Oldalak

2015. január 27., kedd

Kígyók - idősebb lények, mint valaha!

Kígyók. A hétköznap emberének félelmetes, "csúszómászó" teremtmények, amik nyálkás testükkel végig kúsznak az ember lábán, s utána bűnre csábítják azt.

A valóságtól nem is állhatna messzeb ez a felfogás. A kígyók gyönyörű teremtmények, pikkelyes bőrükből adódóan nem nyálkásak, és nem is áll szándékukban bűnre csábítani az embert. Sok kultúrában a kígyó igen is szent állat, amit megtudok érteni.
Nekünk, a modern társadalom emberének inkább örülnünk kéne, hogy megszabadítanak minket INGYEN a rágcsálóktól, valamint egyéb kártevőktől. A támadásokról pedig csak annyi a véleményem, mint a cápatámadásoknál. Még pedig is egyszerűen jobb volna tiszteletben tartani az állatot és a környezetet ahol él. Ennyi.
Cápáknál is egyszerűen nem kéne a vízbe menni, nem? Végülis, egyiknek sem természetes tápláléka az ember, nem vár ott folyton az ajtó előtt, hogy megegye.
Nem de?

Nos. Most, hogy ezt tisztáztuk, térjünk is át a hírre.




Julius Csotonyi alkotása


A ma (2015.01.27) közzé tett tanulmány szerint, az újonnan felfedezett ősi kígyók voltak a valaha felfedezett legidősebbek! 140-167 millió év közé tehető mind a négy őskígyó (eddig háromról készült rekonstrukció), melyeket egy nemzetközileg szervezett csapat fedezett fel.
Korábban az első kígyók kialakulását valamikor a kréta végére saccolták a paleontológusok, ám az új fajok felfedezésével legalább 70 millió évvel állítódott vissza ez az időhatár.

A csapat tagja volt az Albertai Egyetem professzora, név szerint Michael Caldwell .
"A tanulmány azt vizsgálja, hogy az ötlet, miszerint az úgynevezett kígyók csoportjának evolúciója sokkal komplexebb, mint azt valaha is gondoltuk", mondja Caldwell, a Nature Communications-ben ma közzé tett tanulmánynak vezető szerzője. Nagyon fontos, hogy a tudósoknak egy "tudásbeli szakadékot" kellesz áthidalni ezek után, a 140 és 100 millió éves rétegek között. Egyértelműen további fajok felfedezésével.

Csak úgy mellékesen, a kígyók ugyanúgy Squamaták, csakúgy mint a ma élő összes gyík, és azok kihalt rokonai, a Mosasauroidea-ák.


Az fajok közül a legidősebb a dél-angliai Kirtlingtonban talált Eophis underwoodi, amely csak nagyon töredékes leletekből áll, és még nem lehet pontosan megállapíteni, hogy ivarérett volt-e, amikor elpusztult.
A legnagyobb volt a Portugalophis lignites, a portugál Guimarotából, csaknem 1 méteres.
Az ősi Európa keleti partjait akkoriban alkotó szigetek mocsaras, partmenti vidékeinek lakója volt még a Parviraptor estesi-re keresztelt faj, melyet az angol Dorsetben fedeztek fel.
Ezek mindegyike európai, ám van egy amerikai faj is, a coloradoi Morrison-formációban talált Diablophis gilmorei, amit eredetileg a Parviraptor genusba soroltak, ám egy csomó tulajdonság miatt átkategorizálták.

Diablophis gilmorei



Parviraptor estesi



Portugalophis lignites




Az új tanulmány világosan rámutat arra, hogy a kígyók valósággal robbanásszerűen jelentek meg a Földön, ráadásul majd 70 millió évvel  korábban a pontos megjelenési időnek hitt rétegeknél.
Már ismertek voltak ősi kígyók a 100-90 millió éves rétegekből West Bank, Libanon  és Argentína területéről. Ezek tengeri kígyók lehettek, melyek még rendelkeztek kicsi, ám még jól fejlett lábakkal. A fentebb látható rekonstrukciók szerint is, az új fajok még fejlettebb, gyíkszerű lábakkal rendelkezhettek.

Simoliophis libycus. Joschua Knüppe alkotása.




Cardwell megjegyzi, hogy a véglegesen beazonosított fajok koponyáinak vonásai megmutatják, hogy a fosszíliák alapján az igazi "kígyók" megjelenése sokkal korábbra tehető a jelenleg elfogadottnál. Ez betudható annak, miszerint egyes fajokról, melyek korábban nem-kígyóféle gyíkoknak lettek besorolva (tehát más Squamatáknak); az derült ki a fosszíliák vizsgálatakor, hogy nagy valószínúséggel a valódi kígyókhoz sorolandók.
Ez a mai lábatlan gyíkokkal történő összehasonlítás során derült ki; és az bizonyosodot be, hogy a modern kígyókoponya felépítésének archetípusa, már jóval a lábak elvesztése előtt kifejlődött. Tehát nem azok hiányában alakult ki olyan flexibilis állkapcsuk.

Portugalophis lignites állkapocstördékéről készült 3D-s modell:




Cardwell továbbá hozzá tette, hogy az ilyen modern kígyókra jellemző "fejlett" anatómiai tulajdonságok mellett, minden bizonnyal akár még idősebb kígyók is várhatnak a sziklákban arra, hogy felfedezzék őket.


FORRÁS:
Albertai Egyetem cikkje.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése