos, az a helyzet, hogy a doksival kapcsolatban elhangzott elméletekről már mindent kibeszéltem, hogy mi a baj velük és mi lehetséges a Mocsári óriások cikkben.
Plusz, eredetileg nem is ehhez a maratonhoz készült, szóval hivatalosan a T.rex: Ultimate Surviver a kritikai maratonunk utolsó alanya. Essünk is neki.



Mint azt legutóbb mondtam, ez film a Nanotyrannus - a T.rex riválisa? című alkotáshoz kapcsolódik. Ha úgy tetszik, egy dokumentumfilmnek is lehet őket venni.
A CGI  mintha javult volna egy picit, a T.rex ugyan még mindig csak nyitott szájjal löki fel a tüskés farú Tricit, de most legalább már van vér a T.rex-ek arcán ha harapnak. Persze többnyire még mindig csak a semmibe öklendezik. A T.rex külsejével kapcsolatba még mindig ugyanazok a meglátásaim, bár legutóbb elfelejtettem mondani, hogy jó pont az, ha nem véznának, hanem jó robusztusaknak vannak az állatok megalkotva. A nyakuk vastag izmokkal vannak körbevéve, mely által jobban eltudom hinni, hogy ennek a bestiának tényleg erős harapása van. Sajnos a modellezéskor Vlad Konstantinov ezt elfelejtette, amikor a faroknál járt, és Greg S. Paulosan oldalról lapított faroktövet adott a rex-nek, Holott a doksi későbbi részében számítógébes és miniatürizált modelleken egyaránt látjuk, hogy jóval vastagabb izomkötegek fogták közre az állat farkát. A zene itt is jó volt a CG jelenetek alatt, jó drámai, és mivel ezúttal a jelenetek kaptak egy kis vért, a drámai hangvételnek volt most már értelme is.
De az animátorok sajnos itt se tudtak a mozgásokba elmosódás effektust tenni, szóval még mindig nagyon stop-motionös és dinamika mentes az egész. Ez főleg a farok letépéskor látszik, amikor még be is lassítják a jelenetet.
Az is picit szembetűnő, hogy minden fajból csak egy alapmodell volt és azt sokszorosították meg. T.rex esetében ez pláne észrevehető, mert Peter Larson koponyáin is jól látszik, hogy egyedenként voltak felületi különbségek az állatokon. Sőt, az animátorok még arra se ügyeltek, hogy a mozgás eltérjen, mert amikor 3 egyforma T.rex rohan egymás mellett, jól látni, hogy abból kettő egyformán mozog. Még a természetfilmes jelenetekben is, amikor azt látjuk, hogy két krokodil kirohan a vízből, észrevhetjük, hogy az egyik sokkal sötétebb színű.

Wyrex (BHI 6230) bőr fosszíliája, mely valószínűleg a farok tövéről származik. Ez azt jelentené, hogy az egész állat pikkelyes volt, mert madaraknál egyedül csak a láb pikkelyes? Nem feltétlenül, ugyanis az egyértelműen tollas Scansoriopteryx "fenekén" is találtak pikkelyekre utaló nyomokat, szóval nem lehetetlen, hogy egy alapjaiban tollas dínó a lábain kívül más testtájakon is pikkelyes legyen.

A doksi leginkább egy "Wyrex" nevű egyeddel foglalkozik, melynek leharapták a farkát. Róla azt kell tudni, hogy még bőrfosszíliát is találtak a testén! De ezt mivel intézték el? "Phil-t nem az érdekli, hogy mi van az állaton. Hanem, hogy mi hiányzik róla!"
Köszi szépen, itt volna az esély arra, hogy megtudjuk mennyi volt csupasz rész a T.rex-en (amennyire én tudom az a farok tövéről származik és pusztán egy pár centis valamiről beszélünk), de nem! Ez a kutyát se érdekelné! >irónia<
Amúgy a bőrfosszília alapján tényleg iszonyatosan elvan rontva a T.rex bőre, mert közel se olyan mintázatot sejtet, mint amilyen a valóságban, hanem inkább mint a doksi során többször is (rosszul) példának mutatott komodói varánuszé (Varanus komodoensis). Komodói varánuszt picit gyakran hozzák fel példának, amikor a dinoszaurusz bőr gyógyulásáról van szó. Egy Hadrosauria bőrt mutatnak, mely hasonló úton, módon gyógyult meg. De nem célszerűbb volna már egyúttal krokodil bőrt mutatni? És különben is, amikor a krokodilokról tesznek említést, akkor miért mutatják a varánuszt?
Lehet, hogy Bob Bakker miatt döntöttek a már eleve sérült varánusz mellett. Én is ezt tettem volna, miután meghallom, hogy láncfűrésszel vágná le krokodilok lábát meg farkát, csak puszta demonstrálás céljából...
És mi az, hogy "T.rexfélék"? Nem Tyrannosauridae-ák? Persze később kijavították, de ez akkor is így maradt.
A Gorgosaurus valamiért teljesen tollatlan. Viszont, ha olyan lábsérüléseket túlélt, akkor miért pusztult bele az Edmontonia támadásába A nagy dínóvándorlásban, mely olyan elhanyagolhatónak tűnik az itt látottakhoz képest? Annak a doksinak a készítői se néztek át akkor teljesen mindent, hisz a lábsérülésről valószínűleg tudtak.

Ez pucér!!! És gyík pikkelyes.

De nem is szaporítom tovább a szót. Beszéljünk Wyrex-ről és az ő farkáról..............NEM FÉLRE ÉRTENI!!!
Wyrex-nek egy másik T.rex egy harc során leharapta farkának majdnem háromnegyedét. A sérülésnél a csont begyógyult, vagyis túlélte az ütközetet. Maga a harc ahogy azt beállították nekem nem egészen tetszett, mert 2 egyforma méretű állat harcol, pedig Wyrex testméretét figyelembe véve, a példány, ami leharapta neki valószínűleg nagyobb volt nála. Az egész harc is úgy lett felépítve, hogy az átlag nézőnek nem egészen tiszta az egész.
A doksi szerint volt Wyrex, meg a Másik rex (most csak nevezzük egyszerűen így, hogy könnyebb legyen a megkülönböztetés....ha már egyszer ugyanaz a CG modell volt klónozva). Másik rex leharapta Wyrex farkát. Wyrex elbukdácsol, majd (szerintem) Másik rex megette Wyrex testrészét, úgy mint ahogy azt Jack Palance tette Stumpy karjával a Dinosaur revolutionben, még ha ezt nem is látjuk. Aztán kiderül, hogy Wyrexnek volt egy párja ki elnyalogatta a sebhelyet neki, hogy gyógyuljon. Az egész koncepció annyira érthetetlenül van felvezetve, hogy tényleg ésszerűbb lett volna több opciót is felvonultatni.
Pl. Másik rex azért támadta meg Wyrexet, mert Wyrex falkája felett vette át az uralmat. Vagy Wyrex párját akarta ez által megszerezni, mert modern monogám Theropoda-áknál sem ritka (pl. gólyáknál), hogy hiába van egy párjuk, ha azt legyőzik, akkor a győztest fogadják el új párnak. Mivel Wyrexet legyőzték, nem hinném, hogy a párja kitartott volna mellette. El is van mondva, hogy hihetetlen immunrendszerük lehetett a Tyrannosauridae-áknak, mert iszonyatos csonttörésekből épültek fel, és ennek nem valószínű, hogy csak a nyalogatás lett volna az oka. Talán dögevésekből utána fenntarthatta magát, de ez se valószínű, mert a Nanok egy ilyen sérüléssel könnyedén leterítették volna. Szóval ha ezt vesszük figyelembe, akkor minimum egy falka tagjának kellett maradnia, miután legyőzték.
Előfordulhat, hogy mint a hiénáknál, letaszították ugyan a trónjáról, de megmaradhatott a falkában, megcsonkítva, alárendelt szerepben, és csak annyi lehetett a feladata a csoporton belül, hogy a fészekre/fészkekre ügyeljen. Így logikus, hogy hogyan maradt utána életben. Amíg immunrendszere elvégezte feladatát a gyógyulás terén, addig alárendelt szerepben ugyan, de a vadászatok utáni maradékokból fogyasztás elég lehetett, hogy ne pusztuljon éhen.
Olyasmi is szóba jöhet, hogy két falka közti területi rivalizálásban vesztette el a farkát, mert a dúrva sérülések alapján nem kizárt, hogy a falkák konkrétan gyilkolták egymást. A falkatagok összetartó erejének köszönhetően pedig túlélte.


Mellesleg, már megint behozták ezt "a nőstény nagyobb, mint a hím" sémát, holott még maga Scott Hartman is megerősítette, hogy semmilyen komplett bizonyíték sincs arra nézve, hogy a nőstények tényleg nagyobbak lettek volna.
És mi az a baromság, hogy a T.rex és a többi dinoszaurusz ősei a krokodilok? A krokodilok a dinoszauruszoktól párhuzamosan fejlődtek az Archosauria családfán, és nem az őseik.
És igaz, hogy említik, hogy a madarak csontjai gyorsabban forrnak össze, mint a krokodiloké, gyors anyagcseréjükből adódóan... De azt kihagyták, hogy a madarak hasonlóképpen gyógyulnak fel a felületi sérülésekből is. Ergó a T.rex-el kapcsolatba felesleges "kombinált immunrendszerről" beszélni, hogy ha már eleve a madarakhoz hasonlítjuk.
Krokodilokkal kapcsolatba mondjuk örültem volna, ha megemlítik azt is, hogy a szervezetük magát a vért is elszállítja a sebtől, és nem pusztán elkezd beforrni.
Azt pedig, hogy a T.rex gyorsan fejlődő melegvérű lény volt, mint egy madár, azt miért tálalják ekkora meglepettséggel? Azt hittem ez a Jurassic Park óta eléggé evidensé vált.
Tyrannosauridae-ák durva sérüléseit eléggé úgy kezelik, mintha ők lettek volna az egyetlen Theropoda-ák, akik az ilyen csonttörésekből feltudtak épülni. Pedig igazán megemlíthették volna, hogy sok más Theropoda-ánál találtak erre bizonyítékot, pl. az Allosaurus-nál.

Összegezve....ezt a Dínók hetét inkább nevezném a "T.rex hetének", mert ő rajta volt a leginkább hangsúly fektetve a leadott doksik alatt. Néha befigyelt egy Spinosaurus, máskor pedig egy Nanotyrannus, de összességében a T.rex volt a lényeg. Nem mintha ez baj lenne, mert jó volt, hogy végre nem csak a klasszikus dolgok jutottak el az emberhez vele kapcsolatban.
T.rex ízekre szedve szerintem még mindig az egész maraton csúcsa volt, mert remekül kihasználta a lehetőséget, hogy a nem paleo-közösségbeliek is kíváncsiak voltak rá, majd pedig elterjesztette azokat a helyes gondolatokat, mely a mi blogunk célja is. Lehet, hogy sokan nem vették komolyan, de legalább már a magokat elvetette ^_^

Köszönöm, hogy végig követtétek velünk párhuzamosan ezt a maratont, és olvastátok a kritikákat, majd kommentekbe leírtátok a véleményeteket.
Reméljük legközelebb ugyanígy fogjátok élvezni!

Sziasztok!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése