Oldalak

2013. november 23., szombat

Egyszarvúból Kazuár

A Tsintaosaurus spinorhinus egy Lambeosaurinae Hadrosauria. Felfedezésekor megtalálták a töredékes koponyáját, melyről hiányzott a premaxilla (amit éltében keratin borított), valamint a fejtető jelentős része. Szemet szúrt a tudósoknak a hosszú tövis szerű fejdísz mely után a "spinorhinus" nevet kapta. A popkultúrában csak egyszarvú dínóként vált híressé. Nem is olyan régen derült ki, hogy a hadrosauriák orra zsákszerűen tudott felfúvódni, s a levegő kieresztésével az üreges fejdíszeknek köszönhetően adtak ki különböző hangokat, vagyis nagyon is vokális élőlényekről beszélünk. Amikor a Tsintaosaurust is elkezdték így ábrázolni a trollkodók (egyesek szerint joggal) csak "faszfej dínónak" becézték mert a két orrlégzsák és a hosszú szarv miat úgy nézett ki mint...öhöm...öhöm...szóval értitek.

Ám ez a dinoszaurusz jó példa arra, hogy még a legközismertebb dinoszauruszok is tartogatnak újdonságokat az olyan őslényfanatikusoknak, mint nekem. Albert Prieto és Jonathan Wagner megviszgálták a holotipust és más példányok még töredékesebb koponyáit, és arra jöttek rá, hogy a hosszú szarv pusztán egy mégnagyobb oldalról labított tarajnak egy része volt!!!









Ezek szerint a Lambeosaurinae-ok nem is voltak annyira változatosak fejdísz tekintetében, hisz az alapforma szinte ugyanaz volt (most vonatkozzunk el a Parasaurolophus fejlődési vonalától).
A Tsintaosaurus spinorhinusnál valami hasonló struktúrát kell elképzelni, mint a Olorotitan arharensisnél vagy a ma élő Kazuárnál.







Realisztikus Tsintaosaurus spinorhinus rekonstrukció.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése